هموروئید ها مجموعه ای از التهابات و ناهنجاری های وریدی و سینوس هایی هستند که حضورشان در ناحیه رکتوم طبیعی محسوب می شود. تا مدت ها ابهامات زیادی بر سر اینکه کدام درمان برای هموروئید بهتر است وجود داشت. برخی از بررسی ها اینگونه نشان دادند که برش توده هموروئیدی موثرترین درمان برای هموروئید خارجی ترشح شده است (مطالعات گذشته نگر). بهترین درمان قطعی برای هموروئید داخلی پرولاپس جراحی سنتی  هوروئیدکتومی می باشد (بررسی سیستماتیک). در میان تکنیک های غیرجراحی، باند لاستیکی کمترین میزان عود را ایجاد می کند (بررسی های سیستماتیک). اما در عصر حاضر سخن از روش های جدید و پیشرفته ای با نام لیزر هموروئید به میان آمده که توانسته است از نتایج شگرفی رونمایی کند.

لیزر هموروئید

در مطالعات اپیدمیولوژیک در کره، انگلستان و اتریش، بین 14 تا 39 درصد جمعیت هموروئید داشتند، با این حال بسیاری از آن ها بدون علامت بوده و نیازی به درمان نداشتند. همچنین حدود 10 میلیون نفر در ایالات متحده از هموروئید شکایت دارند که شایع ترین شکایت مرتبط با خونریزی بدون درد در رکتوم هنگام خروج مدفوع با و بدون پرولاپس است. نشانه های معمول هموروئید مانند حضور توده در ناحیه مقعد که به علت ترومبوز و فشردگی به وجود می آید با لیزر به طور کلی از میان می رود و فرد دردی احساس نخواهد کرد.
هموروئید خارجی ناشی از خط دندانه ای است و به شدت دردناک به همراه ترومبوز می شود. آن ها می توانند به علت تداخل با بهداشت پریانال موجب خارش و پوست رفتگی آن شوند. هموروئید داخلی هنگامی که خونریزی کند یا پرولاپس شود علامت دار خواهد شد. در چندین مطالعه بهترین درمان برای هموروئید داخلی و خارجی، لیزر هموروئید ارزیابی شده است. طی یک تحقیق که در میان بیمارانی که با روش جراحی و با روش محافظه کارانه (لیرز هموروئید) درمان شده اند صورت گرفت، نشان داد که میزان عود در افرادی که با لیزر هموروئید مداوا شده اند بسیار کمتر از بیمارنیست که با روش جراحی هموروئید را حذف کرده اند.
بررسی های سیستماتیک در میان بسیاری از تحقیقات کیفیت پایین، میزان عود بیشتر و دردناک بودن جراحی های مختلف را طی دهه های اخیر نشان می دهد و به روند نزولی و از میان برداشته شدن آن ها اشاره دارد. این در حالیست که هر چه به سمت جلو پیش می رویم با رضایت بالاتر بیماران از روند بهبود سریع هموروئید با متد لیزر درمانی روبرو هستیم.

درمان هموروئید را در منابع موثق پیگیری کنید

افرادی که به علت مشاهده علائمی از بیماری هموروئید به پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش مراجعه می کنند، احتمالا با درد یا تورم شدید و همینطور خونریزی مقعد روبرو شده اند. از آنجا که انواع زیادی از دارو های بدون نسخه موجود برای درمان هموروئید عرضه می شود، بیماران اغلب قبل از اینکه به دنبال مراقبت های پزشکی باشند در ابتدا خود درمانی می کنند. آن ها در مورد هموروئید در اینترنت سرچ می کنند در صورتیکه کیفیت اطلاعات در منابع مختلف متغیر است و برخی از وب سایت های مورد بررسی ضعیف عمل می کنند. در نتیجه بهتر است اگر به دنبال بدست آوردن اطلاعات مفید و جامع علمی هستیم به سایت پزشکان و متخصصان این حرفه مراجعه نماییم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *