علائم و علل به وجود آمدن کیست مویی

 

کیست مویی که با نام سینوس پیلونیدال نیز شناخته می شود در ناحیه انتهایی ستون فقرات و دنبالیچه بیشتر مشاهده می شود. این عارضه با درد و ترشح همراه است و هنگامی تسکین داده می شود که خارج شود. باید به پیشگیری از علل به وجود آمدن این بیماری اهمیت داد چرا که در ابتدای روند تشکیل آن نمی توان به علامت خاصی مبنی بر ظهور آن پی برد و متأسفانه علائم و نشانه های کیست مویی زمانی بروز می کنند که کیست شکل گرفته است. البته ممکن است در برخی از موارد فرد متوجه حضور یک توده کوچک اما بدون هیچگونه دردی در این ناحیه شود. توجه داشته باشید که کیست به سرعت رشد خواهد کرد و می تواند بزرگ شده و حتی به یک آبسه بزرگ پر از چرک تبدیل شود.

یکی از معضلاتی که امروزه برای بسیاری از افراد چه بانوان و آقایان بروز می کند، انواع کیست مویی است. لذا کیست مویی یکی از دردناک ترین کیست ها می باشد که معمولاً در پشت افراد نزدیکی های مقعد بروز می نماید.

دکتر دانش پژوه - کیست مویی - 2


دکتر دانش پژوه به عنوان یک مرکز تخصصی برای درمان انواع بیماری مانند کیست مویی ، هموروئید و بواسیر می باشد. برای درمان بواسیر از آخرین متد های جراحی و لیزر کمک گرفته می شود . درمان هموروئید به کمک لیزر هموروئید بدون عوارض جانبی و در کمترین زمان نقاهت پس از عمل صورت می گیرد.

کیست مویی نمونه ها و روش های مختلفی برای درمان را دارد. ما در این مطلب قصد داریم تا کیست مویی را برای افراد مورد بررسی قرار داده و چگونگی ایجاد آن بر روی بدن بانوان و آقایان را برای افراد معرفی کنیم و همچنین راه ‌های درمانی که برای درمان کیست مویی وجود دارد را مورد بررسی قرار داده و بهترین روش با مزایا و معایب مختلفی که دارد را برای افراد مورد بررسی قرار دهیم.

چنانچه شما نیز به عنوان یکی از افراد مبتلا به کیست مویی، قصد دارید نسبت به درمان این نوع از کیست ها اقدام نمایید، ما را تا پایان متن همراهی کرده تا با مشکلات کیست مویی و چگونگی از بین بردن آن ها آشنا شوید.


کیست مویی چیست!؟

 

شاید بسیاری از افراد با انواع کیست مویی آشنایی نداشته باشند. در مورد کیست مویی باید گفت که این کیست ها یک بیماری ژنتیکی می باشند که که در ناحیه انتهایی ستون فقرات پدیدار می شوند. انواع کیست مویی به این صورت می ‌باشد که به جای این که از ریشه به سمت سطح پوست حرکت نماید، به داخل و زیر پوست می رود.

این حرکت باعث ایجاد التهاب و درد می شود. این بیماری باعث ایجاد یک حفره در بدن خواه شد. گفتنی است که این کیست ها در دراز مدت منجر به ترشحات می شوند که این ترشحات با التهاب در افراد همراه می باشد.

در بعضی از موارد این ترشحات باعث ایجاد چرک نیز می شود و این چرک ها درد زیادی را بر روی این ناحیه وارد می نمایند. در بعضی از موارد این حفره ها سر باز کرده و چرک آن ها تخلیه می شود. به طور کلی باید گفت که این کیست ها یکی از بیماری های شایع در میان بسیاری از افراد می باشد. لذا این بیماری ها دارای دلایل مختلفی می باشند. ممکن است این دلایل در بانوان و آقایان کمی متفاوت باشد. در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.


 

به روز ترین متد درمان کیست مویی (2019)

دکتر دانش پژوه - کیست مویی - جدیدترین روش درمان 2019


امروزه با پیشرفت علم و فناوری، بسیاری از تکنیک ها و روش های مختلف برای از بین بردن کیست مویی مورد توجه بسیاری از افراد می باشد. لذا یکی از روش های نوین که در سال ۲۰۱۹ از آن استفاده می کنند، لیزر درمانی است.

این روش به عنوان یکی از روش‌ های بدون درد و آسان مورد استفاده بسیاری از افراد می باشد و آن ها می ‌توانند نسبت به استفاده از این روش استفاده کنند. در سال ۲۰۱۹ بسیاری از افراد برای درمان کیست مویی خود این روش را مورد استفاده قرار می دهند.

امروزه یکی از اصلی‌ ترین  روش ها، لیزر درمانی می باشد. گفتنی است لیزر درمانی برای خروج کیست مویی، بدون درد و سر پایی انجام می شود و کمترین دوره نقاهت برای افراد دارد. شما نیز می توانید با استفاده از این روش آسان و پر کاربرد نسبت به درمان کیست مویی خود اقدام نموده و آن را از بین ببرید.

 

تاریخچه ایجاد کیست مویی


در گذشته و در خلال جنگ جهانی دوم، قریب به 80 هزار سرباز به عارضه ی کیست مویی دچار شدند که موجب بستری شدن آن ها در بیمارستان شد. بنابراین در آن سال ها تصور مردم بر این بود که این کیست ها بر اثر سوار شدن بر جیپ ها ایجاد می شوند و سالیان سال به آن بیماری جیپ گفته می شد. بعد ها گفته می شد که کیست مویی یک اختلال مادرزادی بوده و افراد با این مشکل به دنیا می آیند.
تا اینکه در سال های گذشته و با پیشرفت تکنولوژی های پزشکی، این کیست ها توسط پزشکان خارج شد و درون آن ها مو هایی یافت شد که در نتیجه امروزه به این کیست ها، کیست مویی گفته می شود.


 

فاکتور های خطر ابتلا به کیست مویی

اگر چه که کیست مویی ممکن است در هر فردی ایجاد شود، اما برخی از فاکتور ها خطر ابتلا به کیست مویی را افزایش می دهند که از جمله ی آن ها می توان موارد زیر را نام برد:
 • جنسیت: مردان معمولا 4 برابر زنان به این عارضه مبتلا می شوند.
 • سن پایین: این عارضه معمولا در جوانان در محدوده سنی 20 سال ایجاد می شود.
 • تراشیدن موضعی مو های ناحیه ی ساکرال و یا آسیب دیدن پوست بر اثر اصطکاک
 • بی تحرک بودن
 • داشتن موهای ضخیم بدن
 • سابقه خانوادگی
 • اضافه وزن یا چاقی
 • کیست های مویی قبلی
در واقع هر یک از فاکتور های بالا می تواند خطر ابتلا به کیست مویی را در شما افزایش داده و حتی چنانچه در گذشته نیز با این مشکل مواجه شده باشید، باز هم ممکن است به این عارضه مبتلا شوید.

 

علائم ابتلا به کیست مویی

از جمله علائمی که می توانید کیست مویی را از دیگر انواع جوش های پوستی و یا دمل ها تشخیص دهید عبارت است از:
 • درد
 • کمر درد
 • قرمزی
 • تورم
 • بوی بد محل کیست مویی
 • تب
 • ترشح خون و چرک از محل آبسه
توجه کنید که کیست مویی ممکن است در اثر آبسه و یا نشستن و خوابیدن بر روی آن، پاره شده و خون و چرک زیادی از آن خارج شود. بنابراین چنانچه با کیست هایی در ناحیه ی فوقانی باسن مواجه بودید که درون آن ها خون و چرک است و متورم و قرمز شده اند و یا درد شدیدی دارند، احتمالا با عارضه ی کیست مویی مواجه شده اید.
 

علل به وجود آمدن کیست مویی چیست؟


سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌ آید این است که دلیل ایجاد کیست مویی چه می باشد. در این مورد می توان گفت که یکی از دلایل ایجاد کیست مویی ژنتیکی است. لذا بسیاری از افراد با توجه به اینکه این بیماری به صورت ارثی در خانواده آن ها وجود دارد، ممکن است درگیر این نوع از کیست مویی شوند.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است افراد به این بیماری دچار شوند، پر مو بودن بدن افراد است. طبق آمار افرادی که به کیست موی دچار شده ‌اند دارای موهای پر پشت بدنی در سطح بدن خود به خصوص در نواحی پشت و مقعد می باشند. همچنین کم تحرکی می ‌تواند باعث افزایش آمار ابتلا به کیست مویی شود. از دیگر مواردی که می‌ تواند زمینه ‌ساز ابتلا به کیست مویی باشد، مشکلات هورمونی می باشد.

بسیاری از جوانان و نوجوانان با توجه به اینکه در دوره بلوغ خود قرار دارند، ممکن است با اثرهای هورمونال به این بیماری دچار شوند. گفتنی است از از دیگر چیزهایی که می تواند باعث ایجاد کیست مویی شود، رعایت نکردن بهداشت می باشد. لذا بهداشت در بروز این نوع از کیست ها می ‌تواند اثر بسزایی داشته باشد.

 

دکتر دانش پژوه - کیست مویی علل ایجاد


به طور کلی به وجود آمدن کیست مویی تنها دو علت شایع و اساسی دارد که در ذیل بیان خواهد شد.
 

ذاتی یا موروثی بودن کیست مویی:


در برخی از افراد کیست مویی در خانواده یک بیماری و معضل ارثی است که سایر افراد یک خانواده را نیز درگیر می کند. روند رشد مو های بدن در این ناحیه که زمینه ژنتیکی دارد متفاوت است و به جای اینکه مو از پوست خارج شود به سمت درون و زیر پوست می رود و موجب ایجاد کیست می شود.
 

به داخل فرور وفتن مو های زائد این قسمت از بدن به درون پوست:


با توجه به این ویژگی می توان انتظار داشت که افرادی که دچار پرمویی هستند، کارمندان ادارات که مدت زمان طولانی روی صندلی می نشینند، افرادی که بهداشت خود را رعایت نمی کنند و به حذف مو های زائد این ناحیه بی اهمیت هستند، اشخاصی که به طور مداوم از لباس های تنگ استفاده می کنند و کسانی که اضافه وزن دارند به دلیل فشار های مکرر وارده بر این قسمت از بدن خود با چنین مشکلی به میزان بیشتری نسبت به سایرین مبتلا شوند. همچنین درصد ابتلا به کیست مویی در مردان به دلیل داشتن مو های پرتراکم در بدنشان بسیار بیشتر از زنان است.


 

دلایل ایجاد کیست مویی در زنان

دیگر سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید این است که آیا کیست مویی در زنان نیز ایجاد می‌ شود یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که نوعی از کیست مویی که گاهی با آبسه های دردناک، همراه با بوی بسیار بد برای بانوان ایجاد می ‌شود به شکل یک برآمدگی یا یک سوراخ در زنان ایجاد می ‌شود.

ممکن است کیست مویی برای بانوان کمتر از آقایان ایجاد شود. از چیزهایی که بر روی ایجاد کیست مویی در بانوان تاثیرگذار می ‌باشد، می ‌توان به چاقی، آسیب در فولیکول های مو، هورمون های مختلف مردانه، تغییرات هورمونی و بسیاری دیگر از چیزها اشاره کرد.

گفتنی است پوشیدن لباس های تنگ که اغلب بانوان از آن استفاده می‌ کنند، می‌ تواند بر روی آن ها تاثیر گذار باشد. خانم‌ هایی که بیشتر می نشینند و یا خانه دار می باشند، احتمای ابتلا به این بیماری در آن ها بیشتر می باشد. بعضی از بانوان بدن پرمویی دارد که درصد ابتلا برای آن ها بیشتر خواهد شد.
 

دکتر دانش پژوه - کیست مویی - دلایل ایجاد در خانمها


دلایل ایجاد کیست مویی در مردان


یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که علت ایجاد کیست مویی در آقایان چه می باشد؟ در این مورد می توان گفت کیست مویی در آقایان بیشتر بروز می کند. افرادی که موهای بدن آقایان ضخیم تر و بیشتر از با نوان می باشد درصد ابتلا به این بیماری برایشان بالا می باشد.

لذا افرادی که بهداشت خود را رعایت نمی کنند و موهای بدن خود را نمی زنند، ممکن است کیست مویی در آن ها بیشتر بروز نماید. لازم به ذکر است آقایانی که کارمند می باشند و موظف هستند که ۸ ساعت در روز بر روی صندلی بنشینند، خطر ابتلا به این بیماری را بیشتر حس می کنند.

گفتنی است که لباس ‌هایی که می ‌پوشید باید به گونه ‌ای باشد که عرق در ناحیه باسن شما را به وجود نیاورد. توصیه ما به آقایان این است که با توجه به بالا بودن نرخ این بیماری برای آقایان به نکات گفته شده بیشتر توجه کنند تا کمتر به بیماری کیست مویی دچار شوند.
 

دکتر دانش پژوه - کیست مویی - دلایل ایجاد در مردان
 

علائم کیست مویی

 
 • از اولین نشانه های کیست مویی درد زیاد آن است که نه تنها هنگام نشستن بلکه فرد را در زمان ایستادن نیز آزار می دهد.
 • التهاب و متورم شدن کیست مویی
 • در صورت پیشرفت کیست مویی به آبسه مبدل شده و با خروج ترشحات چرکی، خونی و بسیار بد بو همراه خواهد بود.
 • در کیست مویی می توان مو های بیرون زده شده از کیست را مشاهده نمود.
 • ایجاد قرمزی و یا زخم در این ناحیه و اطراف آن امری معمول است.
 • بروز تب مختصر، بی قرار بودن و حالت تهوع در صورت کهنه شدن و پیشرفت کیست مویی و عدم خروج عفونت و چرک موجود در آن
 • حس کردن رطوبت ناگهانی در این ناحیه از بدن
 
 

راه های درمان کیست مویی

‪‎‪
گفتنی است یکی از چیزهایی که فکر افراد را به خود مشغول می ‌کند، این است که درمان کیست مویی با چه روشی می باشد. گفتنی است درمان خانگی کیست مویی با توجه به استفاده از چیزهای مختلفی که صورت می گیرد، می تواند متفاوت باشد.

لذا شما می توانید با استفاده از چند چیز طبیعی و ارگانیک نسبت به از بین بردن کیست مویی خود اقدام نمایید. یکی از روش‌ ها استفاده از سیر می باشد. شما می توانید سیر را بر روی محل کیست قرار داده و نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

از دیگر روش های خانگی می ‌توان به خمیر زردچوبه، عسل، آلوورا، سرکه سیب، کمپرس آب گرم، چای کیسه‌ ای، نمک، روغن کرچک، عصاره درخت چای و بسیاری دیگر از چیزها اشاره کرد. اما این روش ها ممکن است آنچنان کارایی نداشته باشند.

شما می توانید با استفاده از روش ‌های مستقیم مانند جراحی، نسبت به برداشتن آن قسمت اقدام نمایید. گفتنی است این روش به این صورت می باشد که شما با مراجعه به دکتر و انجام مراحل جراحی آن را برمی دارید. گفتنی ا‌ست بخیه زدن این قسمت به هیچ وجه انجام نمی ‌شود.

از دیگر روش ها استفاده از لیزر می باشد. گفتنی است روش استفاده از لیزر یک روش جدید و منحصر به فرد است که هنوز نتوانسته است نظر افراد را به خود جلب نماید. در ادامه بهترین روش و متدهای جدید را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دکتر دانش پژوه - کیست مویی درمان


 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

کیست مویی که نوعی جوش زیر پوستی و یا آبسه می باشد بایستی سریعا درمان شده و کل کیست و قسمتی از ناحیه ی اطراف آن خارج شود تا فرد را با عوارض بعدی مواجه نسازد.
بنابراین چنانچه هر کدام از علائم ابتلا به کیست مویی را که در بالا برای شما ذکر نمودیم، دارا بودید، بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و در صورت تشخیص این عارضه در شما، اقدامات لازم برای درمان صورت گیرد.
 

لیزر کیست مویی بهترین متد درمانی موجود برای رفع این بیماری است


زمانی که افراد متوجه بروز این بیماری می شوند باید به سرعت به پزشک مراجعه کرده و در مراحل اولیه از رشد آن جلوگیری به عمل آورند. کیست مویی پیشرفته با روش های جراحی و لیزر قابل درمان است و حتما باید تخلیه شود. در حال حاضر بهترین روش درمان کیست مویی لیزر درمانی است که عوارض کمتری را بر جای گذاشته و بدون احساس هیچگونه درد از سوی بیمار در افزایش روند بهبود بیماری وی نقش قابل توجهی دارد. لیزر کیست مویی از متد های جدید و پرطرفداری می باشد که پروسه درمان را بسیار آسان نموده است.

 

مزایا و معایب روش های درمان کیست مویی


هر کدام از روش های گفته برای درمان کیست مویی دارای مزایا و معایب خودش می باشد. از معایبی که در مورد روش های خانگی وجود دارد این است که اغلب درمان افراد را به کندی انجام می دهد و در بسیاری از موارد غیر کارآمد می باشد.

اما از مزایای آن این است که درد و هزینه آن چنانی نخواهد داشت. روش مستقیم یا همان جراحی نیز دارای معایب و مزایای خاص خودش می باشد. یکی از معایبی که روش درمانی مستقیم یا همان عمل جراحی دارد این است که پس از انجام عمل بخیه ای انجام نمی ‌شود و افراد باید به مدت ۱۵ روز الی یک ماه بر روی سینه بخوابند و نشستن بر روی پشت خود را فراموش نمایند.

گفتنی است از مزایای روش مستقیم عمل کیست مویی این است که به کلی این قسمت را ریشه ‌کن می‌ کند و دیگر دردی نخواهید داشت. اما لیزر درمانی یکی از بهترین روش ها می باشد که افراد می ‌توانند با استفاده از آن بدون هیچ دردی و معطلی نسبت به درمان خود اقدام نمایند.

 
دکتر دانش پژوه - کیست مویی مزایا ومعایب
 


عوامل خطر برای کیست مویی


عوامل خاصی می توانند باعث ایجاد حساسیت بیشتر در ایجاد کیست های مویی شوند، مانند:
 • جنسیت مردانه
 • جوانترها (این کیست ها در افراد بالای 20 سال بیشتر شایع است)
 • چاقی
 • بی تحرکی
 • شغل های نیازمند به نشست طولانی مدت
 • موی بیش از حد
 • موهای ضخیم و زبر
 

روش پیشگیری از کیست مویی


برای کمک به پیشگیری از کیست های مویی، سعی کنید:
 • آن ناحیه را تمیز نگه دارید
 • در صورت نیاز وزن خود را کاهش دهید
 • از نشستن طولانی مدت خودداری کنید
اگر در گذشته مبتلا به کیست های مویی بوده اید، برای کاهش خطر عودت این عارضه بهتر است موهای آن ناحیه را مرتباً بتراشید یا از محصولات موبر استفاده کنید.
 

درمان کیست مویی


درمان اولیه برای کیست مویی عفونی معمولاً روشی است که می تواند در مطب پزشک شما انجام شود. بعد از بی حس کردن ناحیه با یک تزریق، پزشک شما یک شکاف کوچک برای تخلیۀ کیست انجام می دهد. اگر کیست دوباره تولید شود، که اغلب اتفاق می افتد، ممکن است به یک روش جراحی گسترده تر نیاز داشته باشید تا کل کیست را از بین ببرد.

بعد از جراحی، پزشک شما ممکن است یکی از دو کار زیر را انجام دهد:
 • زخم را باز بگذارد. در این گزینه، زخم جراحی باز مانده و با مرهم یا پماد پانسمان می شود تا از داخل به سمت خارج التیام یابد. با این روند پروسۀ بهبودی طولانی تر می شود، اما معمولاً خطر ابتلا به عودت عفونت کیست کاهش می یابد.
 • زخم را با بخیه ببندد. در حالی که زمان بهبودی با این گزینه کوتاه است، ولی خطر بیشتری برای عودت عارضه وجود دارد. برخی از جراحان شکاف را در یک طرف چاک باسن انجام می دهند که روند بهبودی را دشوارتر می کند.
 • مراقبت از زخم پس از جراحی بسیار مهم است. پزشک یا پرستار شما دستورالعمل های دقیق در مورد نحوۀ تغییر پانسمان، آنچه را که از فرآیند بهبودی عادی انتظار می رود و زمان تماس با پزشک را به شما ارائه می دهد. برای جلوگیری از ورود موها به زخم، ممکن است لازم باشد موهای اطراف محل جراحی را بتراشید.
 

عوارض جانبی در کیست مویی


اگر یک کیست مویی عفونی به طور مناسب درمان نشود، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوستی به نام سرطان سلولی فلسی را افزایش دهد.


 

هزینه درمان کیست مویی

دکتر دانش پژوه - کیست مویی - هزینه درمان


هزینه درمان کیست مویی همواره مورد توجه بسیاری از افرادی که به این بیماری دچار شده اند می باشد. در این مورد می توان گفت هزینه درمان کیست مویی با توجه به نوع روشی که شما برای آن انتخاب می‌ کنید، می ‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال استفاده از روش های عمل جراحی به صورت مستقیم، می ‌تواند نسبت به سایر روش ها هزینه‌ های بیشتری را داشته باشد.

لازم به ذکر است استفاده از روش ‌های درمان خانگی نیز می تواند با کمترین هزینه انجام شود، اما در مقایسه با کارایی که دارد مقرون به صرفه نمی باشد. لازم به ذکر است استفاده از روش لیزر درمانی به عنوان یک روش جدید که امروزه روز مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند هزینه بالاتری را نسبت به سایر روش ها داشته باشد.

افراد در زمان درمان خود باید هزینه روش درمانی و کارایی که بر روی بدن را دارد، در نظر بگیرند و سپس نسبت به از بین بردن این مشکل اقدام نمایند.