شقاق مقعدی یک مشکل دردناک رایج است که بر تمام گروه های سنی تأثیر می گذارد و این تجربه می تواند برای هر فردی در طول زندگی پدیدار شود. پاتوفیزیولوژی آن براساس فشارهای زیاد اسفنکتر و کاهش تأمین خون است. و درمان است که به طور کلی فشار های مقطعی را کاهش داده و جریان خون را افزایش می دهد. از آنجایی که هر یک از روش های درمان شقاق مقعدی دارای محدودیت هایی مانند خطر بی اختیاری مدفوع، درد و میزان عود مجدد هستند، لذا دانشمندان سعی کردند بهترین روش درمان شقاق را که موثرتر و کمتر تهاجمی باشد را کشف نمایند. لیزر برای اولین بار توسط لئوناردو لیزر در درمانگاه در کشور هند معرفی شد. در ابتدا لیزر برای انجام عملیات بر روی اسفنکتروتومی داخلی استفاده می شد. این روش بدون خونریزی است و جراح کنترل خوبی بر محل عمل دارد. عوارض جانبی لیزر شقاق حداقل است و شقاق مزمن با لیزر به طور کامل از بین می رود. این امر مانع از هر گونه ناراحتی طولانی مدت و بهبود سریعتر بیمار می شود.

نتایج حاصل از لیزر شقاق

در یک مطالعه آزمایشی بر روی 25 بیمار مرد و زن در سن 20 تا 75 سال که به صورت بالینی بیماری آن ها فیشر مزمن مقعدی تشخیص داده شد، برای درمان بیماران از لیزر کربن دی اکسید استفاده شد. طی این فرآیند بافت های فیبروتیک و گرانولیت را حذف کرده و بر پایه و لبه های شقاق با لیزر پرتوافکنی شد. در حالت مداوم لیزر روی 8 نقطه از اسفنکتر تابانیده شد به طریقی، که از ضخامت کامل اسفنکتر بدون وقفه عبور می کرد. پس از آن، ناحیه اطراف زخم فیشر با حالت عمیق و کوچکی از تابش لیزر محصور شد تا لایه زیر موکوسی برای احیاء و جوان سازی تحریک شود. پس از انجام این روش بیماران طی 6 ماه تا 1 سال مورد بررسی قرار گرفتند. درد، خونریزی و یبوست به طور قابل توجهی بهبود یافت. شقاق در هیچ یک از بیماران بعد از پیگیری 1 ساله عود نکرده و هیچ کدام از آنها بی اختیاری مدفوع و یا عدم توانایی کنترل عبور گاز را نیز نداشتند. این مطالعه نشان داد که این عمل جراحی مبتنی بر لیزر یک روش ساده، ایمن و موثر برای درمان فیشر مقعدی است که می تواند با بی حسی موضعی در یک کلینیک بصورت سرپایی با حداقل عوارض بعد از عمل انجام شود.

رضایت چشمگیر بیماران از لیزر شقاق

بدین ترتیب با انجام تحقیقات گسترده بر روی فرآیند لیزر درمانی و نتایج عالی و چشمگیری که از آن مشاهده شد، پزشکان امروزه این متد درمانی منحصربفرد را برای درمان شقاق بکار می گیرند تا از بهترین و مطمئن ترین شیوه برای معالجه بیماران استفاده کرده باشند. جالب است بدانید که سطح رضایت بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و افرادی که با لیزر شقاق درمان شده اند بسیار متفاوت است. همچنین میزان بروز عوارض ناشی از آن نیز قابل توجه می باشد.

بیمارانی که با لیزر درمانی مداوا شده اند با هیچگونه عوارض و مشکلات بعدی مواجه نشده اند و اگر در یک یا دو نفر مشکلی بوجود آمده باشد به دلیل شرایط خاص بیمار بوده است که به سرعت برطرف شده است. این نتایج قابل توجه نقش بسیار موثری در درمان بیماری شقاق و رضایتمندی بیماران و سهولت انجام کار برای پزشکان متخصص دستگاه گوارش دارد. خوشبختانه لیزر شقاق در سراسر نقاط جهان در حال انجام است و بیماران از مزایای فراوان آن بهره مند می شوند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها