لیزر فیشر - عمل فیشر با لیزر - دکتر دانش پژوه

خدمات لیزر فیشر در تهران توسط دکتر دانش پژوه

لیزر فیشر - عمل فیشر با لیزر - دکتر دانش پژوه

فهرست مطالب

لیز فیشر چیست؟ عمل فیشر با لیزر چگونه انجام می شود؟ با پیشرفت های روزافزون علم پزشکی، دیگر دوران روش های درمانی سخت و با عوارض زیاد به پایان رسیده. لیزر درمانی یکی از جدیدترین روش های درمان است که علاوه بر کم خطر بودن، اقتصادی و سریع است. خدمات لیزر فیشر در تهران توسط دکتر محمد مهدی دانش پژوه انجام می شود. با ما همراه باشید.

عمل فیشر با لیزر

علم پزشکی همیشه در تلاش است تا جدید ترین و بهترین و کم عارضه ترین روش درمانی را برای بیماران ارائه بدهد.

بنابراین در طی دوره های مختلف، روش های درمانی متفاوت ایجاد شده است که هرکدام به مرور زمان بنا به دلایل و عوارضی که ایجاد کردند از اهمیت کمتری برخوردار شدند و میزان استفاده از آنها کاهش یافته است. بنابراین سعی شده است تا شیوه درمانی جدید تر در جهت بهبود شیوه قبلی ارائه شود.

روش درمانی لیزر مدت هاست که پا به عرصه پزشکی نهاده است  و در زمینه  های مختلف از آن استفاده می شود. قدرت، دقت عمل، سرعت و افزایش درمان و بهبود بیماری از ویژگی های بارز لیزر به حساب می آید. لیزر مدت هاست که تقریبا جایگزین بسیاری از جراحی های خطرناک و قدیمی شده است.

یکی از پر کاربرد ترین  موارد استفاده لیزر در روش درمانی، لیزر فیشر می باشد. که با توجه به ویژگی های بارز خود، مورد تقاضای بسیاری از بیماران قرار گرفته است.  بیماری های گوارشی روز به روز با توجه به سبک نامناسب زندگی افراد ازجمله کم تحرکی، تغذیه نامناسب، کاهش مصرف سبزیجات و میوه، کاهش مصرف مایعات، عدم فعالیت بدنی، در حال گسترش است.

افراد باید  بدانند که با اصلاح سبک زندگی خود می توانند از بسیاری از بیماری های گوارشی در امان بمانند. فیشر یا شقاق یکی از بیماری های گوارشی است که از نظر علایم بسیار شبیه بواسیر می باشد، بنابراین با شناخت بیشتری از این بیماری می توان تفاوت بین این دو بیماری را فهمید و مسیر درمانی درست برای فیشر برگزید.

بیماری فیشر در مراحل ابتدایی به درمان دارویی، رژیم غذایی مناسب و استفاده از ملین ها به خوبی پاسخ می دهد. اما به مرور زمان با شکل گیری فیشر مزمن، روش های ذکر شده تاثیری بر روند بهبودی ندارند. و باید از روش های جراحی سنتی شامل دیلاتاسیون، فیشرکتومی، اسفنکتروتومی یا روش نوین و جدید عمل فیشر با لیزر استفاده کرد.

با توجه به عوارض ناشی از روش های جراحی سنتی از جمله عدم کنترل دفع مدفوع و گاز های روده ای توسط بیمار و احتمال آسیب زیاد به عضله اسفنکتر مقعد و مهم تر از همه عود مجدد بیماری،  روش عمل فیشر با لیزر به عنوان بهترین و موثر ترین روش مورد انتخاب بیماران قرار می گردد.

در روش عمل لیزر با فیشر ابتدا ناحیه مورد نظر با بی حسی موضعی بی حس گردیده و سپس با لیزر برش داده شده و زخم شقاق به همراه ناحیه آسیب دیده و برجستگی های دیگر  برداشته می شود و مقعد بیمار بعد از عمل به حالت طبیعی خود بر می گردد.

اگر فرد بیماری های مقعدی دیگری هم داشته باشد، حین عمل  فیشر با لیزر  می توانند از بین بروند. بسته به نوع فیشر ایجاد شده از انواع لیزر استفاده می شود. هر قدر که نوع فیشر و زخم ایجاد شده شدیدتر  باشد، نیاز به  لیزر های قوی تر است.

فیشر چیست ؟

فیشر یا شقاق به ترک خوردگی یا خراش ایجاد شده در قسمت های مختلف بدن گفته می شود. نامگذاری انواع شقاق ها براساس محل شکل گیری آن می باشد. فیشر مقعدی یکی از مهم ترین و شایع ترین فیشر هایی است که ایجاد می شود.

فیشر مقعدی محدود به ناحیه خاصی از مقعد نمی باشد، بلکه در نواحی مختلف مقعد ایجاد میشود. چون خون رسانی در قسمت خلفی مقعد نسبت به جلو مقعد کمتر می باشد بنابراین بیشترین فیشر مقعدی در قسمت خلف مقعد ایجاد می شود.

البته گاهی در موارد بسیار محدود،  فیشر هم در قسمت خلفی و هم در قسمت جلوی مقعد ایجاد می شود. فیشر مقعدی در سنین مختلف ایجاد شده و رنج سنی خاصی را در بر نمی گیرد. البته با افزایش سن،  میزان ابتلا به فیشر کاهش می یابد.

فیشر مقعدی در نوزادان،  نوجوانان  به وفور دیده می شود. این ضایعه بر اثر ترک خوردگی یا خراش در ناحیه مخاطی مقعد ایجاد می شود.  یکی از مهم ترین علل ایجاد فیشر مقعدی، یبوست می باشد.

زمانی که مدفوع سفت و خشک باشد، بر اثر فشار زیادی که هنگام خروج به بافت مقعد وارد می کند باعث ایجاد خراش در بافت شده لذا بر اثر تکرار متناوب این عمل،  بر عمق خراش افزوده شده و در نهایت فیشر شکل می گیرد و علائم بیماری از جمله درد و خونریزی ایجاد می شود و بیمار برای انجام فعالیت های روزانه خود دچار مشکل می شود.

مزیت های عمل فیشر با لیزر نسبت به جراحی سنتی

 • در عمل فیشر با لیزر نسبت به جراحی سنتی از بی حسی موضعی استفاده می شود.
 • دوره نقاهت در عمل فیشر با لیزر نسبت به جراحی کمتر می باشد. بنابراین بیمار هرچه سریع تر می تواند به زندگی عادی خویش باز گردد.
 • با توجه به اینکه حین عمل فیشر با لیزر، اعصاب و عروق خونی آسیب دیده ترمیم می شوند، بنابراین خونریزی و درد کمتری ایجاد می شود.
 • اشعه لیزر محیط عمل را کاملا از هرگونه میکروب و ویروس و … ضد عفونی می کنند. بنابراین میزان انتقال ویروس هایی مثل ایدز، هپاتیت و … حین عمل غیر ممکن می باشد.
لیزر فیشر - عمل فیشر با لیزر - دکتر دانش پژوه
 • در جراحی سنتی، بیمار بعد از عمل در بیمارستان چند روز بستری است و مداوم باید به تعویض پانسمان بپردازد. در حالی که جراحی توسط  لیزر فیشر سرپایی بوده  و نیازی به بستری نمی باشد .
 • لیزر فیشر برخلاف جراحی سنتی به بافت اطراف مقعد آسیب نمی زند و باعث نکروز یا آسیب یا پارگی عضله اسفنکتر مقعد یا آسیب به عروق خونی  نمی شود.

شناخت انواع شقاق پیش از اقدام به عمل فیشر با لیزر

فیشر به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود:

 • فیشر حاد :

فیشر حاد به صورت یک خراش طولی بوده که در ناحیه مقعد ایجاد می شود در صورتی که درمان نشود باعث اسپاسم عضله اسفنکتر مقعد می شود. این نوع فیشر کمتر از 12 هفته طول می کشد و با درمان دارویی و رژیم  غذایی مناسب به سرعت بهبود می یابد .

 • فیشر مزمن :

در صورتی که فیشر حاد درمان نشود بر اثر تداوم  و پیوستگی درد و اسپاسم عضله مقعد،  زخم عمیق تر شده  و گسترش می یابد،  در نتیجه این زخم  وسیع تر شده و دارای لبه های برجسته ای  می باشد که دارای زائده skintag در بیرون و برجستگی sentinelpil در درون می باشد. این نوع فیشر بیشتر از12 هفته طول می کشد و درمان دارویی بر شقاق مزمن بی تاثیر است و بهترین روش درمانی این عارضه، روش لیزر فیشر می باشد.

درمان شقاق با لیزر در تهران

در گذشته روش های درمانی فیشر یا شقاق، روش های نسبتا خطرناک و تهاجمی بودند و روند بهبودی بیمار معمولا طولانی بود. اما امروزه با پیشرفت در حوزه پزشکی و با کمک ابزارهایی مانند لیزر، امکان درمان راحت و بدون عارضه این مشکل فراهم شده است. در عمل فیشر با لیزر پزشک به جای بیهوش کردن بیمار از بی حسی موضعی استفاده می کند و با کمک لیزر محل زخم ترمیم می شود. به علاوه در روش لیزر فیشر نیازی به بستری کردن بیمار نیست و بلافاصله بعد از انجام عمل فیشر با لیزر، بیمار می تواند مطب را ترک کرده و به فعالیت های روزمره خود بپردازد. در گذشته بعد از عمل فیشر، معمولا شکل مقعد تغییر می کرد و زخم ها و شکافه های نسبتا بزرگی در مقعد به وجود می‌آمد. اما خوشبختانه بعد از لیزر فیشر، تغییری در ظاهر مقعد بیمار به وجود نمی آید. دلیل این امر ایجاد شکاف های کوچک و ظریف توسط لیزر است. البته تبحر و مهارت پزشک در این باره اهمیت زیادی دارد.

دکتر محمد مهدی دانش پژوه با تخصص و تجربه بالا، دارای بورد تخصصی جراحی فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی و فارغ التحصیلی بورد تخصصی جراحی از دانشگاه‌ علوم پزشکی ایران می باشند و متخصص در درمان بیماری های نشیمنگاه از جمله عمل فیشر با لیزر می باشند. کلینیک دکتر دانش پژوه با به کارگیری تجهیزات و وسایل به روز و تجربه و تخصص ایشان می تواند بهبودی کامل را به شما بازگرداند.

 

عمل فیشر با لیزر - لیزر فیشر - دکتر دانش پژوه

هزینه لیزر فیشر

در عمل جراحی شقاق به روش سنتی، لازم است بیمار مدتی در بیمارستان بستری شود و به علاوه تا مدتی بعد از انجام عمل نمی تواند به خوبی به فعالیت های روزانه خود بپردازد. اما در عمل فیشر با لیزر نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست؛ زیرا لیزر فیشر به صورت سرپایی انجام می شود و بیمار بعد از مدت کوتاهی می تواند به زندگی عادی خود بازگردد. نکته دیگر این است که بیمه هزینه های عمل فیشر با لیزر را تقبل نمی کند زیرا این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. اما با این حال اگر مزایای لیزر فیشر را در نظر بگیریم، متوجه می شویم که در نهایت عمل فیشر با لیزر نسبت به عمل های جراحی به روش سنتی، بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است.

هزینه لیزر فیشر بیماران با توجه به نوع فیشر،  محل تشکیل فیشر،  میزان عمق زخم و شدت جراحت و تعداد جلسات لیزر کافی برای بهبود و پیگیری و درمان بعد از عمل لیزر فیشر تعیین می شود.

علائم فیشر

 • درد زیاد در ناحیه مقعد
 • خونریزی در ناحیه مقعد
 • مشاهده خون بر سطح مدفوع
 • ایجاد برجستگی بر سطح پوست مقعد
 • ایجاد ترک و خراش وسیع در اطراف مقعد
 • تورم و التهاب و سرخ شدن زخم مقعد بر اثر مزمن شدن فیشر
 • انتشار عفونت در بدن در صورت عدم درمان به موقع
 • ایجاد تب و خستگی در بدن
 • شکم درد و استفراغ
 • درد زیاد مقعد بر اثر نشستن طولانی
 • پارگی مقعد در صورت عدم درمان به موقع
 • درد شدید هنگام دفع مدفوع
لیزر فیشر - عمل فیشر با لیزر - دکتر دانش پژوه

مراقبت های بعد از لیزر فیشر

مراقبت های بعد از عمل، برای هر عملی بسیار مهم و ضروری است و به روند بهبودی کمک زیادی می کند. همچنین اگر مراقبت های بعد از عمل فیشر با لیزر نادیده گرفته شوند، امکان عود مجدد بیماری افزایش پیدا خواهد کرد. برخی از مراقبت های بعد از عمل شقاق با لیزر عبارت است از:

 • تغذیه مناسب، مصرف غذاهای سرشار از فیبر و نوشیدن مقادیر فراوان آب برای تخلیه راحت تر مدفوع
 • انجام فعالیت های سبک و مختصر مانند پیاده روی؛ به منظور بهبود گردش خون ناحیه
 • تمیز کردن و خشک کردن محل عمل بعد از هربار تخلیه مدفوع
 • استفاده از لباس های گشاد و راحت نخی
 • نشستن در حمام آب گرم به منظور پاک سازی ناحیه مقعد
 • بعد از عمل دفع حتما محل مقعد با دستمال نرم و استریل خشک شود تا مانع تجمع میکروب گردد.
 • رعایت رژیم غذایی مناسب شامل فیبر، میوه، سبزی و … تا حرکات روده منظم شود.
 • ورزش و پیاده روی برای افزایش خون رسانی به مقعد
 • برای جلوگیری از یبوست مایعات فراوان استفاده شود.
 • از شوینده های معطر مانند صابون یا شامپو معطر برای تمیزی مقعد استفاده نشود. چون موجب عفونت می گردد.
 • در صورتی که بعد از سه روز از عمل بیمار دفع نداشت، با تجویز پزشک دارو مصرف کند.
 • بیمار سعی کند استراحت کافی داشته باشد تا هرچه سریع تر بهبود یابد.
 • بعد از عمل دفع در آب گرم بنشیند تا ناحیه مقعد تمیز شود و هم عضله اسفنکتر آرامش یابد.
 • پرهیز از انجام فعالیت های سنگین بعد از مصرف غذا

دلایل بروز فیشر چیست ؟

 • یبوست

هنگام خروج مدفوع خشک و سفت از مقعد  بر اثر  فشار وارد شده به دیواره مقعد، خراش ایجاد شده و به مرور زمان زخم  بزرگ تر شده و بیمار برای دفع مدفوع به مشکل بر می خورد.

 • اسپاسم عضلانی

زمانی که درمان به موقع انجام نشود، عضله اسفنکتر مقعد برای مقابله با درد حاصل از فیشر دچار اسپاسم و در نتیجه تنگی دریچه مقعد می شود. بنابراین مشکلات عدیده ای ایجاد می گردد.

 • بارداری و زایمان

در حین زایمان طبیعی، فشار زیادی بر دیواره مقعد وارد شده  و احتمال  ایجاد فیشر افزایش می یابد.

 • فعالیت کم بدنی
 • رابطه جنسی مقعدی
 • زخم شدن ناحیه مقعد بر اثر استفاده از دستمال زبر و خشن
 • بیماری های جنسی مثل ایدز، هپاتیت و ..
 • بیماری های گوارشی مثل کرون، کولیت و…
 • عدم مصرف سبزی و میوه
 • کاهش مصرف مایعات و نوشیدنی
 • استفاده از غذا های فست فود
 • التهاب و زخم ایجاد شده بر اثر اسهال طولانی مدت
 • خارش مداوم مقعد بر اثر بیماری های انگلی و …
عمل فیشر با لیزر - لیزر فیشر - دکتر دانش پژوه

آیا عمل جراحی لیزر فیشر با عوارضی همراه می باشد؟

به هر حال، همانند هر روش درمانی دیگری، لیزر فیشر نیز ممکن است با برخی عوارض و محدودیت‌ها همراه باشد. به عنوان مثال، یکی از معایب  عمل فیشر با لیزر هزینه بالای آن است و امکان دارد که که تمامی قشر بیماران نتوانند از لیزر به عنوان راه درمانی  استفاده کنند. همچنین، اگر جراح لیزر فیشر از مهارت و تجربه لازم  و کافی برخوردار نباشد، ممکن است به فرد آسیب برساند و بافت‌های سالم نیز دچار آسیب شوند. از طرف دیگر اگر جراح لیزر نتواند به درستی از دستگاه استفاده کند، احتمال بازگشت بیماری وجود دارد. بنابراین، مراجعه به یک جراح لیزر با تجربه و خوش نام برای انجام لیزر فیشر بسیار مهم است تا از عوارض عمل فیشر با لیزر جلوگیری شود.

جالب است بدانید نتایج به دست آمده از بررسی بیمارانی که عمل فیشر با لیزر را انجام داده‌اند، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

کاهش درد:

بیماران پس از عمل فیشر با لیزر ، درد بسیار کمی را احساس می‌کردند.

بهبود ناحیه مقعد:

ناحیه مقعد به طور کامل درمان شده بود و بیماران نیازی به درمان بیشتر یا استفاده از تکنیک‌های جایگزین نداشتند.

رضایت بیماران:

بیشتر بیمارانی که از روش عمل فیشر با لیزر برای درمان استفاده کرده بودند، از نتیجه راضی بودند.

روش درمانی ساده:

لیزر درمانی یک روش ساده و بدون درد برای رفع فیشر مقعدی است و لیزر فیشر به عنوان روشی موثر برای رفع فیشر مقعدی شناخته شده است.

سوالات متداول عمل فیشر با لیزر

خدمات لیزر فیشر در تهران توسط دکتر محمد مهدی دانش پژوه فارغ التحصیلی بورد تخصصی جراحی از دانشگاه‌ علوم پزشکی ایران در مرکز لیزر انجام می شود.

یکی از پر کاربرد ترین موارد استفاده لیزر در روش درمانی، لیزر فیشر می باشد. که با توجه به ویژگی های بارز خود، مورد تقاضای بسیاری از بیماران قرار گرفته است.  بیماری های گوارشی روز به روز با توجه به سبک نامناسب زندگی افراد ازجمله کم تحرکی، تغذیه نامناسب، کاهش مصرف سبزیجات و میوه، کاهش مصرف مایعات، عدم فعالیت بدنی، در حال گسترش است.

 

بیمه هزینه های عمل فیشر با لیزر را تقبل نمی کند زیرا این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. اما با این حال اگر مزایای لیزر فیشر را در نظر بگیریم، متوجه می شویم که در نهایت عمل فیشر با لیزر نسبت به عمل های جراحی به روش سنتی، بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است.

 2 دیدگاه ‌ها

 • سلام، ببخشید برای تشخیص اینکه درد مقعدیمون بواسیر هست یا فیشر به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

 • ممنونم از وقتی که برای تولید محتوا کاربردیتون میذارید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *