اگر شما به شقاق مقعدی مبتلا شده باشید و مشکلتان با درمان های ساده و خانگی بهبود نیافته باشد پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش ممکن است لیزر شقاق را به شما پیشنهاد کند. البته برخی از پزشکان عمل جراحی را نیز در میان گزینه های انتخابی برای بیماران قرار می دهند ولی با وجود اینکه چندین نوع جراحی برای درمان بیماری شقاق موجود است و تمامی آن ها عوارض جانبی دارند پزشک متخصص یا جراح عمومی با توجه به تجربه ای که دارد مسلما بهترین راه حل را در مقابل شما خواهد گذاشت و در مورد آنچه که برای شما مناسب تر است صحبت خواهد کرد.
شقاق مقعدی اغلب ناشی از حرکات سخت روده است که باعث آسیب به پوست اطراف مقعد می شود. شقاق می تواند باعث درد شدید یا سوزش در حوالی و اطراف مقعد شود. این درد می تواند چند ساعت طول بکشد. اگر پس از اجابت مزاج بدن خود را پاک کنید، ممکن است خون قرمز روشنی را روی کاغذ توالت مشاهده نمایید.

باز و بسته شدن عضلات مقعد شما توسط ماهیچه های اسفنکتر مقعدی داخلی و خارجی کنترل می شوند. شما می توانید اسفنکتر مقعدی خارجی را کنترل کنید، اما اسفنکتر مقعدی داخلی را نمی توانید. اگر اسفنکتر مقعدی داخلی دچار اسپاسم شود این امر باعث کاهش جریان خون در ناحیه شقاق می شود و از بهبود کامل آن جلوگیری خواهد کرد.
یک شقاق مقعدی را می توان با کرم دیلتیازم یا تزریق بوتولینوم درمان کرد. این درمان ها عضله اسفنکتر را آرامتر می کنند، به این ترتیب شقاق به مرور درمان می شود. اگر این درمان ها موثر نباشد ممکن است به روش های ایمن تر نیاز داشته باشید تا عضله اسفنکتر بهبود یابد. در این میان انتخاب یک راهکار مناسب برای معالجه بسیار مهم است که آیا می خواهید با جراحی به نتیجه برسید یا روش های غیرتهاجمی مانند لیزر درمانی را برمی گزینید؟

آیا بعد از عمل جراحی شقاق بیمار احساس درد می کند؟

بله، ممکن است بعد از چند روز یا بیشتر پس از جراحی شقاق مقعد فرد احساس درد کند. پس از جراحی شقاق مقعد، احساس درد، به ویژه هنگامی که بیمار به توالت می رود، حس خواهد شد. برای همین دیگر پزشکان روش های جراحی را پیشنهاد نمی کنند و از راهکار های جدیدتر در درمان شقاق بهره‌ می برند. لیزر شقاق بهترین گزینه ایست که در اختیاران بیمار و پزشک قرار دارد.

برای کاهش درد ایبوپروفن مصرف کنید. اما توجه کنید که نباید داروهایی را مصرف کنید که حاوی کدئین هستند زیرا ممکن است باعث یبوست شوند. پس از هر بار اجابت مزاج، برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، باید محل زخم را شستشو داده و خشک کنید. فراموش نکنید که حمام آب گرم تاثیر خوبی بر بهبود عضلات اسفنکتر خواهد گذاشت.

اگر شقاق مقعد پس از جراحی بهبود نیافت چه باید کرد؟

جراح متخصص دستگاه گوارش بدون شک در چنین شرایطی لیزر شقاق را به عنوان اولین و قابل اطمینان ترین گزینه به شما توصیه خواهد کرد. با اینکه اسفنکتروتومی شایع ترین روش برای درمان شقاق مقعدی است و می تواند نتیجه خوبی داشته باشد اما هیچگاه تاثیری مانند لیزر شقاق نخواهد داشت. بسیاری از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند متاسفانه مجددا با عود شقاق مواجه شده اند. اگر شقاق مقعدی بیمار در حال بازگشت باشد، ممکن است لازم باشد تست هایی برای بررسی علت آن انجام دهید. تنها یک شانس قطعی برای درمان شقاق عود کرده وجود دارد و آن لیزر شقاق می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *