شقاق مقعدی همانطور که از نامش پیداست یک وضعیت پوستی است که منجر به ترک خوردگی و یا پاره شدن در نزدیکی بخش مقعد یا خود مقعد می شود. پوست در ناحیه ای که شقاق مقعد به وجود آمده است زخم می شود و فرد از آن رنج می برد. درمانی که امروزه برای معالجه شقاق در کلینیک های تخصصی بکار می رود لیزر است. لیزر شقاق بهترین درمان پزشکی می باشد که بیماران در سراسر جهان از آن بهره مند می شوند. طی سالیان طولانی روش های جراحی عوارض فراوانی برای بیماران به دنبال داشته است که هیچ یک از آن ها در لیزر درمانی شقاق مشاهده نمی شود و همه چیز در مورد لیزر شقاق برای بیماران واضح و آشکار است. از طرفی هزینه لیزر شقاق با توجه به اثرات مثبت آن برای بیماران جای بحث ندارد.

اصطلاح پزشکی که برای جراحی فیشر استفاده می شود، Sphincterotomy است. این وضعیت پزشکی در میان جوانان بسیار رایج است. زنان پس از زایمان نیز اغلب از این مشکل رنج می برند. نوزادان برخی از علائم شقاق مقعدی را نشان می دهند که معمولا با دارو های مناسب درمان می شوند. وقتی که ماهیچه های مقعدی منقبض می شوند خون در مقعد محبوس می شود، این امر خودش یکی از دلایل ایجاد شقاق مقعد است. از طرفی یبوست، مشکلات گوارشی، بیماری های تهدید کننده ای مانند اچ آی وی / ایدز و مرض سل نیز می توانند به طور بالقوه در ایجاد شقاق نقش داشته باشند. درمان جراحی یا لیزر شقاق باید آخرین راه حل برای رفع چنین مشکلی باشد در واقع زمانی که داروها و پمادهای تجویز شده  موفق به ارائه نتایج موثر نمی شوند.

فرآیند لیزر شقاق

فرآیندی که معمولا برای درمان شقاق مقعدی شناخته می شود، لیزر شقاق است. بیهوشی عمومی برای انجام لیزر شقاق استفاده نمی شود و عضله یا مخاط آسیب دیده در اطراف ناحیه مربوطه با روش لیزر شقاق حذف خواهد شد. لیزر شقاق بدون اینکه هیچگونه بریدگی یا جراحتی بوجود آورد و یا آسیب های موجود را بدتر کند به ترمیم و بازسازی بافت کمک می کند و درمانی عالی را فراهم می کند.

پس از لیزر شقاق چه اتفاقی می افتد؟

پس از لیزر شقاق عادات مدفوع بیمار ممکن است برای چند روز تغییر کند. رژیم غذایی برای جلوگیری از یبوست محدود می شود چراکه می تواند موجب تشدید شقاق های مقعد شود. تسکین دهنده های درد و آنتی بیوتیک ها به بیمار کمک می کند تا پس از لیزر شقاق فرد احساس راحتی داشته باشد.
علاوه بر داروهای تجویز شده و پماد ها، استفاده از وان آب گرم نیز یک درمان شایع برای بهبود سریع تر این بیماری است. فرد باید دو تا سه بار در روز در آب گرم قرار بگیرد، این باعث می شود که از حاد تر شدن شقاق جلوگیری شود و دیگر نیاز به درمان جراحی یا لیزر شقاق نداشته باشد.

عدم عود شقاق با لیزر درمانی

خوشبختانه لیزر شقاق دوران نقاهت خاصی ندارد و دارای دوره بهبودی بسیار کوتاه مدتی است. بیماران از اینکه می توانند لیزر شقاق را یک راه حل دائمی برای رفع این مشکل در نظر بگیرند و از آن بهره مند شوند، بسیار خشنود می شوند. شقاق ممکن است پس از جراحی نیز باز گردد اما با لیزر شقاق این احتمال به صفر می رسد و امکان عود مجدد بسیار کم است. با این حال فرد بهتر است تمام جوانب کار را رعایت نموده و اجتناب از یبوست با داشتن رژیم مناسب و مصرف کافی مقدار آب را هرگز فراموش نکند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *