فیستول یک بیماری نادر در دوران اولیه رشد(دوران نوزادی) و کودکی نیست. فیستول در نوزادان به دلیل وجود غده های عفونی کانال مقعد به وجود می آید اما مکانیسم آن مشابه بزرگسالان نمی باشد. به طور معمول علت اصلی آن به اسهال کودک مربوط می شود و مرتبط با اسهال های مزمنی است که دیواره های خروجی کانال مقعد که از لحاظ آناتومیک متفاوت از بزرگسالان است، را جریحه دار می کند. تشخیص فیستول در کودکان به آسانی توسط پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش صورت می گیرد و لیزر فیستول به عنوان جدیدترین درمان آن راهکاری نوین برای مداوای این عارضه می باشد.

فیستول در کودکان ساده تر از فیستول در بزرگسالان است

در بزرگسالان فیستول اغلب یک بیماری پیچیده است اما در کودکان از نوع محوری و ساده می باشد. چندین تفاوت جالب بین فیستول در کودکان و بزرگسالان وجود دارد. در کودکان تقریبا در اکثر موارد فیستول در پسربچه ها مشاهده می شود. طبق یک مطالعه صورت گرفته در بین 27 کودک مبتلا به فیستول، 25 مورد آن در بین پسران مشاهده شده و تنها دو مورد به دختران تعلق داشت. بیشتر این فیستول ها ساده و بدون عارضه بوده و تنها یک مورد آن منجر به آبسه شده بود و همه به غیر از یک مورد در اولین سال زندگی اتفاق افتاده بودند. فرصت زخم شدن و جراحت در نوزادان زمانی که علت فیستول، اسهال مزمن تشخیص داده می شود بیشتر است. محل فیستول در نوزادان ممكن است متفاوت باشد و دلیل آن همان دلیل مشابه در مورد هایی در نوزادان است که به فیشر در کانال مقعد مبتلا می شوند.

تشخیص فیستول در کودکان

تشخیص فیستول در نوزادان دشوار نیست و مادر ممکن است گزارش دهد که مدتیست که جوش یا کورکی در اطراف کانال مقعد کودک او توسعه یافته است. این جوش به مرور موجب اذیت و ناراحتی کودک می شود و در فواصل زمانی معین سر باز می کند و چرک سفید از آن خارج خواهد شد. بدین ترتیب برای رهایی از این معضل مادر باید به سرعت فرزند خود را به یک متخصص جراحی دستگاه گوارش نشان داده تا وی بهترین درمان را برای وی در نظر بگیرد.

ویژگی های متفاوت آناتومیک بدن کودک او را حساس تر می کند

زمانی که حجم مدفوع افزایش می یابد و با فشار آماده تخلیه است معمولا اتصال ایجاد شده بین حفره داخلی و خارجی فیستول شدت می یابد. در نوزادان و کودکان یک الی دو سال روزنه مقعد بسیار نازک و باریک است. این ویژگی آناتومیک در آن ها موجب خواهد شد که بیشتر مستعد و حساس باشند و ارتباط مستقیمی با رنجوری کانال مقعد خواهد داشت.

بهترین نوع درمان فیستول در کودکان

فیستولومی و استفاده از انواع آنتی بیوتیک ها از شایع ترین روش هاییست که برای درمان فیستول در کودکان در نظر گرفته می شود. اما خوشبختانه می توان نوید حضور متد هایی بسیار ساده تر و کم عارضه تر را به بیماران داد. لیزر فیستول یکی از درمان های دائمی و امن برای این مشکل است که همانطور که می دانید در سنین مختلف بروز می کند و افراد را با شرایط جسمی متفاوت را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *