هنگامی که یک بیمار در وضعیتی قرار می گیرد که مستلزم حذف کامل یا جزئی معده است، یک روش معروف به نام gastrectomy انجام می شود. متخصصین جراحی دستگاه گوارش به طور معمول در نقاط مختلف جهان روش جراحی گاسترکتومی لاپاراسکوپی معده را ارائه می دهند تا به بیماران کمک کنند تا با مشکلات کمتری روبرو شوند.

چه زمانی روش گاسترکتومی مورد نیاز است؟

گاسترکتومی معمولا برای درمان سرطان معده استفاده می شود. از آنجایی که حذف تومور یکی از موثرترین روش های درمان و جلوگیری از گسترش سرطان می باشد، همه یا بخشی از معده و همچنین گره های لنفاوی اطراف آن ممکن است همراه با بافت بدخیم نیاز به خروج داشته باشند.
موارد دیگری که ممکن است نیاز به گاسترکتومی داشته باشند عبارتند از:
پولیپ
التهاب
چاقی مضر
زخم معده و خونریزی
تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی)
سرطان مری (زمانی که به معده گسترش یابد)

چه چیزی از گاسترکتومی لاپاروسکوپی انتظار می رود؟

سه نوع گاسترکتومی وجود دارد که ممکن است بسته به نوع وضعیت شما به عنوان موثرترین روش انجام شود:
در گاسترکتومی جزئی، بخشی از معده حذف می شود. این روش در افراد مبتلا به سرطان معده دارای تومورهای کوچک یا تومورهایی که فقط در قسمت پایین معده واقع شده اند، استفاده می شود. این روش همچنین در افرادی که زخم معده دارند و عوارض را تجربه می کنند یا بیماری آن ها به درمان های دیگر مانند دارو پاسخ نمی دهد، انجام می شود.
گاسترکتومی کلی، کل معده را حذف می کند. این روش ممکن است زمانی لازم باشد که تومور ها بزرگ شده و یا در مرکز معده قرار داشته باشند یا هنگامی که سلول های سرطانی به غدد لنفاوی اطراف گسترش پیدا کرده باشند.
گاسترکتومی اسلیو، منحنی بیرونی معده را از بین می برد و اندازه آن را کاهش می دهد تا معده کوچک تری ایجاد شود. گاسترکتومی اسلیو مقدار مصرف خوراکی را محدود می کند و باعث می شود که جراحی برای کاهش وزن مفید باشد و برای افرادی که از چاقی شدید و یا شرایط مرتبط با چاقی رنج می برند نتایج فوق العاده ای دارد.
از آنجا که گاسترکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بیماران به طور کامل در حین عمل به خواب فرو می روند و در طول درمان احساس درد نمی کنند.

جراحان عمومی گاسترکتومی را با روش های لاپاراسکوپی هر زمان که ممکن است انجام می دهند، بدین معنی که با استفاده از یک دوربین تخصصی جراحی (لاپاراسکوپ) از طریق برش های کوچک در دیواره شکم این فرآیند اجرا خواهد شد. جراحی لاپاراسکوپی با استفاده از این ابزار پیشرفته برای کمک به بهبود سریعتر بیماران است و آن ها درد و زخم کمتری را تجربه می کنند.

پس از  Gastrectomy

افرادی که از سرطان معده رنج می برند، می توانند به راحتی با انجام برخی از شیوه های مانند پرتو درمانی و یا شیمی درمانی اطمینان حاصل کنند که سلول های سرطانی به طور کامل ریشه کن شده اند.
پس از گاسترکتومی جزئی، لوله ممکن است در بینی شما قرار بگیرد تا مکش ایجاد کند که معده را خالی نگه دارد. در موارد گاسترکتومی کامل، این لوله ممکن است در روده کوچک قرار گیرد. لوله هنگامی که عملکرد روده باز می شود برداشته خواهد شد.
بدن می تواند پس از گاسترکتومی لاپاراسکوپی هضم غذا و مایع را انجام دهد، اما ممکن است لازم باشد برخی از تغییرات تغذیه ای دائمی انجام شود. جراح معمولا به بیمار دستورالعمل های خاصی می دهد، که ممکن است شامل خوردن وعده های کمتر غذایی و مصرف مکمل های ویتامین باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *