فیشر یک پارگی در بافت حساس کانال مقعد می باشد. معمولا باعث ایجاد درد شدید و خونریزی می شود. فیشر معمولا در طول چند هفته بدون نیاز به روش درمانی خاصی درمان خواهد شد. مصرف مسکن ها می تواند درد ناشی از فیشر را تسکین دهد و جراح عمومی ممکن است مصرف مسکن موضعی را برای استفاده در ناحیه مورد نظر قبل از رفتن به توالت تجویز کند. پیش گیری از یبوست و رفتن به توالت در صورت احساس نیاز به پیش گیری از ایجاد فیشر کمک زیادی می کنند.

روش های مفید برای پیش گیری از ابتلا به فیشر

فیبر زیاد در رژیم غذایی، نوشیدن مایعات فراوان و استفاده کوتاه مدت از ملین ها از ایجاد فشار زیاد در هنگام رفتن به توالت پیش گیری می کند. پیش گیری از یبوست و رفتن به توالت در صورت احساس نیاز به پیش گیری از ایجاد فیشر کمک زیادی می کند. ورزش کردن همچنین می تواند مفید باشد. اگر علایم فیشر بیش از چند هفته طول کشید پماد گلیسریل نیترات برای افزایش جریان خون در مقعد و بهبود فرآیند درمان تجویز می شود. وقتی به فیشر مبتلا شدید قطعا می خواهید تا از ایجاد فیشرهای دیگر خودداری کنید، پس از مراحل زیر پیروی کنید.

مصرف مقدار زیادی فیبر

اگر مبتلا به یبوست هستید دفع مدفوع خشک، سخت و بزرگ ممکن است باعث ایجاد فیشر شود. مقدار زیادی فیبر از رژیم غذایی خود بویژه میوه و سبزیجات دریافت کنید. مصرف فیبر می تواند از بروز یبوست و در نتیجه فیشر جلوگیری کند. روزانه 25 تا 30 گرم فیبر باید مصرف کنید. غذاهایی که منبعی عالی برای فیبر می باشند شامل:
سبوس گندم
سبوس جو
کل دانه ها شامل برنج قهوه ای، بلغور، ذرت و نان ها و غلات
نخود فرنگی و لوبیا
دانه ها و آجیل
مرکبات
آلو سیاه و آب آلو
اگر نمی توانید فیبر کافی را از غذای خود بدست آورید می توانید مکمل فیبر مصرف کنید. اگر غذاهای غنی از فیبر یا مکمل های فیبر مصرف می کنید به تدریج مصرف خود را افزایش دهید تا مدفوع شما نرم تر شود. همچنین با افزایش فیبر زیاد بهتر است مصرف مایعات خود را نیز افزایش دهید این عمل از نفخ و گاز معده پیش گیری خواهد کرد.

ورزش کردن

یکی از رایج ترین دلایل یبوست نبود فعالیت فیزیکی می باشد اکثر روزها تا 30 دقیقه ورزش کنید تا به تناسب اندام و حفظ سلامت دستگاه گوارش خود کمک کنید. در هر هفته 150 دقیقه یا بیشتر کار کنید.

ضرورت رفتن به توالت را نادیده نگیرید.

اگر بدن شما هشدار می دهد که وقت آن است که به توالت بروید آن را به تاخیر نیاندازید. انتظار طولانی ممکن است نشانه های این که شما متوجه می شوید زمان رفتن به توالت است را تضعیف کند و همین امر عمل دفع مدفوع را سخت تر می کند.
اگر روش های درمانی دیگر موثر نبودند عمل جراحی ممکن است تجویز شود عمل جراحی می تواند درمان موثری برای فیشر باشد اما با عوارضی مثل از دست دادن کنترل دفع مدفوع همراه می باشد. همیشه فیشر قابل پیش گیری نیست اما می توانید با انجام اقدامات پیشگیرانه زیر خطر ابتلا به فیشر را کاهش دهید:
خشک نگاه داشتن مقعد
تمیز کردن مقعد به آرامی با صابون و آب گرم
پیش گیری از یبوست با نوشیدن مایعات زیاد، خوردن غذاهای حاوی فیبر و ورزش بطور منظم
درمان فوری اسهال
عوض کردن پوشک نوزادان بطور منظم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.