کیست مویی جزو بیماری هایی است که در کودکان به ندرت رخ می دهد. بیشترین طیفی که در خطر ابتلا به کیست مویی هستند، مردان و جوانان هستند. با اینحال کیست مویی در کودکان نیز در برخی از موارد مشاهده می شود و به درمان نیاز دارد. مقدار زمان مورد نیاز برای بهبودی کودک بستگی به نحوه عمل او دارد.  معمولا اگر از شیوه های جراحی برای درمان کیست مویی در کودکان استفاده شود، ممکن است پس از عمل احساس خستگی و درد کنند. اگر برش با بخیه بسته شود، احتمالا حدود 4 هفته طول خواهد کشید تا به طور کامل بهبود یابند. اما اگر برش کودک باز بماند، ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا کاملا خوب شود. امروزه دیگر کمتر از روش های جراحی سنتی استفاده خواهد شد و بیشتر جراحان عمومی برای تمام گروه های سنی مراجعه کننده از روش لیزر کیست مویی استفاده می کنند، چرا که بیماران بخصوص کودکان کمتر اذیت می شوند و با سرعت بیشتری سلامت خود را بدست می آورند.

آیا لیزر کیست مویی در کودکان عوارض دارد؟

لیزر کیست مویی معمولا عوارض جانبی خاصی ندارد. در بعضی از کودکان ممکن است حالت تهوع، استفراغ یا احساس خواب آلودگی مشاهده شود که امری بسیار طبیعیست. پس از لیزر کیست مویی ممکن است پزشک تشخیص دهد که کودک به یک آرامبخش نیاز دارد تا او را آرام کند. داشتن آرامش برای کودک ضروریست تا او بتواند به خوبی استراحت کند.

مراقبت از کودک در منزل پس از لیزر کیست مویی

  • اجازه ندهید که کودک شما به سرعت حرکت کرده یا هر چیزی سنگین را بلند کند.
  • هنگامی که کودک احساس خستگی و بی قراری می کند، او را بخوابانید.
  • کودک خود را از نشستن بر روی سطوح سخت حفظ کنید.
  • منطقه عمل شده را پس از هر بار دستشویی رفتن او، خشک و تمیز نگه دارید.
  • کودک شما می تواند دوش بگیرد اگر فرزند شما دوش بگیرد، به او بگویید که پس از دوش گرفتن باید حتما با یک حوله نرم ناحیه را کاملا خشک کند.
  • در صورتی که نشستن برای کودک شما ناراحت کننده باشد، از یک بالشتک نرم استفاده کنید.
  • اکثر کودکان می توانند پس از 2 تا 4 هفته به مدرسه یا مهد کودک بازگردند. تا زمانی که فرزند شما به طور کامل خوب نشده است لازم است از ورزش و فعالیت های شدید و نشستن های طولانی مدت اجتناب کند.

رژیم غذایی ملین

اگر حرکات روده کودک شما درست پس از عمل منظم نیست، می توانید به او کمک کنید تا از یبوست جلوگیری شود. به او بگویید که در طول روز بهتر است مقدار زیادی آب بنوشد. پزشک ممکن است فیبر، نرم کننده مدفوع یا ملین های ملایم را پیشنهاد کند تا کارکرد روده ها روان و آسان شود.

دارو ها را در طول دوره درمان کامل مصرف کنید

اگر دکتر آنتی بیوتیک را برای فرزندتان تجویز کرد، آن را تا پایان دوره درمان به وی بدهید. متوقف کردن استفاده از دارو فقط به این دلیل که فرزند شما احساس بهتری می کند، اشتباه است. اگر صلاحدید پزشک تجویز این دارو باشد بدون شک کودک شما تا پایان مرحله درمانش به مصرف آنتی بیوتیک نیاز دارد.
چکاپ نهایی فرزند خود را توسط پزشک فراموش نکنید
مراقبت و پیگیری پس از درمان بخش مهمی از درمان و ایمنی کودک شما است. برای اینکه اطمینان حاصل کنید ویزیت های بعدی کودک خود را در زمان معین انجام دهید و نزد پزشک وی بروید. اگر فرزند شما مشکلی داشت حتما با پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *