این یک امر بسیار طبیعی است که عمل جراحی عوارض جانبی را با خود به همراه داشته باشد که بیشتر آن ها موقتی هستند و پس از مدتی محو خواهند شد. جراحی شقاق مقعد که معمولا بعد از آن درد تا حدی ایجاد می شود ممکن است برای مدتی ناراحت کننده باشد اما این درد کم کم بهبود می یابد و معمولا ظرف 14 روز کاملا برطرف خواهد شد. ممکن است کبودی در اطراف زخم وجود داشته باشد، اما معمولا این مشکل هم نیازی به درمان ندارد. اما باید در نظر داشت که برخی از عوارض یک جراحی برای فرد در طولانی مدت مشکل ساز می شود و باید با تأمل بیشتری راجب آن تصمیم گرفت. برخی از پزشکان بر این عقیده هستند که اگر بیمار مبتلا شده به شقاق یک زن است نباید عمل جراحی اسفنکتروتومی مقعدی داشته باشد، چرا که اگر او در آینده بخواهد باردار شود و زایمان طبیعی داشته باشد ممکن است خطر ابتلای او به عدم کنترل مدفوع پس از تولد فرزندش افزایش یابد در نتیجه بهتر است تحت عمل جراحی شقاق قرار نگیرد.

شقاق مقعد در زنان شایع تر از مردان است و علت آن بیشتر به بارداری مربوط خواهد شد. بنابراین از آنجا که اکثر زنان حداقل یکبار در طول زندگی خود حاملگی را تجربه می کنند در معرض خطر بالایی از ایجاد شقاق مقعد پس از زایمان خواهند بود.

به چه دلیل اسفنکتروتومی مقعد نباید در برخی از زنان انجام شود؟

عمل جراحی اسفنکتروتومی داخلی شایع ترین درمان شقاق مقعد است. این جراحی می تواند مشکلاتی را برای کنترل مدفوع پیش آورد که تخمین زده می شود از هر صد نفر پنج نفر این به این عارضه دچار شوند. بی اختیاری ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که عضلات اسفنکتر آسیب دیده باشند.
زناني كه دچار زایمان های سخت و دشوار می شوند پس از زايمان دچار مشكلات كنترل مدفوع می شوند. این امر احتمال دارد ناشی از اپیزیوتومی باشد و می تواند به عصب هایی که عضله اسفنکتر را تامین می کنند، آسیب برساند. بنابراین، یک پزشک هیچگاه به عنوان یک درمان برای زنانی که ممکن است دوست داشته باشند تعداد فرزندان بیشتری داشته باشند، جراحی اسفنکتروتومی را توصیه نمی کند.

تکنیک فلپ پیشرفته و لیزر شقاق

تا قبل ازینکه متد لیزر شقاق شناخته شده و روی کار بیاید تکنیک فلپ پیشرفته برای زنان با این شرایط بکار می رفت تا از عوارض جراحی در امان باشند. در صورت بکار رفتن این روش، پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش پوست آسیب دیده را در ناحیه شقاق با قسمتی از پوست سالم در کانال مقعد جایگزین می کند. یک فلپ پیشرفته به عنوان یک اسفنکتروتومی موثر نیست، اما پس از آن فرد با بی اختیاری مدفوع مواجه نمی شود که این موضوع برای بسیاری از زنان حائز اهمیت است.
در عصر حاضر دیگر زنان با مشکل خاصی در انتخاب روش درمانی خود مواجه نیستند. با بکارگیری بهترین روش درمانی برای رفع معضل شقاق آن ها می توانند با آسودگی خاطر و بدون تجربه هیچگونه عوارض جانبی از شقاق مقعد رهایی یابند. لیزر شقاق که به عنوان درمانی برتر از همه روش های موجود در بهترین بیمارستان ها و کلینیک های سراسر جهان انجام می شود سبب شده است تا تمامی افراد در شرایط سنی مختلف بتوانند با شیوه ای ایمن بیماری خود را درمان نمایند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *