فیستول مقعد یک کانال ارتباطی غیر عادی بین کانال مقعد و پوست نزدیک مقعد است. اکثر فیستول های مقعدی بدلیل دمل که در کانال مقعد شما توسعه یافته است ایجاد می شود. چرک موجود در دمل ممکن است به خودی خود یا با استفاده از لیزر درمانی تخلیه شود وقتی مسیر ایجاد شده توسط چرک به سطح پوست باز بماند فیستول مقعد ایجاد می شود. درمان اکثر فیستول ها نیازمند لیزر درمانی می باشند اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که پس از عمل ممکن است با عوارض لیزر فیستول مقعد مواجه شوید.

آیا فیستول مقعد با عوارضی همراه است؟

لیزر فیستول مقعدی همیشه عوارضی به همراه خود دارد. اصلی ترین عوارض پس از عمل جراحی لیزر فیستول مقعد ممکن است شامل عفونت، بی اختیاری دفع مدفوع و بازگشت فیستول مقعدی باشد. هر یک از این عوارض فیستول مقعد بطور مفصل در این مقاله مورد بحث قرار خواهند گرفت.

عفونت

تمام عمل های جراحی وقتی به پوست تزریقی صورت می گیرد خطر عفونت را با خود به همراه دارند. در برخی شیوه های جراحی فیستول ممکن است روش در چند مرحله تکمیل شود. در چنین مواردی، عفونت مجرای فیستول ممکن است در کل بدن منتشر شده و باعث ایجاد عفونت کلی شود. اغلب برای درمان عفونت همراه با لیزر فیستول مقعد مصرف آنتی بیوتیک مورد نیاز می باشد. برای عفونت های حاد، رفتن به بیمارستان برای تزریق آنتی بیوتیک لازم می باشد. رفتن به بیمارستان در موارد حاد برای پیش گیری از عفونت وقتی در معرض خطر قرار دارند تجویز می شود.

بی اختیاری شکمی

یکی دیگر از عوارض لیزر فیستول مقعد بی اختیاری شکمی است. لیزر درمانی فیستول باعث آسیب دیدن ماهیچه های مقعد، بویژه وقتی ماهیچه های مقعد در فیستول دخیل هستند می شود. این ماهیچه ها مسئول محکم کردن اطراف مقعد برای کنترل حرکات شکمی می باشند. وقتی ماهیچه آسیب ببیند، قدرت ماهیچه در معرض خطر قرار می گیرد. برخی مواقع ممکن است باعث از دست رفتن کنترل شکم و در نهایت ترشح مدفوع از مقعد شود. این اختلال بی اختیاری شکمی یا مدفوع نامیده می شود. این مورد یک عارضه غیر رایج می باشد بطوری که تخمین زده شده است 3_7 درصد بیماران که لیزر فیستول مقعد انجام می دهند با آن مواجه می شوند. این خطر به نوع عمل انجام شده برای درمان و جایگاه فیستول بستگی دارد. احتمال ابتلا به این عارضه برای افرادی که قبلا تا حدی به بی اختیاری مدفوع مبتلا بوده اند و کسانی که علایم این اختلال در آن ها بدتر شده است بالاتر می باشد.

بازگشت فیستول مقعد

برای برخی بیماران، پس از لیزر درمانی فیستول بر خواهد گشت، تخمین زده شده است که نرخ بازگشت تقریبا 7_21 درصد می باشد که این امر به نوع فیستول و عمل جراحی مورد استفاده قرار گرفته برای درمان وابسته می باشد. در عمل جراحی تزریق چسب فیبرین احتمال بازگشت بالا می باشد. در دیگر روش ها گزارش شده است که احتمال بازگشت این اختلال بیش از یک سوم می باشد. اکثر بیمارانی که بازگشت فیستول مقعد را تجربه می کنند برای درمان نیاز به استفاده از روش دیگر عمل جراحی دارند.