بهترین روش درمان هموروئید

هموروئید یکی از شایع ترین بیماری های شناخته شده  است که تقریبا 75 درصد از مردم در برهه ای از زندگی به آن مبتلا می شوند. هموروئید بیشتر در بین سنین مختلف گروه بزرگسالان رایج است. اگر شما شک دارید که به هموروئید مبتلا شده اید یا خیر بهتر است که سعی کنید حتما تحت یک معاینه کامل توسط پزشک متخصص دستگاه گوارش قرار بگیرید تا او بتواند با یک تشخیص دقیق، برنامه درمانی کاملی را برای رفع این بیماری جدی برایتان در نظر بگیرد. امروزه بهترین درمانی که برای هموروئید در نظر گرفته می شود، لیزر هموروئید است که به عنوان یک روش پزشکی غیرجراحی برای درمان بواسیر کاربرد فراوانی دارد.

روش لیزر هموروئید ؛ موثرترین روش درمان هموروئید

یک تئوری مرتبط با بیماری هموروئید است که می گوید جریان خون زیاد شریانی باعث ایجاد ورم در هموروئید و در نتیجه افزایش ناهنجار یاخته ها و احتقان وریدی می شود.

روش لیزر هموروئید ، به وسیله لیزر فیبردیود به از بین بردن بهتر شریان های معقدی مشکل دار بدون نیاز به بیهوشی کمک می کند.

در آزمایشی که به روش لیزر هموروئید انجام دادیم 55 بیمار مبتلا به بیماری هموروئید را تحت درمان لیزر هموروئید قرار دادیم.

در لیزر هموروئید بدون نیاز به بیهوشی، پایانه های بالای شریان های رکتال توسط یک مبدل د پلر که روی یک پروتوسکوپ خاص قرار داده شده شناسایی می شوند.

پس از تشخیص، الکترودیته شدن شریانی در980 نانومتر لیزرفیبردیودی تقویت می شود که موجب قطع جریان هموروئیدی می شود. این روش در محیط اطراف درجهت عقربه های ساعت تکرار می شود.

در این آزمایش، بین سال های 2011 تا 2014، 55 بیمار (28 مرد و 27 زن) با متوسط سن 45 سال و بیماری هموروئیدی درجه 1 و 2 و 3 تحت عمل لیزر هموروئید قرار گرفتند. دراین آزمایشات به داروی بیهوشی نیاز نشد و فقط به 2 نفر از بیماران داروی مسکن داده شد.

یازده نفر ازین بیماران قبلا عمل جراحی برای درمان هموروئید داشتند که هیچ کدام از آنها عوارضی نداشتند و تنها بیماریشان برگشته بود. زمان جراحی های انجام شده بر روی ایشان بطور متوسط 9.9 دقیقه (در رنج 7 تا 19 دقیقه ) بود. در مورد 3 نفر از بیماران خونریزی حین عمل رخ داد اما توسط لیزر درمان شد.

درجه کلی موفقیت 89 درصد با دقت علائم بیماری 84 درصد وکاهش درجه بیماری حداقل تا یک درجه، تا 80 درصد بود.

کم درد ترین روش درمان هموروئید

لیزر هموروئید یک روش کم درد برای درمان بیماران سرپایی می باشد که نیاز به بیهوشی ندارد و علاوه برآن امن است و عمل آسانی می باشد.

لیزر هموروئید با داشتن درجه رضایت بالا، برای از بین بردن علائم و عوارض بیماری هموروئید درجه 1 و 2 بسیار مفید است.

آزمایش ما براساس بیماری هموروئید 1 و 2 و 3 با بیرون زدگی کم بود اما آزمایشات جدیدتر نتایج خوبی را برای روش لیزرهموروئید در زمانی که بیمار بیرون زدگی مخاطی دارد نشان داده اند.

همه چیز درباره بواسیر داخلی و روش‌های درمان آن را اینجا بخوانید🔹بواسیر داخلی🔹

 

درباره لیزر هموروئید 

روش های مناسب درمان بیماری هموروئید بر پایه قطع خونرسانی به پایانه های بالای شریانهای رکتال هستند.

روش های مختلف درمان بیماری هموروئید به دنبال ایجاد تعادل بین درمان موفق و کاهش دردهای پس از عمل هستند. بسیاری از بیماران از روش های سنتی می ترسند بنابراین حتی با داشتن تجربه قبلی یا  صحبت های دوستان بازهم به دنبال درمان کافی نمی روند.

روش لیزر هموروئید برای درمان بیماری های هموروئیدی درجه  1 و 2 و تا حدودی هم 3  که بیرون زدگی نداشته باشد پایه گذاری شده است.

روش لیزر هموروئید در انگلستان، ایتالیا،اسپانیا، جمهوری چک، ترکیه، مکزیک و … به طور فراوانی استفاده می شود. علیرغم تجربه این آزمایش، آزمایش های بیشتری به روش لیزر هموروئید با نمونه ها و زمان نظارت بیشتر بر بیماران باید انجام بگیرد تا بتوان به بهترین و دقیق ترین نتایج در لیزر هموروئید رسید. اگرچه این روش گران تر است اما به سرعت رضایت را کسب کرده و ماندگاری بیشتری دارد.

باید گفت که روش لیزرهموروئید بیهوشی نیاز ندارد و می تواند بارها تکرار شود بدون اینکه صدمه ای به آناتومی و فیزیک انورکتال زده شود. این مسئله که لیزرهموروئید نیاز به بیهوشی ندارد باعث نمی شود که کارایی کمتری داشته باشد زیرا از مواد آرامش بخش استفاده می کند.

در روش لیزر هموروئید بیمار در موقعیت جراحی اما بدون بیهوشی قرار می گیرد. پروتوسکوپی که مخصوص روش لیزر هموروئید طراحی شده در راست روده قرار می گیرد. پایانه های بالای شریان های رکتال در 3 سانتی متری خط پکتینیت، توسط یک مبدل داپلر که درون پروتوسکوپ قرار داده شده است شناسایی می شوند.

پس از شناسایی، داپلر کنار رفته و اشعه لیزر 980 نانومتر در همان مکان تابانده می شود. مختل کردن منبع جریان خون شریان توسط تابش انرژی لیز از طریق فیبر نوری انجام می شود.

کارایی روش لیزر هموروئید بلافاصله پس از تابش اشعه بررسی می شود، اگر جریان ادامه داشته باشد اشعه دیگری به همان نقطه تابانده می شود. ممکن است جریان شریانی مقاومت کند و در این مورد شریان های بزرگ تر اطراف مقعد موجب این کار می شوند.

در لیزرهموروئید ، چرخش در جهت عقربه های ساعت موجب می شود تا تمام پایانه های بالای شریان های رکتال شناسایی شوند. در این حالت، موقعیت ساعت مثلا 1 و 2 و 3 و …  دنبال می شود .

بیشتر بخوانیم : عوارض هموروئید

لیزر هموروئید

هموروئید یک مشکل رایج و پر دردسر است که از هر چهار نفر، سه نفر به آن مبتلا می شوند. پزشکان هر ساله میلیون ها نفر را در رابطه با شکایات مربوط به هموروئید ویزیت می کنند. استفاده از لیزر یک روش پزشکی غیر تهاجمی است که که در درمان بواسیر استفاده شده و این عارضه که در ناحیه مقعد متورم و ملتهب شده است را به راحتی درمان می کند.
در حالیکه تکنیک های زیادی برای از بین بردن مشکل هموروئید وجود دارد، لیزر بسیار مؤثر و سریع عمل می کند. در درمان های لیزری هموروئید معمولا از نور مادون قرمز یا یک جریان الکتریکی با همان کارایی استفاده می شود و فرد دیگر با دشواری های یک عمل جراحی دردناک برای درمان این عارضه مواجه نیست. این فرآیند به صورت یک عمل سرپایی در کلینیک های تخصصی انجام می شود. در صورت لزوم از آرام بخش ملایم در این روش بکار می رود که معمولا تنها چند دقیقه طول می کشد.

نحوه عملکرد لیزر در درمان بواسیر

استفاده از لیزر به سرعت به عنوان گسترده ترین روش در درمان بواسیر قرار گرفته و بر روش های دیگر ترجیح داده شد، چرا که یک متد سریع، قابل تحمل توسط بیماران و تقریبا بدون مشکل است. در این شیوه یک پروب کوچک به ناحیه بالای هموروئید تماس داده می شود و بافت هموروئید را به مدت یک ثانیه در معرض تابش انفجاری نور مادون قرمز قرار می دهد. لختگی ایجاد شده باعث می شود که هموروئید کوچکتر شده و کاهش یابد.
هموروئید یک ورید بزرگ است که خون توسط رگ های کوچکتر به داخل آن تخلیه می شود. جریان خون از این رگ های کوچک تر سبب می شود که هموروئید متورم و پر از خون باشد که در نهایت منجر به درد و خونریزی خواهد شد. هموروئید در ناحیه ای قرار دارد که پر از عصب های حساس انتهایی است و رگ های کوچکی که هموروئید را تغذیه می کنند در ناحیه ای هستند که دارای عصب های کمی می باشد و حس بسیار کمی دارد. جراح و متخصص دستگاه گوارش با لیزر سبب مسدود شدن راه تغذیه ای رگ های کوچک می شود و جریان خون به هموروئید را متوقف خواهد کرد.

اگر درمان بواسیر در مراحل اولیه صورت پذیرد مسلما نتایج بهتری از درمان آن مشاهده خواهد شد. بهتر است هنگامی که هموروئید هنوز به مرحله بیش از حد بزرگ و دردناک شدن نرسیده است با لیزر درمانی از پیشرفت آن جلوگیری نمود. لیزر هموروئید یکی از کم عارضه ترین روش ها برای درمان بواسیر می باشد و اکثر بیماران این متد نوین پزشکی را برای درمان انتخاب می کنند.

بیشتر بخوانیم : عوارض هموروئید

روش های درمان بواسیر

 
 • غذاهای با فیبر بالا بخورید. میوه، سبزیجات و حبوبات بیشتری بخورید. انجام این کار باعث نرم شدن مدفوع و افزایش حجم آن می شود که به جلوگیری از فشارهایی که باعث بواسیر شده کمک می کند. برای جلوگیری از مشکلات گاز معده، فیبر را کم کم به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • از درمان موضعی استفاده کنید. از کرم هموروئید یا کرم حاوی هیدروکورتیزون یا از پد های حاوی یک مادۀ خفیف استفاده کنید.
 • به طور منظم در یک وان گرم بنشینید. منطقۀ مقعد خود را در آب گرم 10 تا 15 دقیقه دو تا سه بار در روز بگذارید.
 • منطقۀ مقعد را تمیز نگه دارید. برای تمیز کردن پوست اطراف، مقعد خود را با آب گرم شستشو دهید (ترجیحا) یا دوش بگیرید. از دستمال های مرطوب شده با الکل یا عطر اجتناب کنید.
 • از دستمال توالت خشک استفاده نکنید. برای کمک به تمیز نگه داشتن محدودۀ مقعدی، از دستمال توالت مرطوب که حاوی عطر و الکل نباشد استفاده کنید.
 • برای از بین بردن تورم، قطعه های های یخ یا ضمادهای سرد را روی مقعد خود قرار دهید.
 • داروهای ضد درد بخورید. شما می توانید از استامینوفن (تیلنول و غیره)، آسپرین یا ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، غیره) به طور موقت برای کمک به تسکین ناراحتی خود استفاده کنید.

روش های جراحی در درمان بواسیر

 • اگر روش های دیگری موفق نبوده و یا هموروئید بزرگ داشته باشید، ممکن است پزشک شما یک عمل جراحی را توصیه کند. جراحی ممکن است به صورت سرپایی انجام شود یا ممکن است به مدت یک شب در بیمارستان بستری شوید.
 • برداشتن هموروئید. در این روش که هموروئیدکتومی نام دارد، جراح شما بافت های اضافی که باعث خونریزی می شوند را از بین می برد. تکنیک های مختلف ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. جراحی ممکن است با یک بیهوشی موضعی همراه با آرام بخش، بیهوشی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام شود.
 • هموروئیدکتومی موثرترین و کاملترین روش برای درمان هموروئید شدید یا عود کرده است. عوارض ممکن است شامل دشواری موقت در تخلیۀ مثانه و عفونت های دستگاه ادراری ناشی از آن باشد.
  اکثر افراد بعد از این عمل بواسیر درد را تجربه می کنند. داروها می توانند درد شما را کاهش دهند. نشستن در وان گرم نیز ممکن است کمک کند.
 • بستن (چسباندن) هموروئید. این روش، به نام هموروئیدکتومی بسته یا هموروئیدوپکسی بسته، جریان خون را به بافت هموروئیدی مسدود می کند. این روش معمولاً برای هموروئید داخلی استفاده می شود.
 • چسباندن به طور کلی درد کمتری نسبت به هموروئیدکتومی دارد و اجازه می دهد که فرد سریع تر به فعالیت های منظم زندگی خود بازگردد. با این حال، در مقایسه با هموروئیدکتومی، چسباندن با خطر بیشتر عودت و پرولاپس مقعدی همراه است که در آن بخشی از رکتوم از مقعد خارج می شود. عوارض این روش نیز می تواند شامل خونریزی، احتباس ادرار و درد و همچنین، به ندرت، یک عفونت خون خطرناک (سپسیس) باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *