یک بیماری رایج که تقریبا نیمی از افراد در طول زندگی خود با آن مواجه می شوند بواسیر می باشد. در این بیماری رگ های خونی موجود در بخش انتهایی روده بزرگ می شوند. این اختلال دارای انواع مختلفی می باشد. در بواسیر داخلی تنها مشکلی که برای فرد ایجاد می شود خونریزی است اما در بواسیر خارجی ممکن است بیمار درد و خونریزی را تجربه کند. اگر این اختلال در زمان مناسب تشخیص داده نشود و به طور صحیح درمان نشود ممکن است باعث ایجاد کم خونی، عفونت و سرطان رکتال شود. در این مطلب بواسیر را به طور کلی بررسی خواهیم کرد.

بواسیر چیست؟

اگر بواسیر خفیف باشد پس از گذشت چند روز و بدون نیاز به استفاده از روش های درمانی علایم بیماری بهبود می یابند. در برخی موارد نیز ایجاد تغییراتی کوچک در زندگی برای رفع بواسیر لازم و ضروری می باشد. برخی از خانم های باردار در طول دوران حاملگی خود ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. هورمون های بارداری احتمال دارد رگ های مقعد را متورم کرده و باعث ایجاد بواسیر شوند. اگر در طول دوره بارداری به این اختلال مبتلا شدید این بیماری تا زایمان کودک با شما همراه خواهد بود.

رایج ترین علایم بواسیر
رایج ترین علایم بواسیر
خونریزی پس از دفع مدفوع سفت که به صورت قطره قطره می باشد.
بیرون آمدن توده از مقعد بیمار و یا احساس برآمدگی در مقعد
درد و خونریزی مقعد در خانم های باردار
بی اختیاری شکمی
متورم شدن مقعد
خارش مقعد
درد مقعد در هنگام دفع مدفوع
مشاهده ترشحات مخاطی بعد از دفع مدفوع
دلایل ایجاد بواسیر
افزایش فشار وارده بر مقعد هنگام دفع مدفوع
چاقی
مصرف کم مایعات
رژیم غذایی نامناسب
باداری
یبوست حاد
نشستن های طولانی مدت
استفاده از دستمال توالت های زبر
انجام برخی از ورزش ها
اسهال

درمان بواسیر

در موارد بواسیر خفیف، این اختلال بدون استفاده از هیچ روش درمانی و تنها با ایجاد تغییرات کوچک در سبک زندگی درمان خواهد شد. اما اگر بواسیر شدید شد و خونریزی تا مدت ها ادامه داشت باید به پزشک مراجعه کنید تا دیگر علل خونریزی هنگام دفع مدفوع را بررسی کند. در این مورد پزشک می تواند چندین روش درمان بواسیر را به شما پیشنهاد دهد. برخی از این روش های درمان سرپایی می باشند که در مطب دکتر انجام می گیرند. بستن رگ با استفاده از باند پلاستیکی، انعقاد، اسکلروتراپی روش های مختلف درمان بواسیر می باشند. اگر بواسیر شما حاد شد و با استفاده از روش های سرپایی قابل درمان نبود ممکن است به عمل جراحی نیاز پیدا کنید. عمل جراحی عموما علایم بیماری را از بین برده و شدت آن را کاهش می دهد.

پیش گیری از بواسیر

هر چند بواسیر یک بیماری رایج در بین مردم می باشد اما شما می توانید با استفاده از روش های ساده از بروز آن پیش گیری کنید. یکی از برترین روش های پیش گیری  بواسیر مصرف گیاهان حاوی فیبر می باشد. مصرف سبزیجات تازه و حبوبات احتمال ابتلا به بواسیر را تا حد زیادی کاهش می دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *