بواسیر یا هموروئید ، رگهای ورم کرده ای است که در مقعد یا روده بزرگ تشکیل می شود. البته این طبیعی است که رگها در ناحیه مقعد و هنگام مدفوع کمی متورم شوند اما برخلاف رگهای طبیعی، بواسیر بطور دائمی گشاد می شود. بروز بواسیر هم  به صورت خارجی ( در زیر پوست مقعد) و هم  داخلی ( داخل مقعد ) می باشد. تقریبا از هر 2 نفر بزرگسال بالای 50 سال، 1 نفر دچار بواسیر است.

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

دلایل بروز بواسیر چیست؟

بواسیر، فشار مداوم یا مکرر و طولانی مدت روی رگهای مقعد است. در واقع یبوست، بارداری و تحلیل بافت عظلات با افزایش سن، علل اصلی بواسیر هستند. همچنین مشکلات کبدی و برخی از حساسیت های غذایی نیز می تواند فشار روی رگ های مقعد را افزایش دهد. معمولاً علائم بواسیر در زنان باردار، بعد از زایمان از بین می رود.
در اکثر موارد علائم بواسیر به راحتی قابل تشخیص است و علایمی چون خارش در نزدیکی مقعد، ناراحتی هنگام نشستن و خونریزی هنگام اجابت مجاز را به همراه دارد. معمولاً حمله بواسیر چند روز ادامه می یابد و سپس علائم آن فروکش می کند.

علت بواسیر خارجی

در دنیای پزشکی، هنگامی که در اطراف مقعد سیاهرگ ها متورم، گشاد یا شل شوند به آن external hemorrohids یا بواسیر خارجی گفته می شود. فرد بیمار این مشکل را در هنگام دفع یا لمس ناحیه ی مقعدی با درد و فشار حس می کند.

علت بواسیر خارجی تنها به یک مورد ختم نمی شود و علل متفاوتی می توانند شروع کننده ی آن باشند. شایع ترین علت به هنگام یبوست و زور زدن غیر عادی هنگام دفع رخ می دهد زیرا این عمل باعث جمع شدن خون در در بیرون و متورم شدن رگ های خونی می شود.

سایر علت های بواسیر خارجی را در موارد زیر می توان خلاصه کرد:

 1. برای زنان در هنگام بارداری به علت فشار های رحم
 2. چاقی و اضافه وزن غیر عادی
 3. نشستن غیر اصولی یا ایستادن به مدت طولانی
 4. نشستن در سرویس بهداشتی به علت یبوست به مدت طولانی
 5. نخوردن مایعات و رژیم غذایی بدون فیبر

در این میان می توانید از پزشکان جراح و متخصص از جمله دکتر دانش پژوه که دارای بورد تخصصی جراحی می باشد مشورت بگیرید و در امر درمان مخصوصا با جدیدترین روش ها و دستگاه های موجود در علم پزشکی به ایشان و تیم پزشکی ایشان اعتماد کنید. امید است که خواندن مقاله زیر در مورد درمان بواسیر ، راه های پیشگیری و روش درمان شما را در انتخاب بهترین روش و محل برای درمان این بیماری یاری نماید. با ما همراه باشید.

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

چه کسانی بیشتر در معرض بواسیر هستند؟

 1. افرادی که یکی از خیشاوندان نزدیکشان مبتلا شده است؛
 2. زنان باردار؛
 3. زنانی که زایمان واژینال داشته اند؛
 4. مبتلایان به سیروز کبدی.
 

عوامل خطر و یا فاکتورهای ریسک بواسیر کدامند؟

 1. افرادی که به طور مرتب یبوست یا اسهال داشته باشند؛
 2. افرادی که از چاقی رنج می برند؛
 3. افرادی که برای مدت طولانی روی صندلی توالت می نشینند؛
 4. افرادی که مرتبا اجسام سنگین را بلند می کنید.

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

8 روش جدید و کاربردی درمان بواسیر

این بیماری درجات مختلفی دارد که به ترتیب از نوع یک تا چهار از کم خطر ترین تا پرخطر ترین ادامه می یابد. شناخت این درجات برای درمان بواسیر و انتخاب نوع درمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای درمان بواسیر روش های متفاوتی وجود دارد که به طبع، به تناسب میزان پیشروی و وخامت بیماری انتخاب می شوند. در این مقاله به معرفی انواع روش های درمان بواسیر پرداخته می شود.

درمان دارویی :

در این روش از درمان بواسیر، که تنها برای بواسیرهای سطحی و کوچک مناسب است، با تغییر رژیم غذایی، استفاده از ملین و داروهایی برای بهبود یبوست، بواسیر درمان می شود. اگر بواسیر در مراحل اولیه شناسایی و پیگیری شود، این روش درمان بواسیر بهترین و آسان ترین راهکار است.

پماد آنتی همورئید داروی اصلی بواسیر می باشد. شیوه مصرف آن نیز معمولا روزی 4 بار پس از هر بار اجابت مزاج و قبل یا بعد از خواب با توجه به دستور پزشک می باشد.

در کنار این پماد استفاده از شیاف نیز توسط پزشکان توصیه می شود. فرق آن با پماد در این است که روزی دو بار داخل مقعد قرار می گیرد. از دیگر دارو های مورد استفاده در زمینه ی بواسیر خارجی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پماد ام جی: خاصیت ضد التهاب و باکتری آن شبیه به پماد آنتی هموروئید می باشد.
 2. داروی هیدروکورتیزون: این دارو به صورت های آمپول، قرص و… موجود است.
 3. پماد پراموکسین: خاصیت بی حس کننده داشته و در تسکین درد کاربردی است.

کواگولاسیون :

 این اصطلاح در پزشکی به معنای انعقاد خون نیز به کار می رود. با این روش در درمان بواسیر ، در ناحیه ی مقعد اسکار ایجاد می شود که همان لایه ی قهوه ای رنگ روی زخم است و برای متوقف کردن خونریزی و از بین بردن ضایعه ی بیرون زده مفید است. این روش نیز برای بواسیر های کوچک و سطحی به کار می رود.
 

جلوگیری از پایین آمدن هوروئید :

یکی دیگر از روش های رایج درمان بواسیر، جلوگیری از پایین آمدن و خارج شدن رگ های متورم هموروئید یا به اختصار pph است. در این روش که برای بواسیر های داخلی به کار می رود، با استفاده از ابزاری مخصوص که مانند منگنه عمل می کند، خونریزی زائده های داخل مقعد قطع می شود و به مرور زمان و با خشک شدن زائده ها، بیماری برطرف می شود. لازم به ذکر است که این روش درمان بواسیر نیازمند بیهوشی و بستری شدن بیمار در بیمارستان است که خود عوارض جانبی های احتمالی را در بر می گیرد. همچنین ممکن است بعد از دوران نقاهت، بیمار به مشکلاتی مانند انسداد روده، تنگ شدن کانال مقعد، مشکلات دفع و عفونت دچار شود.
 

لیزر یا سوزاندن زخم : 

در این روش برای درمان بواسیر با استفاده از اشعه مادون قرمز یا لیزر، زخم سوزانده می شود و تکه های بیرون زده و متورم با استفاده از لیزر بریده می شوند و پس از آن برای جلوگیری از خونریزی، رگ ها سوزانده و بسته می شوند. این روش در درمان بواسیر بسیار رایج است چرا که سختی و سنگینی عمل جراحی های قدیمی را ندارد و در مدت زمان کوتاه و بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود، پس عوارض جانبی بیهوشی با داروهای شیمیایی نیز بیمار را تهدید نخواهد کرد. همچنین در این روش از درمان بواسیر نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان وجود ندارد و پس از لیزر بیمار مرخص می شود.
 

بند آوری توسط نوار یا بند لاستیکی :

این روش در درمان بواسیر، از قدیمی ترین روش های موجود است که طبق نوشته های بقراط نیز در زمان های دور به کار گرفته شده و مفید بوده است. این روش برای نوعی از بواسیر مناسب است که خونریزی مداوم دارند و نسبت به داروهای انعقاد خون یا کواگولاسیون مقاومت نشان می دهند.

اسکلروتراپی :

تزریق اسکلروزان از رایج ترین روش های درمان بواسیر یا واریس پا است. در این روش که آن را اسکلروتراپی می نامند، مقداری از این ماده به رگ های قسمت موردنظر تزریق می شود. این مایع تورم رگ ها و کبودی ماهیچه ها را کاهش داده و در طی دو هفته به بهبودی کامل می انجامد. اسکلروتراپی در درمان بواسیر روشی به مراتب کم خطر تر و ایمن تر است. همچنین انجام این تزریق به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی است.

درمان خانگی بواسیر بیرون زده:

بسیاری از افرادی که دچار بواسیر خارجی می شوند در وهله ی اول به پزشک مراجعه نمی کنند. درمان خانگی بواسیر بیرون زده یا خارجی یک شیوه ی درمانی سنتی و رایج است هر چند که پزشکان با استفاده از لیزر می توانند این مشکل را سریع تر رفع کنند.

پس ذکر این نکته ضروری است که درمان بواسیر در منزل قطعا مدت زمان بیشتری خواهد برد.

بی تحرک ماندن و استراحت مطلق دو اصل مهم درمان خانگی بواسیرهستند. بیماران در طول 3 روز باید نشانه های بهبودی را حس کنند و در نهایت پس از یک هفته بیماری ریشه کن شود. در صورت عود دوباره یا هرگونه مشکل، مشورت با پزشک متخصص ضروری است. درمان خانگی بواسیر خارجی یک روش مطمئن به شمار نمی رود و در موارد زیادی منجر به وخیم تر شدن اوضاع بیمار خواهد شد. به این نکته توجه داشته باشید که اگر بواسیر به مرحله مزمن شدن برسد عوارض بیشتری را در پی خواهد داشت.

درمان بواسیر خارجی بدون جراحی:

علاوه بر روش جراحی یا لیزر، اسکلروتراپی یک روش درمان بواسیر خارجی بدون جراحی بدون جراحی به شمار می رود. در این شیوه درمانگر دارویی مخصوص را به ناحیه مورد نظر تزریق می کند. سیاهرگ بیرون زده با چسبندگی ایجاد شده توسط  دارو باید درمان شود. پزشکان این روش را برای مراحل اولیه بیماری تجویز می کنند.

درمان خانگی نیز همواره یک روش مکمل و موثر حساب می شود. استراحت مطلق، نوشیدن حداقل 8 لیوان آب و دریافت فیبر از رژیم غذایی در این روش اهمیت دارند.

داروهای گیاهی نیز به طور مستتقیم در روند بهبود بیمار کمکی نخواهند کرد. اما در صورت استفاده صحیح از آن ها مفید خواهند بود. تجربه نشان داده مصرف برگ تازه آلوئه ورا خارش و التهاب را تسکین می دهد.

به غیر روش های بالا، دارو هایی نیز برای درمان بواسیر خارجی وجود دارند. یکی از متداول ترین آن ها پماد آنتی هموروئید است که بر روی تمام علائم بیماری تاثیرگذار است.

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

چگونه بواسیر را درمان کنیم؟

در صورتی که بواسیر تشدید نشده باشد، می توان با درمان های مختلف خانگی علائم آن را تسکین داد. با این حال، گاهی اوقات بواسیر باعث درد مداوم یا ناراحتی تقریباً دائمی می شود که در این صورت  لازم است به پزشک مراجعه شود. به ویژه توصیه می گردد اگر بیمار دچارخونریزی مقعد شود حتی اگر خفیف باشد، سریعاً با پزشک مشورت کند؛ چراکه اینگونه علائم ممکن است نشانه نوع دیگری از بیماری ناحیه مقعد یا یک مشکل جدی تر باشد که نباید نادیده گرفته شود.

اگر بواسیر خارج از مقعد باشد، کمپرس سرد می تواند التهاب را کاهش دهد. برای تسکین دردهای ناشی از بواسیر، حمام های سیتز یا استحمام نشیمن با آب گرم (حدود دمای 40 درجه سانتیگراد) طی 10 تا 15 دقیقه به مدت سه یا چهار بار در روز تاثیر گذار خواهد بود.

بهترین و امن ترین راهکارهای درمان بواسیر

بواسیر یا هموروئید در واقع رگ های متورم در قسمت تحتانی مقعد و رکتوم است. هنگامی که دیواره های این رگ ها کشیده می شوند، آن ها تحریک گشته و متورم می گردند. اگرچه بواسیر می تواند ناخوشایند و دردناک باشد، اما به راحتی قابل درمان و بسیار قابل پیشگیری است.یکی از مهمترین سوالات در درمان بواسیر که اکثرا از سمت کاربران پرسیده می شود ، این است که برای درمان هموروئید به کدام پزشک باید مراجعه کرد؟

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

جلوگیری از وخیم تر شدن بواسیر (رژیم درمانی و تغذیه درمانی)

باید دانست که با رعایت چند نکته می توان از وخیم تر شدن بواسیر پیش گیری کرد.

نخستین توصیه که در همه ی انواع طبابت ها اعم از مدرن و سنتی برای پیشگیری و درمان بواسیر توصیه می شود، افزایش مصرف فیبر است. فیبر، مدفوع را نرم می کند و باعث می شود راحت تر در روده حرکت نماید. مقادیر بالای فیبر را می توان از راه مصرف لوبیا، نان ها و غلات سبوس دار و همچنین میوه ها و سبزیجات تازه دریافت نمود. همچنین می توان از انواع مکمل های غذایی حاوی فیبر استفاده کرد. فیبر را باید به آرامی به برنامه ی غذایی اضافه کرد تا از ایجاد گاز و نفخ جلوگیری شود.

توصیه دیگر در روند درمان بواسیر و پیشگیری از آن، نوشیدن مایعات بیشتر است. آب بهترین گزینه در میان مایعات است. در طول روز باید مقدار زیادی آب نوشید. همچنین آب آلبالو یک ملین طبیعی است و می تواند در دفع مدفوع و بهبود عملکرد روده ها تاثیر گذار باشد. بنابراین نوشیدن گاه به گاه آن نیز توصیه می گردد.

مصرف سیر نیز در درمان بواسیر بسیار مفید است. مصرف سیر همراه با شیر باعث افزایش ظرفیت گوارشی و از بین بردن هر نوع التهاب موجود در کانال غذایی می شود. همچنین می تواند به عنوان شیاف در ناحیه رکتال استفاده شود. این کار به کاهش التهابات ناشی از بواسیر در ناحیه رکتوم کمک می کند.

بیشتر بخوانیم درباره 🔹 درمان کیست مویی 🔹

تاثیر ورزش در درمان بواسیر

یکی از مهم ترین راهکارها برای درمان بواسیر ورزش کردن به طور منظم است. بهتر است اگر هدف اصلی از ورزش کردن، درمان بواسیر است، از ورزش های سنگین اجتناب شود، زیرا بعضا این ورزش ها مشکل را تشدید می نمایند. ورزش هایی مانند یوگا، آب درمانی و همه ی ورزش هایی که در آن ها امکان کاهش استرس و تمدد اعصاب وجود دارد، برای درمان بواسیر کاربردی هستند. حتی پیاده روی به صورت سریع تنها برای  20-30 دقیقه به طور روزانه می تواند به شما در جلوگیری از کاهش عملکرد روده، یبوست و بواسیر کمک کند.

تنفس عمیق در هنگام حرکات و فعالیت های سخت به شدت برای پیشگیری و درمان بواسیر توصیه می شود. هنگام کارهای سخت و پر فشار، هوا را عمیقا به داخل و خارج به جریان درآورید. این طور معمول است که هنگام فعالیت هایی چون فشار دادن، کشیدن یا هر تلاش دیگر افراد نفس خود را (البته معمولا به طور ناخودآگاه) نگه می دارند و این می تواند منجر به درد و خونریزی بواسیر شود.

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

روش های درمان بواسیر

 

بسیاری از افراد به دلیل مزمن بودن بیماری برای درمان بواسیر از روش های درمان خانگی استفاده می کنند. برخی نیز روش های درمان بواسیر در طب سنتی را به کار می گیرند. البته کارآمدی این روش ها در درمان بواسیر قابل انکار نیست اما بهتر است از آن ها بیشتر در پیشگیری از بیماری استفاده شود.

برخی از این روش ها مثل افزایش تحرک، پرهیز از نشستن یا ایستادن زیاد، افزایش مصرف فیبر، استفاده از پمادهای گیاهی، حمام آب گرم و استفاده از یخ بر روی موضع برای تسکین خارش در درمان بواسیر موثر شناخته شده اند.

ممکن است لازم باشد فرد برای درمان بواسیر یک روز به طور کامل دراز بکشد تا از فشار بر ناحیه ی مقعد کم شود.

در درمان های پزشکی جدید نیز از روش های قدم به قدم با هدف کاهش علائم و پیش گیری از حاد تر شدن بیماری استفاده می شود. نوع درمان بواسیر به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. این درمان ها در اکثر موارد به صورت قرص، شیاف یا پماد موضعی برای افراد مبتلا تجویز می شوند. در موارد حاد تر درمان بواسیر به رو جراحی انجام می شود.

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

برای جلوگیری از بواسیر، چه غذاهایی مفیدند؟

برای جلوگیری از بواسیر، قبل از هر چیز لازم است مانع از یبوست شوید. بنابراین به منظور بهبود وضعیت و روانتر شدن مدفوع، که اغلب علت اصلی بواسیر است، مصرف غذاهای سرشار از فیبر توصیه می شود. مانند حبوبات، انواع جو (دو سر پرک)، لوبیا، نخود، تخم کتان، هویج، انواع سیب، انواع توت. مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر از بروز یبوست جلوگیری می کند؛ این امر به نوبه خود از بروز بواسیر پیشگیری کرده و در صورت ابتلا به بواسیر، مانع از تشدید آن خواهد شد.
در مقابل  سعی کنید از مصرف مواد غذایی که سبب تشدید بیماری بواسیر یا هموروئید می‌شوند خودداری نمایید، مانند غذاهای بسیار تند، مرکبات، قهوه و گوجه‌فرنگی.

به طور کل برای جلوگیری از بواسیر توصیه می شود:

 1. به میزان کافی آب بنوشید: حداقل یک و نیم لیتر آب در روز؛
 2. از مصرف ادویه های بسیار تند مثل فلفل سیاه ، فلفل قرمز پرهیز و به جای آن مصرف گیاهان معطر مانند آویشن، برگ خلیج، گیاهان جنوبی، را مصرف نمایید؛
 3. از مصرف بیرویه قهوه پرهیز کنید؛
 4. از مصرف بیرویه الکل پرهیز کنید؛
 5. از مصرف  بیش از حد چربی بپرهیزید؛
 6. از مصرف وعده های غذایی سنگین خودداری کنید؛

مواردی که در درمان بواسیر می بایست قبل از عمل رعایت شود:

در روش های معمول جراحی یا حتی کولونوسکوپی برای مشاهده و تشخیص، بیمار لازم است به تخلیه کامل روده و دستگاه گوارش خود بپردازد. در این روند معمولا بیمار از دست کم بیست و چهار ساعت قبل هیچ غذای سفتی نمی خورد و تنها به خوردن آب گوشت یا آب میوه اکتفا می کند. این در حالی است که در همان زمان با مصرف قرص های ملین شدید و حجم زیادی سرم خوراکی به این شست و شوی کامل روده و دستگاه گوارش کمک می کند. طبیعی است که تحمل چنین شرایطی بسیار دشوار است اما از آنجا که تحت نظر پزشک انجام می شود، خطرناک نخواهد بود.

اما روش درمان بواسیر با لیزر نیازی به طی این مرحله نیز ندارد و اقدامات قبل از عمل خاصی برای آن مورد نیاز نیست. کل زمان اصلی عمل با لیزر ممکن است ده دقیقه باشد البته ممکن است نیاز به تکرار مجدد عمل پیش بیاید.

مراقبت های بعد از عمل درمان بواسیر

 

به منظور این که احتمال تأثیر عمل جراحی افزایش یابد، لازم است مراقبت هایی بعد از عمل برای درمان بواسیر صورت گیرد.

نخستین مورد مصرف صحیح و به موقع داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده بعد از درمان بواسیر برای پیشگیری از عفونت کردن زخم حاصل از جراحی و مصرف مسکن برای کاهش درد و التهاب است.

مصرف دارو ها ممکن است تا چند وقت فرد را دچار احساس گیجی و خواب آلودگی کند؛ به همین دلیل خوب است فرد بیمار حتما همراه داشته باشد تا به او در برخاستن و حرکت کردن کمک کند.

مصرف داروهای ملین تجویز شده توسط پزشک متخصص برای پیشگیری از یبوست و رعایت توصیه های غذایی در این خصوص نیز لازم است پس از درمان بواسیر حتما مورد توجه قرار گیرد.

همچنین لازم است پس از جراحی و درمان بواسیر تا مدتی از پمادهای موضعی استفاده شود. نوع، مقدار و زمان بندی این داروها نیز توسط پزشک تجویز می شود.

حمام آب گرم برای سه تا چهار نوبت در روز و هر بار به مدت ده الی پانزده دقیقه همراه با استفاده از کمپرس یخ به صورت دائمی در موضع توصیه می گردد.

درمان بواسیر پس از انجام عمل رها نمی شود و لازم است بیمار در موعد تعیین شده توسط پزشک متخصص خود برای پیگیری درمان بواسیر مراجعه نماید.

چنانچه در دوره نقاهت پس از عمل، فرد علائمی چون خونریزی شدید مقعد، تب، درد شدید در ناحیه مقعد و مشکل در دفع ادرار یا کاهش حجم آن را مشاهده کند، باید بداند که این ها علائمی خطرناک شناخته می شوند و فرد لازم است به مرکز درمانی مراجعه نماید.

بیشتر بخوانیم درباره 🔹 لیزر کیسه صفرا 🔹

هزینه های درمان بواسیر

 

تعیین هزینه های درمان بواسیر پیش از بررسی میزان وخامت و تعیین گرید بیماری امکان پذیر نخواهد بود. برای این منظور لازم است همه معاینات و آزمایشات تشخیص انجام شود تا پزشک متخصص بتواند نوع درمان یا عمل برای درمان را تعیین نماید. پس از این که نوع درمان تعیین شد، هزینه ها با توجه به بهای داروهای مصرفی و خدمات و امکانات قابل ارائه برای درمان بیمار برآورد می گردد.

در صورتی که بیماری چندان وخیم نباشد، با تجویز دارو می توان از حاد شدن آن پیشگیری کرد و با رعایت روش های پیشگیری چون افزایش تحرک و مصرف فیبر می توان برای بهبود آن تلاش کرد.

درمان بواسیر با روش لیزر معمولا آسان تر و نسبت به سایر جراحی ها نیز کم هزینه تر است. البته باید به اطلاع شما عزیزان رساند که این روش درمان به دلیل سرپایی بودن مشمول بیمه نخواهد بود اما هزینه انجام آن به صورت کلی به دلیل عدم نیاز به بستری کمتر خواهد شد.

درمان بواسیر-دکتر دانش پژوه

سوالاتی که هنگام مراجعه به پزشک برای روش درمان بواسیر وجود دارد؟

 

اگر علائم و علائم بواسیر دارید، ابتدا با پزشک عمومی خود ملاقات کنید. در صورت لزوم، پزشک ممکن است شما را برای ارزیابی و درمان بیشتر به یک یا چند متخصص، از جمله پزشک متخصص در دستگاه گوارش و یا جراح روده معرفی کند. در این صورت می بایست اطلاعاتی نظیر اینکه علائم شما چیست و چه مدت متوجه آنها شده اید.

همچنین اطلاعات كليدي شخصي، از جمله عادات معمول مربوط به عملکرد روده و رژيم غذايي به ويژه دريافت فيبر و نیز تمام دارو ها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید به همراه دوز مصرفی را به پزشک ارائه دهید.

سؤالاتی که برای درمان بواسیر باید از پزشک خود بپرسید، شامل موارد زیر است:
 

علت احتمالی علائم من چیست؟
آیا شرایط من موقت است یا دائم؟
آیا من در معرض خطر عوارض مربوط به این بیماری هستم؟
چه روش درمانی را پیشنهاد می کنید؟
آیا من کاندید عمل جراحی هستم؟ چرا بله و چرا نه؟
آیا مراحل مراقبت از خود برای من قبل از درمان وجود دارد؟
من مشکلات پزشکی دیگری دارم. چگونه می توانم اینها را همراه با بواسیر کنترل کنم؟

مهمترین سوالاتی که پزشک برای درمان بواسیر ممکن است از شما بپرسد نیز شامل موارد زیر است:
 

علائم شما چقدر ناراحت کننده است؟
عادات و عملکرد روده شما به طور معمول چگونه است؟
رژیم غذایی شما چقدر فیبر دارد؟
چه مواردی به نظر می رسد علائم شما را بهبود می بخشد؟
چه مواردی به نظر می رسد علائم شما را خراب تر می کند؟
آیا کسی در خانواده شما بواسیر یا سرطان روده بزرگ، روده کوچک یا مقعد دارد؟
آیا در عادات روده خود تغییری ایجاد کرده اید؟
آیا حین دفع روده، متوجه شده اید که روی کاغذ توالت، داخل سنگ توالت و یا داخل مدفوع خود خون وجود دارد؟

برای هرگونه مشاوره در مورد انواع درمان ها از جمله لیزر هموروئید و همچنین درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر می توانید با مشاورین دکتر دانش پژوه در تماس باشید.

منابع درمان بواسیر:

https://ressourcessante.salutbonjour.ca/condition/getcondition/hemorroides
https://www.passeportsante.net/fr/Maux/Problemes/Fiche.aspx?doc=hemorroides_pm
https://www.jeancoutu.com/sante/conseils-sante/comment-soulager-les-hemorroides/
https://www.femmeactuelle.fr/sante/sante-pratique/hemorroides-20-aliments-a-eviter-pendant-une-crise-2070488
https://www.medecindirect.fr/hemorroides/
http://www.doctissimo.fr/sante/diaporamas/remede-naturel-hemorroides

https://www.passeportsante.net/fr/Maux/Problemes/Fiche.aspx?doc=hemorroides_pm

https://ressourcessante.salutbonjour.ca/condition/getcondition/hemorroides

بواسیر یا هموروئید ، رگهای ورم کرده ای است که در مقعد یا روده بزرگ تشکیل می شود. البته این طبیعی است که رگها در ناحیه مقعد و هنگام مدفوع کمی متورم شوند اما برخلاف رگهای طبیعی، بواسیر بطور دائمی گشاد می شود. بروز بواسیر هم  به صورت خارجی ( در زیر پوست مقعد) و هم  داخلی ( داخل مقعد ) می باشد. تقریبا از هر 2 نفر بزرگسال بالای 50 سال، 1 نفر دچار بواسیر است.    

در واقع یبوست، بارداری و تحلیل بافت عضلات با افزایش سن، علل اصلی بواسیر هستند. همچنین مشکلات کبدی و برخی از حساسیت های غذایی نیز می تواند فشار روی رگ های مقعد را افزایش دهدمعمولاً علائم بواسیر در زنان باردار، بعد از زایمان از بین می روددر اکثر موارد علائم بواسیر به راحتی قابل تشخیص است و علایمی چون خارش در نزدیکی مقعد، ناراحتی هنگام نشستن و خونریزی هنگام اجابت مجاز را به همراه دارد. معمولاً حمله بواسیر چند روز ادامه می یابد و سپس علائم آن فروکش می کند.

در درمان های پزشکی جدید نیز از روش های قدم به قدم با هدف کاهش علائم و پیش گیری از حاد تر شدن بیماری استفاده می شود. نوع درمان بواسیر به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. این درمان ها در اکثر موارد به صورت قرص، شیاف یا پماد موضعی برای افراد مبتلا تجویز می شوند. در موارد حاد تر درمان بواسیر به رو جراحی انجام می شود.

مراقبت هایی بعد از عمل برای درمان بواسیر صورت گیرد. نخستین مورد مصرف صحیح و به موقع داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده بعد از درمان بواسیر برای پیشگیری از عفونت کردن زخم حاصل از جراحی و مصرف مسکن برای کاهش درد و التهاب است. مصرف دارو ها ممکن است تا چند وقت فرد را دچار احساس گیجی و خواب آلودگی کند؛ به همین دلیل خوب است فرد بیمار حتما همراه داشته باشد تا به او در برخاستن و حرکت کردن کمک کند. مصرف داروهای ملین تجویز شده توسط پزشک متخصص برای پیشگیری از یبوست و رعایت توصیه های غذایی در این خصوص نیز لازم است پس از درمان بواسیر حتما مورد توجه قرار گیرد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
الهام

سلام کارشون خیلی عالیه

فاضلی

مرسی از مقاله خوبتون

مالکوچی

ممنون از اطلاعات جامع و کاملتون