کانال مقعد یکی از حساس ترین نواحی دستگاه گوارش می باشد که ترشحات غدد مقعدی به درون آن تخلیه خواهد شد. فیستول معمولا زمانی بروز می کند که یک غده نتواند مواد زاید خود را تخلیه کرده در نتیجه چرک و عفونت جمع می شود و این پدیده رخ می دهد. درمان های خانگی فیستول مقعد جزو راهکار های ابتدایی هستند که آشنایی با آن ها می تواند به فرد کمک کند تا از پیشرفت فیستول جلوگیری کرده و به مرور به درمانش کمک کند. از طرفی همیشه گرایش به سمت درمان های طبیعی در مردم وجود داشته و ایمن بودن آن ها سبب شده است تا سطح اطمینان و اعتماد مردم به این شیوه های درمانی افزایش یابد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی مخصوصا خوراکی های حاوی مقادیر بالای فیبر که نقش تاثیرگذاری در کاهش یبوست دارد، روند درمانی فیستول مقعد را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که در بیماری های مربوط به ناحیه مقعد ابتلا به یبوست مانند سم است و به شدت بر بدتر شدن و شدت یافتن بیماری خواهد افزود که فیستول مقعد نیز از این قضیه مستثنی نمی باشد.

استفاده از گروه غلات و سبزیجات متنوع حاوی فیبر از جمله: جوانه گندم، جو، نان و برنج سبوس دار، موز، گلابی، هویج، اسفناج، کلم بروکلی و پیاز سبب می شوند تا کارکرد روده و دستگاه گوارش انسان بسیار عالی باشد و یبوست و خشکی مزاج بوجود نیاید. به این نکته دقت کنید که مصرف غذا های تند عوارض این بیماری را افزایش می دهد و حتی منجر به درد و خونریزی بیشتر می شود.

نوشیدن آب

برخی از بیماران به دلیل عادت اشتباه عدم نوشیدن آب در طول روز یبوست را زیاد تجربه می کنند. از آنجایی که در فیستول مقعدی باید تمام نکات مهم و مرتبط با ایجاد یبوست از میان برداشته شود لذا نوشیدن آب که کمک شایانی در رفع این معضل دارد باید مورد اهمیت واقع شود. در اینصورت بیمار بهتر می تواند روند درمانی خود را طی کند.

رعایت بهداشت در حد اعتدال

با توجه به اینکه رعایت بهداشت از نکات کلیدی و اصلی در درمان بیاری هاییست که در آن چرک و عفونت موجود می باشد اما زیاده روی ممکن است کار را خراب کند. بیش از حد پاک کردن محل و اصطکاکی که بین پوست و مواد شوینده یا دستمال بوجود می آید می تواند میزان تحریکات را دوچندان کرده و روند بهبودی را کند تر کند.

آب درمانی روزانه

افرادی که از فیستول مقعدی رنج می برند می توانند روزانه دو مرتبه به مدت 15 الی 20 دقیقه باسن خود را درون آب گرم قرار دهند و همچنین با افزودن اسانس های ضد درد از رنجور بودن این ناحیه بکاهند. آب گرم یکی از بهترین تسکین دهنده ها در درمان بیماری های ناحیه مقعد می باشد.

عسل طبیعی

مصرف عسل طبیعی به علت دلیل اینکه سم زدایی قوی دارد از گسترش میزان عفونت در بدن جلوگیری کرده و باعث سرکوب آن خواهد شد. شما می توانید عسل را خالی میل کرده و یا بصورت شربت عسل در آب ولرم مخلوط کرده و روزانه میل کنید تا از اثرات شگرف آن بهره مند شوید.

عصاره دانه گریپ فروت

عصاره دانه گریپ فروت و همینطور غشا های سفیدی که در اطراف آن وجود دارد در زمره آنتی بیوتیک های بسیار مؤثر و طبیعی قرار دارد که می توان مانند یک پماد آن را به محل فیستول مقعد مالیده و بعد از 20 دقیقه شستشو داد. این عصاره با افزایش میزان ایمنی سیستم دفاعی بدن نقش پررنگی در بهبود فیستول خواهد داشت.

روغن درخت چای

حتما شما هم تاکنون در مورد خواص بی نظیر روغن درخت چای شنیده اید. روغن درخت چای دارای ویژگی ضد عفونی کنندگی است و میزان التهابات را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. با مالیدن مقداری روغن درخت چای همراه کمی روغن زیتون بر روی موضع فیستول میکروب، باکتری و عفونت های این ناحیه کم می شود. پس از 20 دقیقه گذشت مالیدن روغن ناحیه را با آب سرد شسته و خوب خشک کنید.

در پایان این موضوع را نیز مد نظر قرار دهید که درمان های خانگی تا حدی حالت پیشگیری کننده دارند اما نمی توانند به صورت کامل فیستول را درمان نمایند. برای درمان قطعی فیستول باید از راهکار های جدید مانند لیزر فیستول مقعد کمک گرفت تا بتوان به طور کامل آن را برطرف کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *