عمل فتق با لاپاراسکوپی

عمل فتق با لاپاراسکوپی به عنوان یک جراحی کم تهاجمی و سریع شناخته می شود. این روش نسبت به جراحی های سنتی بهبودی سریعتر داشته و درد کمتری را نیز به همراه خواهد داشت. با ما در این مقاله همراه باشید تا درباره عمل فتق با روش لاپاراسکوپی و مراقبت های بعد از این جراحی توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. با توجه به اینکه فتق در بیماران، گزینه ای برای جراحی لاپاروسکوپی فتق است، برخی از بیماران ممکن است نتایج خوبی از این عمل مشاهده کنند. بیماران دارای فتق های بزرگ شکمی، فتق های مجدد، فتق دوطرفه و سایر موارد ممکن است یک کاندیدای خوبی برای لاپاروسکوپی فتق باشند.

عمل فتق با لاپاراسکوپی

عمل فتق چیست؟

شکم در لایه‌ هایی از ماهیچه و بافت قوی پوشیده شده است که به حرکت و محافظت از اندام‌ های داخلی کمک می‌کند. فتق شکافی در این دیواره عضلانی است که به محتویات داخل شکم اجازه می دهد تا به سمت بیرون بیایند. انواع مختلفی از فتق وجود دارد، اما شایع ترین فتق ها در ناحیه شکم یا کشاله ران بوجود می آیند. این امکان وجود دارد که هر کسی به فتق شکمی مبتلا شود، اما افرادی که جراحی شکم انجام داده‌اند؛ در معرض ابتلا به این عارضه هستند. اگر برشی دارید که دیواره شکم را مختل کرده است؛ اسکار هرگز به اندازه بافت اصلی قوی نخواهد بود. این باعث می شود که احتمال ایجاد یک فتق، در امتداد ناحیه برش بیشتر شود.

وجود برخی علائم اخطار می دهد که بایستی عمل فتق صورت گیرد. برای مثال: برآمدگی دردناکی که هنگام دراز کشیدن و استراحت از اندازه آن کم نمی شود. ضربان قلب سریع یا بدتر شدن درد. اما در برخی موارد و در صورتی بی توجهی؛ ممکن است بخشی از روده بیرون بزند. که در این موارد باید سریعا و اورژانسی تحت جراحی قرار گیرد. عمل فتق نیز معمولا به سه شکل قابل انجام است:

1.ترمیم فتق باز

2. ترمیم فتق رباتیک

3.ترمیم فتق با لاپاراسکوپی

 

آشنایی با انواع فتق

انواع مختلفی از فتق وجود دارد. در اغلب اوقات، شما فقط یک برآمدگی یا توده در شکم یا کشاله ران خود می بینید. و معمولا با استفاده از جراحی از بین می روند. این انواع شامل:

فتق کشاله ران: فتق های کشاله ران دو نوع اینگوینال و فمورال هستند. تقریبا تمام فتق های کشاله ران اینگوینال هستند. هنگامی که بخشی از روده شما به قسمت ضعیفی در بخش تحتانی شکم فشار وارد کند، ناحیه ای از کشاله ران به نام کانال اینگوینال را تحت تاثیر قرار می دهد؛ در نتیجه به این عارضه مبتلا می شوید.

فتق نافی: این دومین نوع رایج فتق است. آنها زمانی اتفاق می‌افتند که چربی یا بخشی از روده از طریق عضلات نزدیک ناف فشار می‌آورد. زنان بیشتر از مردان به فتق نافی مبتلا می شوند.

فتق برشی: در صورتی که به هر دلیلی تحت جراحی قرار گرفته اید، ممکن است بعدا دچار فتق برشی شوید. بافت می تواند از طریق زخم جراحی که به طور کامل بهبود نیافته است؛ نفوذ کند. فتق برشی در افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند؛ به خصوص جراحی اورژانسی شایع است.

فتق اپی گاستر: بسیار کم اتفاق می افتد. در این عارضه، چربی از طریق شکم به جایی بین ناف و قسمت پایینی استخوان سینه فشار می آورد. این مورد در مردان بیشتر از زنان ظاهر می شود.

فتق غول پیکر دیواره شکم: در موارد کم دیده می شود. اگر فتق برش یا نوع دیگری دارید که درمان آن سخت است و مدام عود می کند. ممکن است به این مورد مبتلا شوید.

فتق اسپیگل: این نوع نیز کمتر رایج است. هنگامی که بافت چربی از طریق ماهیچه زیر ناف شما در امتداد لبه پایینی -جایی که ممکن است سیکس پک شما باشد- فشار وارد کند، به این نوع مبتلا می شوید.

عمل فتق با لاپاراسکوپی

 

چه علائمی موجب می شود پزشک  عمل فتق با لاپاروسکوپی را پیشنهاد دهد؟

مناطق شایعی که در آن فتق وجود دارد، در کشاله ران، دکمه شکم (بند ناف) و محل عمل قبلی (برش) است. معمولا تشخیص فتق امری آسان است. شما ممکن است زیر شکم خود متوجه ورم شوید. هنگام برداشتن اجسام سنگین احساس درد یا ناراحتی کنید، سرفه، کشیدگی عضله در هنگام ادرار یا مدفوع، یا در هنگام ایستادن و نشستن طولانی، احساس ناراحتی داشته باشید. در موارد دیگر فتق ممکن است توسط یک معاینه روتین پزشکی تشخیص داده شود. درد ممکن است تیز و فوری یا درد مبهم باشد که در انتهای روز بدتر می شود. درد مداوم، قرمزی و حساسیت به لمس نشانه هایی است که فتق ممکن است فرد را درگیر کند. یکی دیگر از نشانه ها این است که برآمدگی قابل مشاهده ممکن است بالا آمده یا پایین رود، لذا توصیه می شود که اگر این علائم باعث نگرانی شما می شود بدون معطلی و بلافاصله با پزشک یا جراح خود تماس بگیرید.

 

عمل فتق با لاپاراسکوپی چگونه است؟

عمل فتق با لاپاراسکوپی نوعی از جراحی است با حداقل تهاجم. در این روش، از یک لاپاروسکوپ استفاده می‌کنند. ابزاری نازک و تلسکوپ مانند است که از طریق یک برش کوچک در ناف وارد می شود. این روش معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد. بنابراین قبل از جراحی، وضعیت سلامت عمومی شما ارزیابی شده و کلیه آزمایش ها و معاینات لازم صورت می گیرد. بدین ترتیب سلامت عمومی بیمار برای بیهوشی تایید می شود.در طول این جراحی دردی احساس نخواهید کرد. لاپاراسکوپ به یک دوربین فیلمبرداری کوچک (کوچکتر از یک سکه) متصل است که “نمای درونی” بدن شما را بر روی صفحه های تلویزیون در اتاق عمل نشان می دهد. شکم با یک گاز بی ضرر (دی اکسید کربن) متورم می شود که فضایی را ایجاد می کند تا پزشک شما بتواند ساختارهای داخلی شما را ببیند. صفاق (پوشش داخلی شکم) بریده می شود تا ضعف دیواره شکم آشکار شود. سپس، مش در داخل قرار داده می شود تا عیوب دیواره شکم را بپوشاند و بافت را تقویت کند. پس از اتمام عمل، برش های کوچک شکمی با یک یا دو بخیه یا با چسب جراحی بسته می شوند. در عرض چند ماه، برش ها به سختی قابل مشاهده هستند. مزایای عمل فتق با لاپاراسکوپی شامل سه اسکار ریز به جای یک برش بزرگتر، درد کمتر پس از جراحی، بازگشت سریعتر به کار و زمان بهبودی کوتاهتر (روزها به جای هفته ها) است.

 

عمل فتق با لاپاراسکوپی

جراحی فتق

استفاده از یک تراس (کمربند فتق) به ندرت تجویز می شود زیرا معمولا غیرفعال است.
اگر فتق  نیاز به عمل جراحی داشته باشد در یکی از دو حالت زیر اجرا خواهد شد:
•    جراحی باز از خارج و از طریق برش سه تا چهار اینچ در قسمت کشاله ران یا قسمت فتق انجام می شود. برش از طریق پوست و چربی زیر جلدی گسترش می یابد و جراح می تواند به سطح نقص برسد. جراح می تواند از یک قطعه کوچک برای جراحی و تعمیر نقص استفاده کند. این تکنیک را می توان با بی حسی موضعی و آرام سازی با استفاده از یک بیهوشی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.
•    جراحی لاپاروسکوپی فتق با استفاده از یک لاپاروسکوپ (یک تلسکوپ کوچک) متصل به دوربین خاصی و از طریق یک کانول(یک لوله توخالی) به جراح اجازه می دهد تا فتق و بافت اطراف آن را بر روی یک صفحه نمایش ویدئویی مشاهده کند. کانول های دیگر به داخل وارد می شوند که اجازه دهند جراح، عمل را انجام دهد. فتق از پشت دیواره شکم ترمیم می شود. یک تکه کوچک از مش جراحی بر روی نقص فتق قرار می گیرد و ممکن است با استفاده از گیره، مواد چسبنده یا بخیه فیکس شود. این عمل معمولا با بیهوشی عمومی انجام می شود.

مزایای جراحی لاپاروسکوپی فتق چیست؟

جراحی لاپاروسکوپی فتق یک روش برای فیکس کردن جراحت ها در دیواره شکم با استفاده از برش های کوچک، تلسکوپ و پچ (مش) است. لاپاراسکوپی برای بیماران پیشنهاد می شود زیرا بازدهی کوتاه تر و فعالیت عادی خود را می توانند سریع تر آغاز نمایند. امروزه دیگر از جراحی های سنتی بهره زیادی گرفته نمی شود چرا که روش های جدیدتر اثرات بهتری را نمایان کرده اند.

عمل فتق با لاپاراسکوپی

هزینه عمل فتق با لاپاراسکوپی

هزینه عمل فتق با لاپاراسکوپی همانند دیگر جراحی بسته به فاکتورهای مختلف، متفاوت خواهد بود. از جمله این فاکتورها می توان به تخصص و تجربه پزشک،کلینیک مراجعه شده، تجهیزات و تکنولوژی مورد استفاده، آزمایشات و معاینات صورت گرفته، مدت زمان بستری اشاره کرد. هر کدام از این موارد هزینه هایی در بر خواه داشت که در آخر تعیین کننده قیمت نهایی جراحی هستند. شما می توانید با مراجعه به کلینیک دکتر دانش پژوه و مشورت با ایشان از هزینه های نهایی اطلاع کسب نمایید.

 

مراقبت های بعد از عمل فتق با لاپاراسکوپی

بیشتر بیماران ممکن است در 1 تا 2 روز اول پس از عمل فتق با لاپاراسکوپی، درد داشته باشند. بنابراین نیاز است تا یک سری موارد را رعایت کنید:

 • داروهای مسکن را طبق تجویز پزشک خود مصرف کنید.
 • برخی از بیماران ممکن است کبودی (اکیموز) را در ناحیه کشاله ران و اطراف آن تجربه کنند. این کاملا طبیعی است. با این حال، اگر تورم قابل توجهی در کشاله ران وجود دارد، باید پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • بهتر است هر روز پیاده روی کنید. اما فعالیت های شدید مانند دویدن و بلند کردن وزن بیش از 5 تا 10 کیلوگرم را تا زمانی که 1 تا 2 هفته پس از جراحی توسط جراح در ویزیت پس از عمل ارزیابی شود، محدود کنید. به طور کلی، اگر فعالیتی آسیب می‌زند، نباید آن را انجام داد.
 • یبوست و زور زدن در حین حرکات روده فشار روی ترمیم را افزایش می دهد و باید از آن اجتناب کرد. رژیم غذایی پر فیبر داشته باشید و در صورت نیاز از نرم کننده های مدفوع استفاده کنید.

عمل فتق با لاپاراسکوپی

عمل فتق با لاپاراسکوپی در تهران

عمل فتق با لاپاراسکوپی در تهران معمولا در کلینیک های مجهز و توسط پزشکان متخصص و با تجربه صورت می گیرد. یکی از این کلینیک ها، کلینیک دکتر دانش پژوه می باشد. ایشان با دانش و تخصص خود در این زمینه و از آن مهمتر با داشتن تجربه در زمینه عمل فتق با لاپاراسکوپی درمان سریع و راحت را برای بیماران خود ارائه می دهند. با توجه به افزایش روز افزون این نوع جراحی، بیشتر افراد تمایل دارند که درمانی سریع و کم درد را تجربه کنند. کلینیک دکتر دانش پژوه نیز با دارا بودن تجهیزات و مشاورین متخصص شما را در این زمینه همراهی کرده تا سلامتی کامل خود را بدست آورید.

3 دیدگاه ‌ها

 • سلام عمل فتق لاپاراسکوپی یک هفته گذشته جای فتقم ورم داره طبیعی هست یانه
  دوبار یه سمت عمل کردم
  بار دوم مش گذاشتم

  • با سلام، جهت عوارض بعد از عمل به پزشک محترم خود مراجعه بفرماید

 • باسلام.من۵۰ سالمه و حدود ۲۰ سال بود هرنی اینگوینال راست داشتم درین مدت چون محتویات فتق رو می تونستم بداخل شکم برگردانم بنابراین اقدامی درین مورد نکردم.تا اینکه چربیها و احشای شکمی داخل کیسه بیضه گیر کرد و نتوانستم انرا بداخل برگردانم.بناچار جراحی اورژانسی انجام شدوشکر خدا روده هام گیر نیفتاده بودند.ولی بدلیل مورد خاص من دکتر مش کارگذاری نکردند و من نگران عود هستم.خواهشمندم بفرمایید چقدر احتمال عود جراحی بدون مش هست.و چگونه باید مراقبت کنم تا دچار عود نشوم.ممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *