فیستول واژن یک راه ارتباطی غیر طبیعی بین دو عضو از بدن می باشد. فیستول انواع مختلفی دارد که در این نوع فیستول مسیر غیر عادی بین مقعد و واژن ایجاد شده است. ابتلا به این فیستول باعث ترشح گاز و مدفوع از واژن می باشد. یکی از راه های درمان این اختلال ناخوشایند عمل جراحی می باشد. در این مقاله مهمترین علایم فیستول واژن را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

رایج ترین نشانه ها و علایم فیستول مقعد

فیستول یک اصطلاح تخصصی پزشکی می باشد که ارتباط غیر طبیعی دو عضو بدن را توصیف می کند. این اختلال ممکن است در سرخرگ، روده یا اعضای تناسلی ایجاد شود. این اختلال در دیواره واژن ایجاد می شود و واژن خانم ها را به نزدیک ترین عضو بدن آن ها متصل می کند. انواع مختلف فیستول در اعضای متفاوت بدن ایجاد می شود و یا اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. فیستول واژن مسیر یا حفره ای بین واژن و مجاری ادراری می باشد. اغلب صحبت کردن در رابطه با علایم این اختلال دشوار می باشد اما برای حفظ سلامتی خود بهتر است بلافاصله پس از مشاهده علایم با پزشک خود مشورت کنید.

علایم

خوشبختانه فیستول واژن در اکثر موارد بدون درد است. در حالیکه ممکن است هیچ اختلال فیزیکی را ایجاد نکنند، فیستول واژن ممکن است اختلالات مجاری ادراری مثل بی اختیاری ادرار را ایجاد کنند. بلافاصله پس از مشاهده علایم فیستول واژن حتما به پزشک متخصص بیماریهای نشیمنگاه مراجعه کنید زیرا این شرایط باعث می شود مدفوع و ادرار به واژن راه پیدا کند. اگر این اتفاق برای دوره زمانی طولانی مدت اتفاق بیفتد ممکن است باعث ایجاد عفونت شود. علایم ویژه فیستول واژن شامل موارد زیر می باشد:
ترشح مایع از واژن
ترشحات بد بو واژن
آزاد شدن گاز از واژن
عفونت مکرر واژن
سوزش ناحیه اطراف واژن
مشکل در کنترل حرکات شکمی
درد در واژن یا ناحیه بین مقعد و واژن
درد در طول سکس

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به فیستول واژن قرار دارند؟

شما ممکن است به فیستول واژن مبتلا شوید اگر:
زایمان مشکل و طولانی مدت داشته باشید.
واژن شما در طول زایمان بوسیله یک ابزار پزشکی بریده شود.
اگر مبتلا به التهاب روده شدید باشید.
به عفونتی مثل دمل مبتلا شده باشید.
سرطان واژن، رحم و مقعد را داشته باشید یا از لیزر درمانی برای این اختلالات استفاده کرده باشید.
روی یکی از اندام تناسلی خود عمل جراحی داشته باشید.
حدود 0.5 درصد زنان در سراسر دنیا که زایمان طبیعی دارند به این اختلال مبتلا می شوند. اگرچه این اختلال در کشورهای توسعه یافته مثل ایالت متحده آمریکا رایج نیست. بیش از 10 درصد افراد مبتلا به التهاب روده به فیستول واژن مبتلا می شوند.

نحوه تشخیص فیستول واژن

روش های مختلفی برای تشخیص این اختلال وجود دارد. صحبت کردن در رابطه با فیستول واژن ممکن است سخت باشد اما صحبت کردن با دکترتان در رابطه با علایمی که مشاهده می کنید برای درمان به موقع و صحیح این اختلال از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.