هموروئید (بواسیر) نوعی بیماریست که در قسمت داخلی و خارجی کانال مقعد به صورت توده هایی ملتهب و متورم دیده می شود. این بالشتک های عروقی که حدود 4 سانتی متری قسمت انتهایی روده بزرگ قرار می گیرند به دلایل زیادی از جمله فشار های مکرر وارده بر ناحیه تحتانی بدن و مقعد به وجود می آیند. هموروئید ها می توانند در اثر زور زدن دچار پارگی شده و خونریزی کنند و با درد همراه باشند. درمان هموروئید شامل راهکار های خانگی و گیاهی و سایر روش های پزشکی است که با توجه به نوع پیشرفت آن به فرد باید تصمیم بگیرد کدام را انتخاب کند تا بواسیر بهتر و زودتر درمان شود.

 

آیا با درمان خانگی هموروئید آشنایی دارید؟

 

استحمام روزانه با آب گرم

 • افرادی که به هموروئید خفیف مبتلا شده اند و سطح التهابات خیلی پیشرفت نکرده است می توانند هر روز به مدت یک ربع تا بیست دقیقه در وان آب گرم قرار گیرند. توجه کنید که نیازی نیست در آب هیچ ماده ای اضافه کنید.

 

کمپرس یخ

 • در بیماری هموروئید به طور طبیعی توده های متورمی را مشاهده خواهید کرد که بخاطر آماس رگ های مقعد به این شکل درآمده اند، کمپرس یخ کمک می کند تا از میزان این تورم به شدت کاسته شود و درد در ناحیه به طور قابل توجهی کاهش یابد.

 

افزایش مصرف آب

 • زمانی که دچار عارضه هموروئید خواهید شد باید حتما میزان مصرف آب را افزایش دهید تا به دفع آسان مدفوع از بدن کمک کنید. کم مصرف نمودن آب در سفت شدن مواد خروجی روده نقش داشته و اجابت مزاج را بسیار سخت و آزار دهنده خواهد کرد، در نتیجه درد، خونریزی و بروز هموروئید خارجی مشاهده خواهد شد.

 

درمان هموروئید-دکتر دانش پژوه
درمان هموروئید-دکتر دانش پژوه

 

روغن چریش

 • روغن چریش یک حاوی موادی طبیعی و بسیار مفید است که در درمان هموروئید نقش مهمی دارد. روغن چریش در کم کردن التهاب و درد هموروئید اثر مستقیم داشته و شما می توانید چند قطره از آن را روزانه یک مرتبه در ناحیه مورد نظر بمالید.

 

آلوئه ورا

 • آلوئه ورا در ردیف بهترین درمان های گیاهی بواسیر قرار دارد. ژل درون آلوئه ورا تاثیر شگرفی بر کاهش التهاب، سوزش، تحریک و درد های هموروئیدی  دارد. از آلوئه ورا می توان در درمان هموروئید داخلی و خارجی استفاده کرد.

 

درمان هموروئید خارجی

درمان هموروئید خارجی قطعا به مراجعه ی اولیه به پزشک متخصص نیازمند است. توجه کنید که در صورت مشاهده ی نشانه های هموروئید بهتر است به سرعت به پزشک مراجعه کنید و از درمان خانگی هموروئید به صورت خودسر پرهیز کنید. سپس پزشک با توجه به وضعیت شما در مراحل اولیه درمان خانگی یا سنتی را پیشنهاد کند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. بهبود اولیه با افزایش مصرف فیبر در تغذیه روزانه
 2. حمام سیتز که در این روش به میزان دو یا سه بار در روز محل بیماری را در آب گرم قرار دهید و مواد ضد عفونی طبیعی مثل سرکه یا جوش شیرین به آن اضافه کنید.
 3. پزشک با توجه به تشخیص خود برای درمان بواسیر خارجی می تواند انواع مسکن، شیاف یا پماد آنتی هموروئید تجویز کند.
 4. درمان های گیاهی و سنتی نیز جزو روش های درمان هموروئید به شمار می روند اما معمولا توسط پزشکان توصیه نمی شود.

به غیر از درمان های اولیه ذکر شده، درمان های پزشکی تخصصی برای موارد مزمن بیماری در ادامه مطلب بررسی خواهد شد.

 

بیشتر بخوانیم درباره 🔹 درمان بواسیر خارجی 🔹

 

درمان هموروئید-دکتر دانش پژوه
درمان هموروئید-دکتر دانش پژوه

 

درمان هموروئید با روش های پزشکی و برتری لیزر هموروئید

 

روش جراحی (هموروئیدکتومی)

 • هموروئیدکتومی به دو روش جراحی باز (میلیگان مورگان) و جراحی بسته (فرگوسن) انجام می شود. در این شیوه بافت هموروئید را برش می زنند و بطور کامل آن را برداشته و سپس بخیه می زنند. این روش با بیهوشی یا بی حسی نخاعی همراه است و جراح عمومی در اطاق عمل و توسط چاقوی جراحی آن را انجام می دهد. فرد پس از عمل باید بستری شود و دوران نقاهت بلند مدتی را سپری کند.

 

روش بستن باند لاستیکی (رابربند)

 • در این روش جراح متخصص دستگاه گوارش با بکارگیری دو عدد باند لاستیکی مشابه حلقه سبب قطع گردش خون بالشتک هموروئید شده و پس از گذشت یک هفته به حذف کامل آن منجر خواهد شد. این باند ها می توانند موجب اذیت شدن بیمار شده و حتی منجر به خونریزی شوند که امری طبیعیست و عوارض خاصی به همراه ندارد.

 

 

روش تزریق (اسکلروتراپی)

 • در این روش پزشک متخصص با استفاده از تزریق 1 تا 3 میلی متر محلول شیمیایی اسکلروزان به قسمت پایینی مخاط هموروئید باعث بستن سیاهرگ های ناحیه و بوجود آمدن یک بافت جوشگاهی شده و در نتیجه به خشک شدن بافت هموروئید کمک می کند.

 

روش فریز کردن هموروئید (کرایو)

 • در این روش بافت هموروئید توسط  CO2و یا N2 به حالت انجماد درآمده و یخ می زند. این روش درمانی به تنهایی کارساز نبوده و به همراه روش باند لاستیکی اجرا می شود. معمولا باید چند بار از این دو روش در کنار هم استفاده کرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

 

روش هموروئیدکتومی استاپلر (هموروئیدوپکسی با استاپلر)

 • در این شیوه لوله ای دایره شکل وارد مقعد شده و سپس استاپلر درون آن جای می گیرد. وظیفه دستگاه استاپلر اینست که ریشه توده هموروئید را به درون دهانه خود بکشد و در بالای بافت هموروئید به شکل چرخشی آن را بخیه بزند. در این صورت هموروئید سر جای اصلی خود در مقعد بر می گردد و بافتی که درون استاپلر کشیده شده بود قطع شده و بخیه زده خواهد شد و استاپلر خارج می شود.

 

درمان هموروئید با لیزر

 • لیزر هموروئید بهترین و جدیدترین متدی است که در حال حاضر جراحان متخصص دستگاه گوارش آن را به کار می گیرند. کاهش عوارض جانبی، ایمنی، دوران نقاهت کوتاه مدت، عدم احساس درد و کاهش میزان خونریزی سبب برتری لیزر هموروئید بر سایر روش ها شده و مورد استقبال بیماران قرار گرفته است. خوشبختانه لیزر هموروئید در درمان انواع درجات خفیف و شدید هموروئید کاربرد دارد. بخصوص بیماران برای درمان هموروئید بیرون زده و پیشرفته (پرولاپس) به دلیل اینکه در سایر روش های درمانی بسیار اذیت می شوند و عوارض جانبی خاصی را
  باید متحمل شوند، لیزر هموروئید را انتخاب می کنند.

 

بیشتر بخوانیم درباره 🔹 لیزر همورئید 🔹

 

درمان هموروئید-دکتر دانش پژوه
درمان هموروئید-دکتر دانش پژوه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.