فیستول یک اتصال غیر طبیعی بین اندام هایی است که به طور طبیعی جداگانه می باشند. در حالی که انواع مختلف فیستول وجود دارد که شامل سیستم های مختلفی در اندام ها هستند، بیماران با فیستول هایی که در دستگاه تناسلی به وجود می آیند، بیشتر مواجه می شوند. بسیاری از مردان مبتلا به فیستول در سکوت رنج می برند، حتی اگر این بیماری بیش از زنان آن ها را آزار دهد. مردانی که از فیستول رنج می برند از پیگیری درمان خودداری می کنند. فیستول در مردان مشکلات متعددی را با خود به همراه دارد. این افراد در موارد متعددی با ترشح مواد چرکی و یا آبکی روبرو هستند که بوی ناخوشایندی دارد و موجب می شوند که لباس های زیرین آن ها کثیف و بد بو شود. این امر سبب ناامیدی، طلاق یا مترکه و یک شرم بزرگ برای آن ها در جامعه خواهد شد. متأسفانه فیستول در برخی موارد تنها با مصرف کردن دارو درمان نمی شود و نیاز دارد که فرد با اعمال لیزر فیستول بهبودی خود را بدست آورد.

نظر متخصصین در مورد فیستول چیست؟

پزشکان متخصص جراحی دستگاه گوارش معتقدند فیستول به سادگی یک اتصال یا مسیر است (یک حفره تو خالی بین یک اندام و سطح بیرون آن با پوست). برای مثال در نظر بگیرید که این فیستول مربوط به رکتوم و کانال مقعد و سطح پوست بیرونی این اندام است. این امر زمانی برای بیمار یک عارضه به همراه دارد که ارتباطی نامتعارف بین مقعد و پوست به وجود آید که فیستول نامیده می شود. در نتیجه شما با دو حفره مواجه هستید. یکی حفره طبیعی مقعد و دیگری حفره غیرطبیعی که از کانال مقعد به سطح پوست راه پیدا کرده است.

فیستول ساده و فیستول پیچیده

بین ناحیه خارجی و داخلی رکتوم، سنسوری است که اسفنکتر نامیده می شود و مانند شیری است که مدفوع و گاز های خروجی روده را کنترل می کند. چیزی که به سمت خارج روده ها حرکت می کند یا مدفوع جامد است یا اسهال. معمولا هنگام دفع مدفوع جامد، بیمار می تواند صبر کند، اما هنگام اسهال، نمی تواند. این اسفنکتر ها که به عنوان یک سنسور عمل می کنند. هنگامی که آسیب ببینند، بیمار می تواند توانایی کنترل مدفوع را از دست بدهد. زمانی که این سوراخ ها در داخل یا خارج از زیر اسفنکتر باز می شوند، آن ها به عنوان فیستول های پوستی ساده شناخته می شوند.

فیستول ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در مدیریت بیماران کمک می کند. اگر فقط از یک مسیر ارتباط بین داخل رکتوم و پوست تشکیل شده باشد، می توانند ساده باشند. با این حال، زمانی که دهانه های متعدد به سطح پوست وجود دارد، این به عنوان یک فیستول پیچیده شناخته می شود. در اغلب موارد، فیستول پیچیده ناشی از مسائلی غیر از عفونت های ساده، مانند بیماری های اطراف کانال مقعد است. این می تواند منجر به حفره های داخلی و خارجی مقعد با مسیر های متعددی رو به پایین شود.
یکی از جراحان عمومی خارجی به نام دکتر اندد می گوید: هیچ دلیل روشنی مبنی بر این نیست که انواع خاصی از فیستول در مردان نسبت به زنان رایج تر است. انواع ساده و پیچیده فیستول در هر دو جنس مشاهده می شوند، تنها فیستول های مربوط به بعد از زایمان است که تنها مربوط به زنان می شود. از طرفی او اضافه کرد، که مردان تمایل و سهم بیشتری در مواجه با این مشکل دارند و دلیل این است که مردان با عفونت در اطراف ناحیه مقعد، اسهال، هموروئید و فیشر به میزان بیشتری مواجه می شوند. آن ها همچنین مشکلات زیادی را نسبت به زنان دارند، بنابراین درمانشان در چنین شرایطی پیچیده و پیچیده تر می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *