فیستول یک حفره ناخواسته بین دو عضو بدن می باشد. دلایل آن شامل عفونت، آسیب و تورم می باشد. فیستول می تواند در بخش های زیادی از بدن ایجاد شود. یک فیستول وزیکوواژینال یک حفره ای است که بین مثانه و دیواره واژن ایجاد می شود و نتیجه ترشح ادرار از واژن می باشد، گاهی اوقات خیلی ترشحات کم می باشد اما اگر فیستول بزرگ باشد ترشحات ثابت باقی می مانند. علاوه بر این که فیستول یک مشکل پزشکی جدی می باشد، این شرایط زنان را خیلی نگران می کند. ترشحات ممکن است باعث شرمندگی شوند زیرا بد بو می باشند.

علایم فیستول وزیکوواژینال

قابل توجه ترین نشانه بی اختیاری یا ترشح ادرار می باشد که شدت آن به اندازه و مکان فیستول وابسته می باشد. وقتی یک فیستول کوچک است مقداری ادرار از مجاری ادرار عبور کرده و باعث ایجاد ترشحات کمی می شود. اگر فیستول بزرگ باشد همه ادرار از مثانه به واژن جریان پیدا می کند و به طور کلی بی اختیاری ایجاد می شود. حتی اگر مقدار ادرار کم باشد و ترشح حاد باشد فرج زن دچار سوزش می شود. وقتی این ساختارها تحریک شوند زن در ناحیه تناسلی خود و زیر شکم احساس درد می کند.دلایل فیستول وزیکوواژینال

فیستول های وزیکوواژینال اغلب عارضه ای هستند که پس از عمل جراحی برای درمان مشکلات در مثانه یا واژن ایجاد می شوند. آن ها همچنین می توانند به سرطان زنانه، یک اختلال یا گاهی اوقات عوارض پرتو درمانی یا عمل جراحی برای درمان سرطان مربوطه باشند. عفونت مکرر یا شدید مجاری ادرار گاهی اوقات ممکن است باعث ایجاد فیستول شود اما این مورد به ندرت اتفاق می افتد.

چگونه فیستول های وزیکوواژینال تشخیص داده می شوند؟

اولین مرحله در تشخیص یک فیستول معمولا این است که زن به دکترش می گوید ترشحاتی غیر عادی از واژن ش دارد که ممکن است بوی شدید ادرار دهد. یک فیستول همچنین ممکن است در بررسی های منظم سالانه یک زن یا قرار ملاقات با پزشک پس از عمل جراحی تشخیص داده شود. پزشک متخصص جراح عمومی بررسی فیزیکی دقیق انجام خواهد داد. بر اساس چیزی که پزشک تشخیص می دهد، آزمون های تصویر برداری به آن ها می گوید که داخل بدن زن چه اتفاقی افتاده است. رایج ترین آزمون ها اشعه ایکس یا سی تی اسکن می باشند که برای بررسی بافت ها در بخش های بدن مورد استفاده قرار می گیرند. این عمل، شناسایی منبع مشکل را راحت تر می سازد. رنگ از طریق رگ به بدن زن تزریق می شود.

چگونه فیستول های وزیکوواژینال درمان می شوند؟

تنها روش برای درمان فیستول وزیکوواژینال عمل جراحی برای بستن حفره می باشد. گاهی اوقات دیگر روش ها برای درمان دلیل اصلی اختلال مثل آسیب به مثانه مورد نیاز می باشند. عمل جراحی به طور کلی برای درمان فیستول وزیکوواژینال خیلی موفق می باشد. زنانی که به دلیل اختلالاتی مثل سرطان به فیستول مبتلا می شوند ممکن است به نتیجه مطلوبی دست پیدا نکنند. اکثر زنان برای چند هفته که ناحیه مورد عمل جراحی قرار گرفته درمان می شود به کاتتر نیاز دارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *