همانگونه تمام بیماری ها منجر به عوارض و خطراتی برای بیماران خواهند شد بدون شک فیستول نیز با توجه به آناتومی بدن انسان و ناحیه ای که تحت تأثیر قرار می دهد، مشکلاتی را به همراه دارد. جراحی برای یک فیستول مقعد همیشه عارضه های خاص خود را می طلبد اما با توجه به اینکه در عصر کنونی متد های درمانی بسیار پیشرفته ای از جمله لیزر فیستول برای درمان به کار می رود توانسته است گام مؤثری در کاهش میزان بروز عوارض بعد از معالجه آن داشته باشد. با اینحال در این مقاله در مورد عوارض فیستول مقعد که اکثرا با به کارگیری روش های جراحی پدیدار خواهند شد صحبت خواهیم کرد.

جراحی فیستول مقعد چه عوارضی دارد؟

عوارض فیستول مقعد ممکن است در دوره پس از عمل فوری یا با تاخیر رخ دهد. چندین مشکل ممکن است کمی بعد از عمل جراحی نشان داده شود. این موارد شامل احتباس ادراری، خونریزی شدید یا تخلیه از محل فیستولوتومی، تشکیل لخته درون هموروئید موجود و احتباس مدفوع است.

سایر عوارض که بعضا بعدا بعد از این عمل اتفاق می افتد عبارتند از: تنگی مقعد، عود فیستول، بی اختیاری روده و بهبود زخم با تاخیر زیاد (زخم برای مدت بیش از 12 هفته ناپدید می شود). این عوارض کمتر رایج است و از 0 تا 18 درصد از بیماران بستگی به نوع فیستول و جراحی که برایشان انجام می شود بروز می کند.

عفونت

همه جراحی ها هنگامی که برش به داخل پوست انجام می شود، از جمله روش فیستولکتومی، خطر ابتلا به عفونت را ایجاد می کنند. در برخی از تکنیک های جراحی فیستول، ممکن است این روش در چندین مرحله تکمیل شود. در چنین مواردی، عفونت فیستول ممکن است در سراسر بدن گسترش یابد و باعث عفونت سیستمیک شود.
آنتی بیوتیک ها اغلب برای درمان عفونت ناشی از جراحی فیستول مورد نیاز هستند. برای عفونت شدید، ممکن است تزریق آنتی بیوتیک ها از طریق ورود به داخل وریدی لازم باشد که نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد. آنتی بیوتیک ها همچنین ممکن است به عنوان یک روش پیشگیری کننده برای جلوگیری از بروز عفونت هنگامی که ریسک بالاست، توصیه شوند.

بی اختیاری روده

جراحی فیستول دارای توانایی آسیب رساندن به عضلات اسفنکتر مقعد است، به خصوص هنگامی که فیستول شامل عضلات اسفنکتر می شود. اسفنکتر ها مسئول تنگ نمودن اطراف مقعد هستند تا حرکات روده کنترل شود. وقتی آسیب به اسفنکتر رخ می دهد، قدرت عضلات به خطر می افتد و ممکن است موجب از دست دادن کنترل روده ها و منجر به نشت مدفوع از رکتوم شود. این به معنای بی اختیاری مدفوع است.
این یک عارضه غیر معمول است که تخمین زده می شود 3 تا 7 درصد از بیماران تحت عمل جراحی فیستول را تحت تاثیر قرار دهد. خطر بستگی به موقعیت فیستول و نوع جراحی مورد استفاده برای برداشت آن دارد. این خطر برای روش  Setonتقریبا 17 درصد و روش فلپ حدود 6 تا 7 درصد بالاتر است. این خطر در افرادی که قبلا بی اختیاری روده را تجربه کرده اند بیشتر است و احتمال ابتلا به بدتر شدن علائم وجود دارد. زنان و بیماران مبتلا به بیماری کرون احتمال بیشتری دارد که این عارضه را تجربه کنند.

عود فیستول

برای برخی از بیماران، فیستول پس از جراحی مجددا عود می کند. تخمین زده می شود که میزان عود در حدود 7 تا 21 درصد است و در درجه اول به نوع فیستول و روش جراحی که برای حذف فیستول استفاده می شود، بستگی دارد. برای مثال، روش فیبرین دارای میزان عود زیاد است. همچنین گزارش شده است که روش های دیگر نیز در یک سوم از بیماران عود می کنند. اکثر بیماران مبتلا به عود فیستول نیاز به انجام جراحی دیگری برای حذف فیستول دارند. در نتیجه بهترین روش برای درمان این بیماری که احتمال عود آن تقریبا بالاست، لیزر فیستول است که بهترین شرایط را پس از لیزر درمانی برای فرد به وجود می آورد.

مدیریت عوارض فیستول مقعد

مدیریت مناسب عوارض تا حد زیادی به خود فرد بستگی دارد. مهم است که بیماران از عوارض احتمالی آگاه باشند، به طوری که بتوانند علائم را به اندازه کافی تشخیص دهند تا در صورت نیاز به مشاوره پزشکی رجوع کنند. این امر به آن ها اجازه می دهد تا به موقع درمان شوند و از تاثیر عوارض بر سلامتی آن ها بکاهد. از طرفی انتخاب روش های درمانی نوین توسط پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش به بیمار کمک زیادی می کند تا متحمل عوارض فیستول مقعد نشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *