گاهی اوقات، درد کوسیکس می تواند به علت یک کیست پیلونیدال یا کیست مویی پشت کمر ایجاد شود. “کیست” مجموعه ای از مایع است که همانند یک بالون آب کوچک می باشد. کیست پیلونیدال یک نوع خاص از کیست است که شامل نه تنها مایع، بلکه مو و سایر باقیمانده ها نیز خواهد بود. شایع ترین محل برای کیست مویی (سینوس پیلونیدال) در داخل پوست و قسمت پشت ساکرال یا کوکسی است.

آیا کیست مویی دردناک است؟

کیست مویی می تواند باعث درد و حساسیت موضعی شود. زمانی که مایع از درون کیست خارج می شود، کمبود مایع درون آن موجب کاهش درد و فشار کیست خواهد شد. با این حال، مایعات و فشار داخل کیست ممکن است شروع به افزایش دوباره کنند، و به این ترتیب درد دوباره افزایش می یابد. به طور معمول یک پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش با تجربه می تواند بگوید که آیا درد بیمار ناشی از یک کیست مویی است یا علت دیگری دارد. کیست ممکن است باعث درد خفیف یا شدید باشد و این درد می تواند با نشستن یا هر گونه فعالیتی بدتر شود.
با این حال، علائم یک کیست متفاوت از سایر درد هاست. نشانه های کیست مویی معمولا به سمت سطح پوست شروع می شود، زیرا ممکن است بیمار احساس رطوبت و یا خروج مایع همراه با عفونت را داشته باشد و ممکن است قرمزی یا بثورات بر روی پوست در ناحیه آن دیده شود. در معاینه فیزیکی، پزشک به طور مستقیم بر روی پوست، بیش از منطقه مورد نظر را نگاه می کند و به طور خاص به دنبال نشانه های زیر از یک کیست مویی است:
یک سوراخ کوچک (فیستول) در پوست
قرمزی پوست
بثورات پوست
رطوبت پوست
درمان ایده آل برای سینوس پیلونیدال با توجه به مشخصات بالینی بیماری متفاوت است. اول، مهم است که بیماری پیلونیدال را به سه دسته زیر تقسیم کنیم که مراحل مختلف دوره بالینی را نشان می دهند:
آبسه پیلونیدال حاد
بیماری پیلونیدال مزمن
بیماری پیلونیدال پیچیده یا مکرر

کیست می تواند به فیستول تبدیل شود

هنگامی که مایع درون کیست سعی می کند از هر جهتی که راه داشته باشد از کیست فرار کند، یک تونل ایجاد خواهد کرد. این تونل به عنوان یک مسیر شناخته می شود. هنگامی که این مسیر به پوست می رسد، می توانید یک سوراخ کوچک در پوست را ببینید که در واقع کیست یک فیستول را ایجاد کرده است. همانطور که ماده سیال از دستگاه فیستول خارج می شود، بیمار ممکن است بثور، قرمزی و خارش پوست در آن منطقه را احساس نماید.

اهداف درمانی کیست مویی

گرچه چندین گزینه درمان برای بیماری های پیلونیدال در هر رده وجود دارد اما همه آن ها اهداف مشابهی دارند که در ذیل بیان شده است:
بهبود زخم با کمترین خطر عود
نقاهت و بستری کوتاه مدت
راحتی حداکثر بیمار
مرگ و میر کم، با کمبود مشکلات مدیریت زخم
علاوه بر این، درمان باید به بیمار اجازه دهد فعالیت های روزمره طبیعی خود را در کمترین زمان ممکن شروع کرده و با بیشترین سرعت ادامه دهد.

لیزر کیست مویی (کیست پیلونیدال)

در حالت مطلوب، روش مورد استفاده برای درمان بیمار باید تمام این اهداف را برآورده کند. یک ابتکار واضح در علمی پزشکی به منظور درمان این بیماران در محیط سرپایی رخ داده است که لیزر کیست مویی می باشد. البته پزشکان تلاش خود را بر مدیریت پزشکی محافظه کارانه بیماری کیست مویی متمرکز می کنند، نه درمان جراحی برای این اختلال.
جالب است بدانید که اکثر مطالعات اشاره می کنند که صرف نظر از درمان مورد استفاده، کیست مویی بعد از سن 40 سالگی از بین می رود. برای درمان کیست مویی پشت کمر، هیچ مانعی خاص وجود ندارد. عفونت های حاد باید تخلیه شوند با این حال، هنگامی که روش های گسترده تر مانند لیزر کیست مویی پشت کمر روی کار آمد کار را برای پزشکان و بیمارن بسیار راحت تر کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *