یک فیستول مقعدی یک کانال کوچک می باشد که از انتهای روده تا پوست نزدیک مقعد توسعه می یابد. یک فیستول مقعد ممکن است باعث خونریزی و ترشح هنگام دفع مدفوع شود که دردناک می باشد. پس از عمل جراحی برای تخلیه دمل مقعد ممکن است فیستول ایجاد شود. در برخی موارد، جائیکه حفره بیرونی کانال بسته شود دمل های مقعد باز می گردند. تنها روش درمان فیستول مقعد لیزر درمانی می باشد. در این مقاله قصد بررسی علایم فیستول مقعد را داریم.

سوزش پوست

گزارش سوزش یا خارش پوست اطراف مقعد یکی از رایج ترین علایم فیستول مقعد می باشد. در موارد زیادی بدلیل سوزش پوست و تورم ممکن است در ناحیه مقعد ورم ایجاد شود.

درد و تورم

بیماران زیادی درد ثابت و شدیدی در ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته اطراف مقعد در طول روز را گزارش می دهند که متوقف نمی شود. درد اغلب در طول فعالیت های مشخصی مثل نشستن، راه رفتن، دفع مدفوع یا سرفه شدت می یابد. بیماران ممکن است بدلیل نوعی سوختگی، برش یا پارگی شدت یافتن درد را گزارش کنند.

خونریزی یا ترشح از فیستول مقعد

بیماران اغلب ترشح مواد خونی یا بدبو را از حفره مقعد را گزارش می کنند که با درد همراه می باشد. در برخی بیمران وقتی ترشح شروع می شود درد کاهش می یابد.

خونریزی یا ترشح از مقعد

برخی بیمران مبتلا به فیستول مقعد در مدفوع خود ترشح مخاطی یا خون مشاهده می کنند. رایج ترین نوع خونریزی مقعد مشاهده مقدار کمی خون قرمز روشن روی سطح مدفوع می باشد. اما برخی بیماران ممکن است هیچ نوع خونریزی یا ترشح مشاهده نکنند. خون معمولا داخل مدفوع نمی باشد بلکه روی سطح مدفوع مشاهده می شود.

علایم فیستول مقعدی ایجاد شده بدلیل دمل

اکثر فیستول های مقعدی توسط دمل مقعدی ایجاد می شوند اغلب عفونی می شوند و باعث بروز علایم اصولی می شوند این علایم شامل موارد زیر می باشند:
تب
خستگی
احساس مریضی
تورم اطراف سوراخ مقعد

علایم بدلیل التهاب روده

علاوه بر این در برخی موارد فیستول مقعد ممکن است بدلیل التهاب روده ایجاد شود. در این مورد علایم دیگری مشاهده می شوند. مثل:
شکم درد
اسهال
از دست دادن اشتها
از دست دادن وزن
حالت تهوع

نحوه تشخیص فیستول مقعد

در صورت مشاهده هر یک از علایم فیستول که در بالا ذکر شدند بلافاصله با جراح متخصص بیماریهای نشیمنگاه تماس بگیرید و وقت ملاقات بگیرید و در جلسه ملاقات خود حتما تمام علایمی را که مشاهده نمودید با او در میان بگذارید اغلب جراح عمومی برای درمان این اختلال لیزر درمانی را پیشنهاد خواهد کرد. مشاهده علایم فیستول مقعد عامل مهم تشخیص بیماری می باشد و مورد بحث قرار دادن شرایط در طول فرآیند تشخیص بیماری از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشند. بویژه، ماهیت سوزش، درد و ترشح پوست همچنین حضور خون در مدفوع باید در گفتگو با بیمار تحت پوشش قرار گیرند. علاوه بر این علایمی که با دیگر دلایل ایجاد فیستول مقعد همراه می باشند باید در فرآیند تشخیص مورد بحث و گفتگو قرار گیرند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.