سینوس پیلونیدال (PNS) یا به عبارت دیگر کیست مویی ، یک سوراخ کوچک یا تونلی در پوست می باشد که ممکن است با مایع یا چرک پر شده باشد و باعث ایجاد یک کیست یا آبسه می شود. به طور معمول و در اغلب موارد این در شکاف در بالای باسن رخ می دهد. کیست پیلونیدال معمولا شامل مو و مواد چرکی است که درد شدید ایجاد می کند و اغلب می تواند آلوده شود. در صورت آلودگی این کیست با خونریزی و بویی نامتعارف و آزار دهنده همراه خواهد بود. PNS یک بیماری است که اکثرا بر مردان تاثیر می گذارد و همچنین در جوانان نیز رایج تر است. بروز این عارضه بیشتر در افرادی که نشسته اند مانند رانندگان کابین به چشم می خورد. در نتیجه بهتر است افراد با راه های پیشگیری از کیست مویی آشنا شده و از پیدایش آن جلوگیری کنند.دکتر دانش پژوه با ارائه راهکارهای مناسب برای درمان و راه های پیشگیری از کیست مویی در خدمت شما عزیزان می باشد.

علل بیماری سینوس پیلونیدال چه هستند؟

علت دقیق این بیماری شناخته شده نیست، اما در بیشتر تحقیقاتی که توسط دانشمندان علم پزشکی به عمل آمده است علت آن ترکیبی از تغییر هورمون ها (به این دلیل است که بعد از بلوغ اتفاق می افتد)، رشد مو در این ناحیه، اصطکاکی از لباس و یا صرف وقت زیادی در نشستن تشخیص داده شده است.
فعالیت هایی که موجب اصطکاک می شوند، مانند نشستن، باعث می شود که موهای در حال رشد در این منطقه به زیر پوست بروند. بدن این مو را مانند یک عامل خارجی و بیگانه شناسایی می کند و پاسخ ایمنی را علیه آن به کار خواهد برد (شبیه به چگونگی واکنش آن در هنگام برخورد با یک تراشه یا خرده شیشه). این پاسخ ایمنی کیست را در اطراف مو های این ناحیه تشکیل می دهد. گاهی اوقات فرد ممکن است سینوس های متعددی داشته باشد که در زیر پوست به یکدیگر متصل شوند.

چگونه می توان از بیماری سینوس پیلونیدال جلوگیری کرد؟

رعایت بهداشت یکی از اصلی ترین عواملی است که به فرد کمک می کند تا از بروز کیست مویی پیشگیری شود. شما می توانید منطقه عود PNS را روزانه با یک صابون مناسب که پس از استفاده خشکی زیادی را در ناحیه ایجاد نمی کند، شتسشو دهید. سپس اطمینان حاصل کنید که تمام مواد صابونی کاملا از روی پوست حذف شده است و با یک حوله بسیار نرم و لطیف منطقه را کاملا خشک نگه دارید.

توجه داشته باشید که رعایت بهداشت تنها منحصر به شستشو نمی باشد و شیو کردن یا لیزر دائمی مو های زائد این قسمت از بدن کمک قابل توجهی به در امان بودن از بیماری های نشیمنگاه است.

اگر شما شاغل هستید و می دانید که در طول روز ساعات زیادی را باید در حالت نشسته و یکنواخت سپری کنید بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کیست مویی اینست که پیوسته تغییر پوزیشن دهید و یا هر نیم ساعت چند قدم راه بروید تا از فشار وارده بر این ناحیه کاسته شود و منجر به ایجاد سینوس نشود.

استفاده کردن از لباس های زیر تنگ، پلاستیکی و نامرغوب از جمله نکات مهم دیگریست که برای پیشگیری از کیست مویی می توان به آن توجه نمود. مخصوصا در تابستان که بدن عرق می کند این لباس ها بسیار به پوست بدن آسیب می رسانند و تجمع آلودگی و میکروب را تا چند برابر افزایش می دهند.

لیزر کیست مویی

در صورت رعایت نکردن بسیاری از موارد ابتدایی که می تواند از دچار شدن به بسیاری از بیماری ها از جمله کیست مویی جلوگیری نماید، فرد مجبور است تا با عوارض ناشی از آن دست و پنجه نرم کند و از راه های درمانی آن برای رفع کامل و عدم عود مجدد بیماری استفاده کند. با توجه به اینکه در حال حاضر بهترین و موفق ترین راه درمان سینوس پیلونیدال لیزر درمانی است و سایر روش های موجود می تواند دردناک یا پرعارضه باشد، لذا برای معالجه آن، لیزر کیست مویی به بیماران پیشنهاد می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *