شقاق که ترک خوردگی باریکی در ناحیه مقعد می باشد با نام علمی فیشر شناخته می شود. این برش ایجاد شده در قسمت عضله داخلی ناحیه مقعد با سوزش و درد همراه است و فرد هنگام دفع ممکن است مقدار جزیی خونریزی را نیز مشاهده نماید که امری کاملا طبیعی است. برای درمان شقاق راه های مختلفی وجود دارد که موجب خواهد شد تا زخم ترمیم شده و ناحیه آسیب دیده کم کم به حالت اولیه خود برگردد. آشنایی با فرآیند های انجام شده در هر روش به بیمار کمک می کند تا یک شیوه مناسب را برای درمان برگزیند.

روش اسفنکتروتومی داخلی جانبی

در این شیوه درمانی که با بیهوشی و یا بی حسی از ناحیه نخاعی همراه است، با کاهش قابل توجه فشار وارده بر عضلات مقعد سبب درمان شقاق خواهد شد. جراح متخصص دستگاه گوارش در این روش سعی دارد تا با رفع علت بیماری شقاق که عموما گرفتگی در عضله دریچه ای مقعد می باشد آن را درمان نماید و مستقیما فرآیند خاصی روی شقاق ایجاد شده، صورت نخواهد گرفت. این متد به دو شیوه اسفنکتروتومی باز و اسفکتروتومی بسته قابل اجراست.  در هر دو روش باز و بسته عوارض ناشی از بیهوشی و سطحی از بی اختیاری در هنگام دفع می تواند بعد از عمل مشاهده شود ولی در عین حال از میزان درد بسیار کاسته خواهد شد.

در اسفنکتروتومی بسته توسط یک تیغه جراحی یک شیار جانبی بوجود آورده سپس عضله دریچه داخلی را خارج نموده و قسمتی از آن را به اندازه فیشر ایجاد شده در مقعد، برش خواهند زد. احتیاط برای اینکه به مخاط مقعد آسیب نرسد و منجر به بروز فیستول نشود بسیار حائز اهمیت است. تفاوت روش باز و بسته در اینست که در روش باز برشی تقریبا 1 سانتی درون خود کانال ایجاد خواهند کرد و در ادامه همانند روش بسته عمل می کنند.

روش دیلاتاسیون ( اتساع دریچه مقعد)

این شیوه درمانی به عنوان یک شیوه خطرناک و پرعارضه شناخته می شود و در گذشته به میزان زیادی قابل انجام بوده است. عوارضی که این روش برای بیمار دارد سبب شده است تا به سرعت جایگاه خود را به متد های نوین داده و هم اکنون با استقبال از سوی بیماران روبرو نشود. در این روش که جراح عمومی با استفاده از دستکش و مواد روان کننده سعی دارد تا کم کم و آهسته دریچه مقعد را باز کرده و طبیعی وار در دیوار های آن کشش ایجاد کند، درد به سرعت کاهش می یابد.
با توجه به نظر پزشک معالج در صورت لزوم از اسفنجی کوچک برای جلوگیری نمودن از ایجاد لخته خون استفاده خواهد شد. علی رغم رعایت نکات و احتیاط های لازم چون عضلات بیش از حد کشیده شده اند عوارض روش دیلاتاسیون که در ذیل به آن ها اشاره می شود این شیوه را به سمت منسوخ شدن پیش می برد:

  • تشکیل لخته خون
  • آسیب رسیدن به اسفنکتر های مقعدی
  • بی اختیاری رفع گاز ها و برون ده روده
  • پاره شدن بافت مقعدی

روش تزریق بوتاکس

در این روش بوتاکس را داخل عضله اسفنکتر تزریق نموده و برای آرام و آزاد سازی اسفکنتر از آن بهره می برند. در نظر داشته باشید که احتمال عود نمودن و برگشت دوباره این بیماری وجود دارد و حدودا 40 درصد تخمین زده می شود. در اینصورت فرد نیاز مند است که مجددا بوتاکس را تزریق نماید.

روش لیزر شقاق

لیزر شقاق یک پروسه نوین و بدون عارضه در درمان فیشر آنال می باشد که به عنوان بهترین نوع درمان این بیماری و پرطرفدارترین متد در رفع شقاق در حرفه پزشکی شناخته شده است. در لیزر درمانی شقاق با استفاده از ابزاری به نام اسپوکولوم که درون مقعد قرار داده شده و با تنظیم آن کانال مقعد باز می شود، اشعه لیزر به ناحیه آسیب دیده تابانده شده و موجب ترمیم و بازسازی شقاق خواهد شد. بازرترین ویژگی که لیزر فیشر مقعد دارا می باشد عدم ایجاد بی اختیاری مدفوع و گاز های روده است که رنجش بالایی را برای تمام بیماران به وجود خواهد آورد. مزیت های لیزر شقاق در انتخاب این شیوه درمانی توسط بیماران نقش قابل توجهی دارد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها