فیستول نشان دهنده یک پروسه حاد از غده های عفونی مجاور مقعد است. این بیماری سالیان درازیست که بیماران و پزشکان را تحت محاصره خود قرار داده است. درک کامل آناتومی و پاتوفیزیولوژی فرآیند بیماری برای تشخیص مطلوب و مدیریت فیستول حیاتی می باشد. البته باید اشاره کرد که مدیریت بیماری هایی از قبیل آبسه نسبتا ساده است اما مدیریت فیستول، پیچیده تر بوده و این نیاز به ایجاد تعادل بین میزان بهبودی و تغییرات احتمالی درد هنگام مدفوع دارد. بنابراین این امر نیازمند باریک بینی می باشد. بسیاری از تکنیک هایی که در حال حاضر پزشکان متخصص جراحی دستگاه گوارش برای درمان فیستول به کار می برند جایگاه خود را به لیزر فیستول واگذار کرده و درمانی آسان و کم نظیر را برای بیماران فراهم آورده اند.

فیستول نمایان کننده فاز مزمن عفونت در حال پیشرفت است. بیماران اغلب یک الگوی سیکل درد، تورم و تخلیه عفونت را گزارش می دهند. رطوبت می تواند باعث تحریک، پوست رفتگی و خارش ناحیه شود. بیماری کرون باید در یک بیمار مبتلا به فیستول که سابقه اسهال مزمن یا درد شکمی دارد گزارش شود. معاینه فیزیکی معمولا یک یا چند حفره خارجی را با بافت دانه دار یا بدون آن مشخص می کند. گاهی اوقات، حفرات خارجی ممکن است تنها پس از بررسی دقیق تر از منطقه بیشتر شده و یا پاکسازی باعث ایجاد حساسیت به لمس، حالت چرکی در ناحیه مقعد شود.

فیستول پیچیده

برخی از محققان فیستول های مقعدی را به چند نوع تقسیم بندی کرده اند که بر اساس موقعیت آن ها نسبت به مجموعه اسفنکتر های مقعدی دسته بندی شده اند. این سیستم از لحاظ بالینی مفید است زیرا کمک می کند تا که خطر فیستولوتومی که احتمال دارد به ناحیه مقعد وارد شود با توجه به نوع موقعیت فیستول، پیش بینی شود. در پاره ای از موارد فیستول مقعد هنگامی که هیچکدام از فاکتور های ریسک بیان شده در ذیل را دارا نباشد باز هم به عنوان فیستول پیچیده تقسیم بندی می شود:

  • موقعیت قدامی در یک زن
  • رشته های فیستولی چندگانه
  • بیماری که از قبل مشکل بی اختیاری داشته است
  • فیستول مجدد عود کرده
  • پرتو درمانی موضعی
  • اسهال مزمن
  • بیماری کرون

عوارض درمان فیستول با روش های سنتی

درمان فیستول پیچیده با روش ها و جراحی های سنتی خطرات بالقوه عود، اختلالات مدفوع و شکست و یا تاخیر در بهبود را به همراه دارد. با این حال، اغلب فیستول ها “ساده” در نظر گرفته می شوند، زیرا آن ها هیچ کدام از این عوامل خطر را ندارند و درمان فیستول ساده باعث بروز بی اختیاری مدفوع و بهبود ضعیف زخم می شود.

لیزر فیستول حرف اول را در درمان این بیماری می زند

برای درمان یک فیستول مقعدی ابتدا بایستی جراح عمومی با دقت نوع فیستول را تشخیص دهد و ویژگی های آناتومیک آن را مورد بررسی قرار دهد. در موارد پیشرفته جستجو برای یافتن منبع عفونت، گاهی اوقات دشوار می شود. فیستول پیچیده مقعد ممکن است با تزریق چسب فیبرین یا روش های دیگر درمان شود. همانطور که قبلا ذکر شد، این تکنیک ها برای اسفنکتر تسکین دهنده است برخی از دانشمندان بر این عقیده اند که جراحی فیستولوتومی استاندارد می تواند بیماران را از معرض خطرات بالا حفظ کند. اما پس از روی کار آمدن روش لیزر فیستول و برکناری عوارض احتمالی در سایر روش ها ایده اکثر پزشکان بر این است که متد لیزر درمانی بهترین و بالاترین کارایی را برای معالجه فیستول دربردارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *