فیستول حفره ای غیر عادی می باشد که واژن شما را به عضو دیگری مثل مثانه، روده یا مقعد متصل می کند. پزشک شما ممکن است شرایط را به عنوان حفره ای در واژن که عبور مدفوع و ادرار را از واژن مجاز می سازد توصیف می کند. فیستول واژن ممکن است در نتیجه آسیب دیدگی، عمل جراحی، عفونت یا پرتو درمانی در ناحیه تناسلی خانم ها ایجاد شود. صرف نظر از علت ایجاد فیستول واژن شما باید با استفاده از روش های مختلف آن را درمان کنید تا عملکرد طبیعی حفظ شود. در این مطلب روش های پیش گیری از فیستول واژن را مورد بررسی قرار می دهیم.

برخی از عوارض جدی که بر اثر ابتلا به فیستول واژن ایجاد می شوند:

زخم ناحیه واژن
عفونت فیستول که به دلیل یک دمل ایجاد می شود.
ضعف اندام های تحتانی که به دلیل آسیب به اعصاب ایجاد می شود.
قاعدگی نامنظم یا نبود قاعدگی
فیستول واژن تاثیراتی شدیدتر بر جنبه های اجتماعی، اقتصادی و روانی علاوه بر علایم فیزیکی دارد. زنان مبتلا به فیستول واژن اغلب به دلیل بو یا ترشح مداوم ادرار از جامعه طرد شده اند.

پیش گیری از فیستول واژن

فیستول واژن یک تراژدی قابل پیش گیری می باشد. میلیون ها زن و دختر را بویژه در آفریقا و جنوب آسیا تحت تاثیر قرار داده است. مراقبت های پزشکی از مادران باردار، دسترسی به متخصصین زنان و سازمان های کافی در پیش گیری از ابتلا به فیستول واژن نقش قابل توجهی دارد. موسسه جمعیت ایالت متحده کمپین جهانی در برابر فیستول واژن تاسیس کرده است. هدف کمپین پیش گیری و درمان فیستول واژن و همچنین احیای بیماران می باشد. ارائه دهندگان ماهر مراقبت های پزشکی، زنان و دختران در معرض خطر ابتلا به فیستول واژن را شناسایی کرده و آموزش های لازم در رابطه با پیش گیری از بیماری و اقداماتی که باید انجام دهند را به آن ها ارائه می دهند. عمل های جراحی موثر باید با هزینه کم یا رایگان انجام گیرند و عمل جراحی باید در مناطقی که شیوع فیستول واژن نرخ بالایی دارد در دسترس باشد.

نکات سلامتی

اگر در حال برنامه ریزی برای حامله شدن می باشید، بررسی های پزشکی لازم را انجام دهید.
کارهایی که باید در طول حاملگی انجام دهید را یاد بگیرید و در صورت مشاهده عوارض و مشکلات دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.
مطمان شوید که وعده غذایی متعادل مصرف می کنید و مواد مغذی لازم در طول بارداری را دریافت می کنید.
اگر در طول تولد نوزاد قبلی خود عوارضی داشتید حتما با پزشک خود صحبت کنید.
در رابطه با انجام ورزش های خاص که بر تقویت و افزایش انعطاف پذیری ماهیچه های لگن تاثیر می گذارد راهنمایی های لازم را از پزشک خود دریافت کنید.
بهداشت صحیح خود بویژه در ناحیه واژن را برای پیش گیری از ابتلا به هر گونه عفونت و تورم ر رعایت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *