شیوع چاقی در میان افراد جامعه و در سنین کودکی تا بزرگسالی به شدت در حال افزایش است و در سراسر جهان جراحان لاپاروسکوپی با تعداد زیادی از بیماران چاق مواجه هستند. جراحی لاپاروسکوپی یک جایگزین ایمن برای جراحی باز در بیماران چاق است و رویکرد لاپاروسکوپی دارای عوارض عمل جراحی کمتر، دوره بهبودی سریعتر، کم بودن مدت اقامت در بیمارستان و درد کمتر پس از عمل می باشد. در رابطه با امراض زنان، تمام روش های جراحی معمولا از طریق روش لاپاروسکوپی انجام می شود و در زنان چاقی که به وزن طبیعی مورد نظرشان رسیده اند و همچنین در درمان سایر بیماری ها یک شیوه کاملا قابل اطمینان است. برای انجام جراحی لاپاروسکوپی چاقی مفرط باید اقداماتی از قبیل: ارزیابی دقیق بیمار قبل از عمل، انجام مشاوره های درمانی، آماده سازی کامل او، تعیین زمان مناسب برای جراحی، استفاده از ابزارهای مناسب حین عمل انجام پذیرد.

به طور معمول پزشکان در جلسات و مشاوره های درمانی جراحی لاپاروسکوپی چاقی را برای بیمارانی مناسب در نظر می گیرند که از داشتن وزن بالایی رنج می برند. لاپاروسکوپی توسط تلسکوپی تخصصی به نام (لاپاراسکوپ) برای دیدن معده بیمار انجام خواهد شد. در بسیاری از افراد چاقی شدید می تواند در نتیجه ترکیبی از تأثیرات ژنتیکی، روحی، اجتماعی، محیطی یا فرهنگی باشد که با هم در تعامل هستند و منجر به اختلال پیچیده تنظیم اشتها و متابولیسم انرژی می شوند.

مزایای جراحی لاپاروسکوپی برای افراد چاق چیست؟

بیمار بعد از عمل درد قابل توجهی را احساس نمی کند.
نیاز به بستری طولانی مدت در بیمارستان نیست.
عوارض جانبی بسیار کمی دارد.
دوره نقاهت چون مدت کوتاهی طول می کشد لذا فرد می تواند سریعا به زندگی عادی خود بازگردد.

نحوه انجام جراحی لاپاروسکوپی چاقی مفرط

پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش با ایجاد شکاف های کوچک، لوازم نازک و باریکی را که همانند لوله هستند و کانول نامیده می شوند را به شکم وارد خواهد کرد. بعد از آن لاپاراسکوپ که دارای دوربین است به کانول وارد شده و پزشک می تواند تمام تصاویر مربوطه را بر روی مانیتور مشاهده کند. طی این متد تصاویر بزرگی از اندام های داخلی و بخصوص معده بیمار بر روی مانیتور نمایش داده می شود. در جراحی لاپاروسکوپی از گاز دی اکسید کربن برای انبساط شکم استفاده شده و سپس جراحی انجام می شود. این گاز پس از اتمام کار از شکم خارج خواهد شد.

نتایج جراحی لاپاروسکوپی چاقی مفرط

کاهش وزن بیمار چاق پس از مدتی که پزشک تعیین می کند مهم ترین نتیجه ای است که می توان از این جراحی انتظار داشت. در واقع بسته به نوع جراحی که برای کاهش وزن انجام می شود سطح نتایج متفاوتی را در نظر گرفته اند. ناگفته نماند که به طور کلی تمامی شیوه های مد نظر برای لاغر شدن توسط جراحی لاپاروسکوپی نتایج خوبی را به همراه دارند. روش بندینگ و همچنین روش گاسترو پلاستی حلقه ای عمودی بعد از گذشت 12 ماه حدود 50 درصد و روش با پس حدود 70 درصد موجب کاهش وزن می شوند. کاهش وزن با سایر روش ها نیز درصدهای قابل توجهی را نشان داده است. در نتیجه یک فرد با چاقی مفرط طی 24-18 ماه بعد از جراحی لاپاروسکوپی لاغر شدن و رسیدن به وزنی نرمال را تجربه خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *