نوع ارتباطی غیر عادی ما بین بخش انتهایی روده بزرگ_ مقعد و مهبل را فیستول رکتوواژینال گویند. در صورت مشاهده هر یک از علایم این نوع فیستول بلافاصله با پزشک متخصص بیماریهای نشیمنگاه خود قرار ملاقاتی داشته باشید. از طریق این اختلال مواد موجود در روده بزرگ می توانند به فیستول وارد شوند و باعث ورود گاز یا مدفوع به مهبل می شود. این فیستول به دلایل مختلف زیادی ایجاد می شود که شامل آسیب در طول دوره کودکی، بیماریهای کرون و التهاب روده، پرتو درمانی ناحیه لگن یا وجود سرطان در آن ناحیه می باشند.این بیماری علاوه بر ناراحتی های فیزیکی، ناراحتی های روحی را نیز ایجاد کرده و اعتماد به نفس و روابط اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

روش درمان فیستول رکتوواژینال

پس از تشخیص فیستول رکتوواژینال مرحله بعدی، انتخاب روش درمانی مناسب و ترمیم بافت های آسیب دیده می باشد. ابتدا مجرای فیستول را بریده و بافت سالم را به فیستول نزدیک می کنیم تا بیماری به طور کامل درمان شود. اگر علت ایجاد این نوع فیستول وجود زخم در عضلات بین واژن و مقعد باشد آن زخم نیز در همین عمل جراحی درمان می شود. رعایت نکات مراقبتی پس از انجام عمل جراحی و استفاده از مواد غذایی حاوی فیبر برای درمان کامل این بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مهمترین نکات مراقبتی در بیمارستان پس از درمان فیستول رکتوواژینال

پس از انجام روش درمانی فیستول رکتوواژینال، بیماران در بیمارستان برای چند روز بستری می شوند. فشار خون، ضربان قلب و چرخه تنفسی بیمار باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد. همه دردهای همراه با این روش درمانی بهبود می یابند. افراد اگر هیچ گونه عارضه ای نداشته باشند پس از 5_7 روز پس از عمل از بیمارستان مرخص می شوند.

مهمترین نکات مراقبتی پس از درمان در منزل

در خانه نیز رعایت نکات مراقبتی پس از عمل توصیه می شود.

  • پس از درمان فیستول رکتوواژینال به آرامی به کارهای عادی روزانه خود بازگردید، این عمل فرآیند بهبودی را سرعت می بخشد.
  • از تمام فعالیت های فیزیکی شدید تا شش هفته پس از انجام عمل جراحی دوری کنید یا از دستورات پزشک جراح متخصص عمومی خود پیروی کنید.
  • ناحیه مورد نظر را زیر دوش بگیرید و ناحیه را خشک و تمیز نگاه دارید، از دوش گرفتن تا زمان درمان کامل زخم جراحی خودداری کنید. به آرامی زخم را با صابون های بدون عطر و ملایم بشویید.
  • دوره مصرف دارو را طبق دستور پزشک خود کامل کنید.
  • از یبوست و ایجاد فشار هنگام دفع مدفوع و ادرار خودداری کنید. برای پیش گیری از یبوست داروهای ملین مصرف کنید.
  • برای مبارزه یا پیش گیری از عفونت بر اساس تجویز پزشک خود آنتی بیوتیک مصرف کنید.
  • تا سه هفته پس از مرخص شدن از بیمارستان رانندگی نکنید.
  • قبل از برگشتن به رژیم غذایی متعادل به افراد توصیه می شود منتظر بمانند تا عملکرد دستگاه گوارش شان به حالت عادی بازگردد. همچنین برای پیش گیری از یبوست و ایجاد فشار در طول اجابت مزاج مصرف مایعات و فیبر را افزایش دهید.

خطرها و عوارض احتمالی پس از درمان فیستول رکتوواژینال

عوامل کلی وجود دارند که خطر ابتلا به عوارض در طول عمل جراحی و پس از آن را افزایش می دهند.

چاقی

به طور کلی درجه بیش تر چاقی، خطر عوارض احتمالی عمل جراحی را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن

سابقه طولانی کشیدن سیگار، خطرات احتمالی پس از عمل را نیز همچنین افزایش می دهند.

خطرها و عوارض احتمالی که ممکن است پس از درمان فیستول رکتوواژینال اتفاق بیافتند شامل موارد زیر می باشد:

1-خونریزی زیاد

2-عفونت در زخم جراحی

3-درمان ناقص فیستول

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *