شما ممکن است پس از لیزر فیستول مقعد نگران برون روی روده خود باشید چرا که اکثر افرادی که عمل جراحی فیستول مقعدی انجام می دهند به طور معمول برای 1 تا 2 هفته اول، درد و خونریزی را هنگام اجابت مزاج تجربه می کنند. البته راهکار هایی برای مواجه با عوارض جراحی فیستول وجود دارد برای مثال با مصرف فیبر و مایعات کافی، استفاده از نرم کننده های مدفوع یا ملین های متنوع، نشستن در آب گرم (sitz bath) پس از دفع مواد خروجی روده می توان تا حد زیادی از بروز مشکلات پس از عمل جلوگیری کرد. در نظر داشته باشید که اگر قرار باشد شما تحت عمل جراحی قرار بگیرید نیاز است که چنین دشواری هایی را متحمل شوید اما خوشبختانه بیمارانی که با روش لیزر فیستول این بیماری را معالجه می کنند با عوارض احتمالی روش های جراحی و سنتی روبرو نخواهند شد. فراموش نکنید که زمان بهبودی و شرایط جسمی هر فرد با سرعت متفاوتی می باشد و برخی از بیماران نیازمند این هستند تا مراحلی را دنبال کنند که در اسرع وقت بهبود یابند.

پس از لیزر فیستول مقعد چگونه می توانید در خانه از خود مراقبت کنید؟

کنترل فعالیت های روزانه

استراحت کنید وقتی احساس خستگی می کنید داشتن خواب کافی به شما کمک می کند تا بهبود یابید.
سعی کنید هر روز راه بروید با قدم زدن کمی بیشتر از روز قبل شروع کنید. قدم زدن جریان خون را افزایش می دهد و به جلوگیری از یبوست کمک می کند.
اکثر افراد قادر به بازگشت به کار در عرض 1 تا 2 هفته پس از عمل جراحی هستند اما افرادی که از متد لیزر فیستول بهره مند گشته اند تنها ممکن است به یک روز استراحت نیاز داشته باشند.

رژیم غذایی

می توانید رژیم غذایی معمولی خود را حفظ کنید. اگر نگران یبوست هستید بهتر است سعی کنید غذا های کم چرب مانند برنج ساده، مرغ خرد شده، نان تست و ماست مصرف نمایید. نوشیدن مقدار زیادی مایعات در هر روز و غذا های حاوی فیبر و میوه ها، سبزیجات، لوبیا و غلات کامل را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

دارو ها

پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش به شما می گوید که آیا می توانید دارو های خود را مانند سابق مصرف کنید یا خیر؟ او همچنین دستورالعمل های جدید هر گونه دارویی را که نیاز است به شما خواهد گفت.
اگر از رقیق کننده های خون مانند وارفارین (Coumadin)، کلوپیدوگرل (Plavix) یا آسپیرین استفاده می کنید، با جراح عمومی خود مشورت نمایید. او به شما خواهد گفت که آیا نیاز است دارو هایتان را قطع کنید؟ و همینطور زمانی که شروع به مصرف این دارو ها می کنید، اطمینان حاصل کنید و مجددا وی را در جریان بگذارید.

سعی کنید به صورت خودسرانه دارو های بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن، یا ناپروکسن را مصرف نکنید. مصرف بسیاری از دارو های ضددرد مانند استامینوفن بیش از حد می تواند مضر باشد، به جای آن اگر پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز کرد، دوره آن را کامل کنید.
بد نیست بدانید که نحوه نشستن در توالت نیز می تواند مهم باشد. قرار دادن لگن و باسن در موقعیت مناسب در هنگام نشستن می تواند بعد از لیزر فیستول حرکت روده را آسان کند.
این ما هستیم که پس از هر نوع درمانی می توانیم بیشترین و مهم ترین نقش را در میزان سلامت خود داشته باشیم. متد های درمانی تنها به رفع مشکلات و بیماری ها تا مدتی محدود کمک می کنند و شیوه زندگی هر شخص مؤثرترین گام در جریان داشتن سلامتی در طول زندگیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *