آسیب های غیر رایج اما درناک که اکثرا در افرادی با اختلالات حاد روده ای ایجاد می شود فیستول مقعدی نامیده می شود. درمان فیستول مقعد اغلب نیازمند عمل جراحی می باشد. این اختلال یک کانال غیر طبیعی بین کانال مقعد و پوست نزدیک مقعد می باشد. اغلب به دلیل عفونت روده ای یا دمل در مقعد ایجاد می شود. لیزر درمانی برای تخلیه دمل عفونت را درمان کرده و کانال غیر طبیعی را می بندد. پس از لیزر فیستول مقعد باید همواره نکاتی را مد نظر قرار داد و از آن ها پیروی کرد تا از عوارض پس از عمل پیش گیری شود.

پس از لیزر فیستول مقعد چه نکاتی باید رعایت شوند؟

پس از لیزر درمانی ممکن است تا بیش از چند هفته درد خفیف تا شدیدی را تجربه کنید. اگر درد داشته باشید سعی می کنید از دفع مدفوع خودداری کنید که همین امر باعث شدت یافتن یبوست می شود. نرم و حجیم نگاه داشتن مدفوع ممکن است به حرکت آسان آن ها در طول دستگاه گوارش کمک کند. داروهای مسکن که پس از عمل جراحی مصرف می شوند نیز ممکن است تاثیرات یبوست را نیز به همراه خود داشته باشند پس از لیزر درمانی اغلب جراح عمومی مصرف ملین ها را تجویز می کند.

رژیم غذایی سرشار از فیبر

پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از فیبر مدفوع را حجیم می کند و همچنین با ترشح آب در مدفوع از طریق روده آن ها را نرم نگاه می دارد. غذاهای سرشار از فیبر شامل میوه و سبزیجات همچنین کل غلات می باشد. برای پیش گیری از یبوست چهار وعده میوه و سبزیجات و 4 وعده گندم و دیگر غلات را مصرف کنید. پوست میوه و سبزیجات را دور نریزید زیرا سرشار از فیبر می باشند. فیبر موجود در جوانه گندم و جو در پیش گیری از یبوست نسبت به دیگر میوه ها و سبزیجات بیشتر می باشد. اگر خانم هستید روزانه باید 20 گرم فیبر مصرف کنید در صورتی که مردان به 35 گرم فیبر نیاز دارند.

مایعات

وقتی مصرف فیبر خود را افزایش می دهید باید مصرف مایعات را نیز افزایش دهید در غیر اینصورت ممکن است مدفوع شما سخت و بزرگ شود. اگر مدفوع دفع نشود ممکن است عارضه جدی انسداد روده رخ دهد. برای نرم نگاه داشتن مدفوع خود در طول روز حداقل هشت تا ده لیوان مایعات بنوشید. از مایعاتی که حاوی کافئین می باشند خودداری کنید، زیرا از آنجا که کافئین اثر ضد عفونی کنندگی دارد ممکن است یبوست را بدتر کند.

مسکن ها

مصرف مسکن های تجویز شده بطور منظم از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. اگرچه مصرف قرص ها اجباری نیست و اگر درد کمی دارید نیازی به مصرف آن ها ندارید. همیشه از دستوالعمل های روی بسته پیروی کرده و هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید.

آنتی بیوتیک

برای پیش گیری از عفونت و کاهش درد متخصص بیماریهای نشیمنگاخ ممکن است مصرف دوره ای آنتی بیوتیک را تجویز کند. اگر نوعی آنتی بیوتیک به نام میترونیدازول به شما داده شده باید در دوره مصرف قرص ها از نوشیدن مایعات الکلی خودداری کنید. ترکیب الکل با این قرص ها ممکن است باعث ایجاد واکنش های ناخوشایندی مثل حالت تهوع، قرمزی صورت، سردرد و تپش قلب شود. شما می توانید پس از گذشت 48 ساعت از اتمام دوره مصرف دارو با خیال راحت نوشیدنی های الکلی مصرف کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.