با توجه به اینکه فتق در بیماران، گزینه ای برای جراحی لاپاروسکوپی فتق است، برخی از بیماران ممکن است نتایج خوبی از این عمل مشاهده کنند. بیماران دارای فتق های بزرگ شکمی، فتق های مجدد، فتق دوطرفه و سایر موارد ممکن است یک کاندیدای خوبی برای لاپاروسکوپی فتق باشند. بعضی از بیماران انتظار دارند که جراحی فتق لاپاروسکوپی بهبودی آن ها را در فصول ورزشی یا زمانی که به مسابقات ورزشی نزدیک هستند، به حداقل رساند.

چه علائمی موجب می شود پزشک جراحی لاپاروسکوپی فتق را پیشنهاد دهد؟

مناطق شایعی که در آن فتق وجود دارد، در کشاله ران، دکمه شکم (بند ناف) و محل عمل قبلی (برش) است. معمولا تشخیص فتق امری آسان است. شما ممکن است زیر شکم خود متوجه ورم شوید. هنگام برداشتن اجسام سنگین احساس درد یا ناراحتی کنید، سرفه، کشیدگی عضله در هنگام ادرار یا مدفوع، یا در هنگام ایستادن و نشستن طولانی، احساس ناراحتی داشته باشید. در موارد دیگر فتق ممکن است توسط یک معاینه روتین پزشکی تشخیص داده شود. درد ممکن است تیز و فوری یا درد مبهم باشد که در انتهای روز بدتر می شود.


درد مداوم، قرمزی و حساسیت به لمس نشانه هایی است که فتق ممکن است فرد را درگیر کند. یکی دیگر از نشانه ها این است که برآمدگی قابل مشاهده ممکن است بالا آمده یا پایین رود، لذا توصیه می شود که اگر این علائم باعث نگرانی شما می شود بدون معطلی و بلافاصله با پزشک یا جراح خود تماس بگیرید.

جراحی فتق

استفاده از یک تراس (کمربند فتق) به ندرت تجویز می شود زیرا معمولا غیرفعال است.
اکثر فتق نیاز به عمل جراحی داشته باشد در یکی از دو حالت زیر اجرا خواهد شد:
•    جراحی باز از خارج و از طریق برش سه تا چهار اینچ در قسمت کشاله ران یا قسمت فتق انجام می شود. برش از طریق پوست و چربی زیر جلدی گسترش می یابد و جراح می تواند به سطح نقص برسد. جراح می تواند از یک قطعه کوچک برای جراحی و تعمیر نقص استفاده کند. این تکنیک را می توان با بی حسی موضعی و آرام سازی با استفاده از یک بیهوشی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.
•    جراحی لاپاروسکوپی فتق با استفاده از یک لاپاروسکوپ (یک تلسکوپ کوچک) متصل به دوربین خاصی و از طریق یک کانول(یک لوله توخالی) به جراح اجازه می دهد تا فتق و بافت اطراف آن را بر روی یک صفحه نمایش ویدئویی مشاهده کند. کانول های دیگر به داخل وارد می شوند که اجازه دهند جراح، عمل را انجام دهد. فتق از پشت دیواره شکم ترمیم می شود. یک تکه کوچک از مش جراحی بر روی نقص فتق قرار می گیرد و ممکن است با استفاده از گیره، مواد چسبنده یا بخیه فیکس شود. این عمل معمولا با بیهوشی عمومی انجام می شود.

مزایای جراحی لاپاروسکوپی فتق چیست؟

جراحی لاپاروسکوپی فتق یک روش برای فیکس کردن جراحت ها در دیواره شکم با استفاده از برش های کوچک، تلسکوپ و پچ (مش) است. لاپاراسکوپی برای بیماران پیشنهاد می شود زیرا بازدهی کوتاه تر و فعالیت عادی خود را می توانند سریع تر آغاز نمایند. امروزه دیگر از جراحی های سنتی بهره زیادی گرفته نمی شود چرا که روش های جدیدتر اثرات بهتری را نمایان کرده اند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها