همانطور که می دانید هموروئید معمولا با درجات خفیف اکثر انسان ها را درگیر می کند و به پزشک معالج احتیاجی ندارد مگر اینکه به مرور بیمار را ناراحت کند. درواقع هموروئید تنها زمانی نیاز به درمان دارد که بیمار از آن شکایت کند. درمان قطعی هموروئید با توجه به علت هایی که نشانه های آن از خود بروز می دهد به درمان های داخلی و خارجی تقسیم می شود. دقیق بودن علائم بیمار و ارتباط آن ها با هموروئید داخلی و خارجی بسیار مهم است و توسط پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش مورد بررسی قرار می گیرد.

بسیاری از دستورالعمل ها اینگونه توصیه می کنند که بیماران مبتلا به هموروئید داخلی ابتدا با افزایش فیبر و مصرف مایع مناسب درمان شوند. این دستورالعمل ها همچنین اخطار می دهند که اگر تغییرات در رژیم غذایی بوجود نیاید و علائمی که در بیماران مبتلا به هموروئید درجه اول تا سوم می باشد پیشرفت کند، بایستی مراحل مختلف جراحی و غیرجراحی شامل باندینگ، اسکلروتراپی و لیزر هموروئید مورد توجه قرار گیرد تا بتواند موثر واقع شود. علاوه بر این بیان می کند که اگر بیماران هموروئید خارجی علائم شدید مربوط به هموروئید درجه سوم یا درجه چهارم را همراه خود داشته باشند، باید برای لیزر هموروئید به جراح عمومی مراجعه کنند.

هموروئید داخلی

هموروئید های داخلی تحریک پوستی ندارند و بنابراین می توانند بدون بی حسی از بین رفته و درمان برایشان ممکن است جراحی یا غیرجراحی باشد. علائم هموروئید داخلی اغلب با افزایش مصرف فیبر و مایعات، جلوگیری از نشستن های طولانی در توالت و رعایت سایر نکات برطرف می شود. اکثر روش های غیر جراحی در حال حاضر در کلینیک ها و بیمارستان ها انجام می شوند و بیماران می توانند از آن ها بهره مند گردند.
زیر خلاصه ای سریع از درمان برای هموروئید داخلی با توجه به درجه بندی آن:

  • هموروئید درجه یک با درمان محافظه کارانه پزشکی و اجتناب از دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی و غذا های تند و چرب.
  • هموروئید درجه دوم یا سوم ابتدا با روش های غیر جراحی درمان می شود.
  • بهترین درمان برای هموروئید درجه سوم و چهارم درگذشته اعمال جراحی مانند هموروئیدکتومی بوده اما هم اکنون متد جدید و نوین لیزر هموروئید جایگزین این روش ها شده است. درمان هموروئید درجه چهارم نیاز به مشاوره سریع با پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش دارد.

هموروئید خارجی

علائم خارجی هموروئید معمولا به مشکلات هموروئید ترومبوزه و حاد و شکایت بهداشتی و علائم پوستی تقسیم می شوند.
بهتر است بدانید که اعمال جراحی نظیر هموروئیدکتومی وقتی که خوب انجام می شوند نیز حدود 2 تا 5 درصد عود مجدد خواهند داشت. تکنیک های دیگر مانند باند لاستیکی، در طی 5 تا 10 سال، میزان عود 30-50 درصد را نشان می دهند. برای همین بیشتر بیماران مبتلا به هموروئید علاقه زیادی به روش های درمانی بدون بازگشت دارند، لذا آن ها روش های لیزر درمانی را بهترین و ایمن ترین معالجه برای درمان قطعی هموروئید می دانند.

امروزه اغلب جراحان باتجربه از درمان های غیرتهاجمی استفاده می کنند و نسبت به گذشته کمتر بر درمان با شیوه هموروئیدکتومی اتکا می کنند. در ایالات متحده، بستن لاستیک باند (در مقایسه با تزریق اسکلروتراپی) یک درمان محافظه کارانه است. روش لیزر هموروئید در آمریکا بسیار افزایش یافته است و جایگزین خوبی برای هموروئیدکتومی و شیوه های دیگر سنتی برای بیماران مبتلا به هموروئید خارجی و هموروئید بزرگ داخلی می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *