پولیپ های معده مانند تومورهای ناخوشایندی در قسمت داخلی شکم هستند. اکثر آن ها بی ضررند و نشانه هایی را ایجاد نمی کنند. اما برخی از آن ها به سرطان تبدیل می شوند. معده شما عضوی از بدن است که غذای جویده را دریافت می کند. معده حاوی اسید است و بسیاری از باکتری ها را در غذای جویده شده فرو می ریزد تا به هضم کمک کند. لایه ی داخلی معده دارای پوششی از سلول ها به نام اپیتلیوم است. بیشتر پولیپ های معده ناشی از رشد غیرطبیعی سلول ها در یک بخش از اپیتلیوم می باشند. انواع مختلفی از پولیپ معده وجود دارد که به دلایل مختلفی به وجود می آیند. رشد بافت غیر طبیعی، دیسپلازی نامیده می شود. پولیپ های معده با دیسپلازی بیشترین احتمال ابتلا به سرطان را دارند و باید به سرعت درمان شوند.

در ایالات متحده آمریکا پولیپ های غدد بزاقی شایع ترین نوع پولیپ معده هستند. دومین و رایج ترین پولیپ هیپرپلازی است. پولیپ های هیپرپلازی در مکان هایی هستند که میزان بالاتری از عفونت های هلیکوباکتر پیلوری را دارا می باشند. پولیپ های معده در افراد مسن بیشتر دیده می شوند.

چه چیزی باعث پولیپ معده می شود؟

هر چیزی که سبب رشد غیرطبیعی سلول های معده شود، منجر به ایجاد پلیپ معده می شود. برخی از علل پولیپ معده عبارتند از:
التهاب مزمن بافت های معده
عفونت پیلوری
فقرآهن
فرسایش معده که می تواند ناشی از یک زخم باشد.
استفاده از دارو های مهارکننده شامل امپرازول

علائم پولیپ معده چیست؟

بیشتر پولیپ های معده هیچ علائمی ایجاد نمی کنند. اکثر مردم پس از انجام آزمایش برای یک دلیل دیگر، متوجه می شوند که پولیپ معده دارند. این آزمایش آندوسکوپی است. در این آزمایش یک لوله نازک با یک دوربین کوچک به معده فرد وارد می شود.
بیشتر پولیپ ها باعث ایجاد علائم زیر شوند:
دل درد
استفراغ
کم خونی
علائم انسداد معده این ممکن است شامل کاهش وزن یا استفراغ شدید باشد

پولیپ معده چگونه درمان می شود؟

درمان به موارد زیر بستگی دارد:
نوع پلیپ
اندازه پلیپ
شکل پولیپ
محل پولیپ
تعداد پلیپ
علائم پلیپ

احتمال کمی برای اینکه پولیپ غده های لنفاوی مبدل به سرطان شود، وجود دارد. در ابتدا پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش پولیپ را بیوپسی می کند. سپس به دنبال نشانه های اولیه که پولیپ ممکن است سرطانی شود، خواهد بود. او علائم دیسپلازی را جستجو خواهد کرد. اگر پولیپ بسیار بزرگی داشته باشید لازم است که آن را بیرون بیاورید.
اگر شما نوع دیگری از پولیپ معده، مانند پولیپ هیپرپلازی دارید، درمان شما ممکن است متفاوت باشد. امکان اینکه این نوع پولیپ منجر به سرطان در آینده شود بسیار زیاد است. باز هم، پزشک خواهان بیوپسی پولیپ و بررسی علائم سرطان خواهد بود چراکه احتمال دارد پولیپ بسیار بزرگ یا هیپرپلازی داشته باشید و پزشک پیشنهاد آندوسکوپی دهد. پولیپ های آدنوماتوز خطر ابتلا به سرطان را دارند. به همین دلیل، پزشک به احتمال زیاد می خواهد آن ها را حذف کند.
پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش هر رشدی را که موجب سرطان شود را حذف می کند. او همچنین هر نوع پولیپ یا دیسپلازی را حذف خواهد کرد. اگر دیسپلازی یا سرطان به بافت اطراف گسترش یافته باشد وی ممکن است بخشی از این بافت را نیز حذف کند. با توجه به میزان گسترش آن این کار را از طریق آندوسکوپی یا جراحی پلیپ معده انجام خواهد شد.

2 دیدگاه ‌ها

  • سلام سپاس

  • من دوتاپولیپ آدنوماتوزخوشخیم درابعاد/0/5….0/2…0/2سانتی متردرقسمت بالایی معده دردهانه دارم ازنوع خوشخیم
    چکارباید کنم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *