همانطور که می دانید فیستول در ردیف بیماری هایی قرار می گیرد که اگر در زمان معین درمان نشود احتمال پیشرفت و سرایت به سایر نقاط بدن به وفور در آن مشاهده خواهد شد. به طور معمول فیستول را نتیجه عدم درمان به موقع آبسه می دانند که اگر این موضوع در مورد فیستول نیز تکرار شود منجر به پیشرفته شدن آن و به وجود آمدن چندین فیستول در ناحیه مقعد خواهد شد. عفونتی که در فیستول وجود دارد در صورت توجه نکردن، در نواحی مختلف بدن پخش شده و مسلما پروسه درمانی را افزایش خواهد داد. در نتیجه نیاز است مراقبت های بعد از لیزر فیستول به مدت طولانی تری انجام شود تا بهبود حاصل گردد.
با توجه به اینکه لیزر درمانی فیستول امری بسیار آسان تر از روش های جراحی می باشد، اما این موضوع نباید نادیده گرفته شود که برای تکمیل روند درمان فرد باید حتما نکاتی را پس از عمل لیزر انجام دهد تا موفقیت بیشتری در درمان خود مشاهده نماید. خوشبختانه فیستول های پیچیده و دردناک نیز امروزه با متد لیزر به طور کامل درمان می شوند و فرد را از تحمل درد های وحشتناک روش های جراحی نجات داده اند.

پس از لیزر فیستول چه مراقبت هایی مورد نیاز است؟

استفاده از قرص مسکن

جراح عمومی با توجه به وسعت لیزر فیستول بعد از اتمام عمل در صورت مشاهده احساس درد توسط بیمار برای وی مسکن تجویز می کند که دز آن بسته به شرایط گسترش فیستول قبل از لیزر دارد.

مصرف آنتی بیوتیک

گرچه پس از لیزر فیستول بیماران عادی که مشکل خاصی ندارند نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نخواهند داشت اما برخی از بیماران که ممکن است دچار تب شوند و یا به انواع دیابت و بیماری های اختلال ایمنی مبتلا هستند، در صورت تشخیص پزشک متخصص جراح دستگاه گوارش بهتر است از آنتی بیوتیک استفاده نمایند.

رعایت بهداشت

بهداشت فردی یکی از اصول مهمی است که پس از اجرای هر شیوه درمانی نیاز است فرد آن را رعایت کند. پس از لیزر فیستول، به دلیل حساس بودن ناحیه از پانسمان بر روی محل لیزر شده استفاده می شود که نیاز به تعویض مکرر آن نیست. با این حال مراقبت نکات بهداشتی بخصوص هنگام دستشویی رفتن بسیار حائز اهمیت می باشد.

استفاده از لباس های نرم و مناسب

نپوشیدن لباس پلاستیکی و چسبان و استفاده از جامه های نرم و نخی وکه فرد در آن احساس راحتی کند موجب می شود تا هیچگونه حساسیت پوستی موجب خارش یا حساس شدن ناحیه نشود.

حمام آب گرم

برای تسریع روند بهبود فیستول مقعد پس از لیزر درمانی پزشک به بیمار پیشنهاد می کند تا به مدت 15 دقیقه روزی دو الی سه مرتبه از حمام آب گرم حتما و حتما به صورت نشسته استفاده کند.

فشار نیاوردن بر ناحیه لیزر فیستول

پس از لیزر فیستول باید مراقب بود که هنگام نشستن وزن و فشار زیادی روی محل وارد نشود و ترجیحا از یک متکای نرم هنگام نشستن و زمان استراحت کردن استفاده شود.

پیگیری درمان

معمولا جراح برای معاینات بعدی و بررسی پیشرفت التیام فیستول جلسه ای را برای مراجعه بعدی فرد در نظر خواهد گرفت. اگر در مدتی کوتاه و قبل از جلسه تعیین شده برای ویزیت مجدد فرد با عارضه ای مواجه شود حتما باید زود به پزشک خود مراجعه کند و او را در جریان بگذارد تا از بروز احتمالی هرگونه مشکلی جلوگیری به عمل آید.

آیا پس از لیزر فیستول امکان ابتلا به عارضه های احتمالی وجود دارد؟

در حقیقت جواب به این سوال در 99 درصد موارد خیر است. باید توجه داشت که همیشه نمی توان به طور صد در صد جواب قطعی داد چرا که در برخی از موارد ممکن است شرایط روحی و جسمی بیمار و میزان بروز عفونت در مقعد یا سایر نواحی بدن وی به گونه ای باشد که او پس از اتمام لیزر درمانی و در دوران نقاهت خود دچار برخی از مشکلات احتمالی و خفیف شود. این عوارض در روش های جراحی به میزان بیشتری نسبت به لیزر فیستول مقعدی مشاهده شده و شایع می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *