جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا (کولسیستکتومی)، کیسه صفرا و سنگ های صفراوی را از طریق چندین برش کوچک (شکاف) در ناحیه شکم حذف می کند. بیمار برای این جراحی که معمولا 2 ساعت یا کمتر طول می کشد، نیاز به بیهوشی عمومی دارد. جراح عمومی شکم بیمار را با هوا و یا دی اکسید کربن باد می کند به منظور اینکه بتواند به وضوح تصاویر را ببینید. وی یک محدوده روشنایی متصل به یک دوربین فیلمبرداری (لاپاراسکوپ) را به یک برش نزدیک شکم وارد کرده و سپس از یک مانیتور تصویری به عنوان یک راهنما در حالی که ابزار جراحی را در برش های دیگر برای دفع کیسه صفرا قرار می دهد، استفاده می کند. بعد از جراحی، صفرا از کبد (که در آن ساخته شده است) از طریق مجرای صفراوی به روده کوچک جریان می یابد. از آنجا که کیسه صفرا برداشته شده است، بدن دیگر نمی تواند صفرا را بین وعده های غذایی ذخیره کند. در اکثر افراد، این تا حدودی تاثیر زیادی در هضم دارد.

انتظارات پس از جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا

پس از عمل جراحی احتمال دارد برخی از افراد علائم شکمی شایع مانند درد، التهاب، گاز و اسهال داشته باشند.
عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا بصورت سرپایی برای بیمار انجام می شود، یا ممکن است 1 یا 2 روز در بیمارستان بماند. درواقع دوره نقاهت در بیمارستان پس از عمل جراحی لاپاروسکوپی کوتاه تر از جراحی باز است و بیمار معمولا همان روز یا روز بعد به خانه می رود.
بهبودی پس از عمل جراحی لاپاروسکوپی سریع است.
بیمار بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی، مدت زمان کمتری از کار و فعالیت های روزانه به دور خواهد ماند (حدود 7 تا 10 روز در مقایسه با 4 تا 6 هفته نسبت به جراحی باز). افرادی که عمل لاپاروسکوپی کیسه صفرا دارند حدود یک هفته درد دارند. اما در 2 تا 3 هفته اول، ناراحتی بسیار کمتر از افرادی است که جراحی باز دارند را تجربه می کنند. هیچ رژیم غذایی خاص و یا سایر اقدامات احتیاطی بعد از جراحی لازم نیست.

جراحی لاپاروسکوپی بهترین روش حذف سنگ های صفراویست

جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا بهترین روش برای درمان سنگ های صفراوی است که باعث ایجاد علائمی خاص می شود، مگر اینکه به علت های مشخصی پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش صلاح نداند که جراحی انجام شود. جراحی لاپاروسکوپی به طور معمول هنگامی که هیچ فاکتوری وجود ندارد که جراحی را پیچیده تر نماید، استفاده خواهد شد. جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا ایمن و موثر است. جراحی بیمار را از سنگ های صفراوی که در کیسه صفرا وجود دارند، خلاص می کند. این جراحی سنگ های موجود در مجرای صفراوی را حذف نمی کند. سنگ های صفراوی می توانند در مجرای صفراوی سال ها پس از حذف کیسه صفرا ایجاد شوند، اگرچه این امر بسیار نادر است.

خطرات جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا

خطر کلی جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا بسیار کم است. جدی ترین عوارض احتمالی عبارتند از:
عفونت برش ها
خونریزی داخلی
آسیب به مجاری صفراوی
آسیب به روده کوچک توسط یکی از ابزارهای مورد استفاده در طول جراحی
خطرات بیهوشی عمومی
سایر عوارض غیرمعمول اما ممکن عبارتند از:
سنگ های صفراوی که در حفره شکمی باقی می مانند.
صفرا که به حفره شکم نفوذ می کند.
آسیب به عروق خونی، مانند رگ های خونی بزرگ که خون را از قلب به کبد (سرخرگ کبدی) حمل می کنند (بسیار نادر است).
یک سنگ صفراوی به مجرای صفراوی منتقل شود.
آسیب به کبد

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها