هموروئید توده ای از رگ های خونی در کانال مقعد می باشد، همه افراد به هموروئید مبتلا می باشند، همه ما با هموروئید متولد می شویم اگرچه تمام افرادی که به هموروئید مبتلا می باشند علایمی را احساس نمی کنند. وقتی هموروئیدها متورم می شوند ممکن است هنگام دفع مدفوع خونریزی بدون درد را تجربه کنید. تورم هموروئیدها ممکن است باعث شود آن ها به هموروئید داخلی تبدیل شوند و عمل دفع مدفوع را دچار مشکل کند. در این مقاله مهمترین نکات مراقبتی پس از درمان هموروئید داخلی را بیان خواهیم کرد.

هموروئیدهای داخلی چگونه درمان می شوند؟

پزشک جراح متخصص عمومی تعیین می کند که در صورت ابتلا به هموروئید داخلی به کدام یک از روش های درمانی زیر نیاز دارید.

رابربندز

یک رابربندز اطراف هموروئید قرار داده می شود. همین امر باعث خشک شدن و افتادن آن در طول ده جلسه درمانی می شود.

تزریق هموروئید

مایعی داخل هموروئید تزریق می شود که خونریزی را متوقف کرده و از پیشرفت آن جلوگیری می کند. این روش های درمان فقط برای هموروئیدهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند اگر برای هموروئیدهای خارجی از آن ها استفاده کنید به شدت دردناک می شوند.

پس از درمان هموروئید داخلی چه کارهایی باید بکنم؟

علایم

شما ممکن است درد خفیف تا شدید و خارش را برای 36 تا 48 ساعت احساس کنید و گاهی ممکن است هیچ علایمی نداشته باشید.پس از درمان احساس ضرورت برای دفع مدفوع امری طبیعی است. اگر احساس ناراحتی شما خفیف است می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید، از آسپرین و داروهای حاوی آسپرین استفاده نکنید زیرا باعث شدت یافتن خونریزی می شوند. استفاده از دوش آب گرم 15 تا 20 دقیقه ناراحتی شما را تسکین می دهد. به خاطر داشته باشید که خونریزی احتمالا ادامه خواهد داشت مگر اینکه تمام هموروئیدها درمان شوند یا بافت آسیب دیده ترمیم یابد.

رژیم غذایی

پس از درمان، نرم نگاه داشتن و دفع مدفوع به طور منظم از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. غذاهای سرشار از فیبر بخورید و مایعات زیاد بنوشید. مصرف مکمل فیبر تجویز شده توسط دکتر را ادامه دهید. کافئین باعث ایجاد یبوست می شود. بنابراین مصرف قهوه، چایی و شکلات را محدود کنید.

فعالیت

شما قادر خواهید بود تا به فعالیت های عادی خود ادامه دهید. شما قادر خواهید بود رانندگی کنید، از پله ها بالا روید و تمرین های عادی را بلافاصله انجام دهید.

پس از درمان باید نگران چه چیزهایی باشیم؟

اگر هر یک از مشکلات پایین اتفاق افتاد با مطب دکتر خود تماس بگیرید و با پرستار صحبت کنید تا به شما کمک کند یا از دکتر متخصص بیماریهای نشیمنگاه بخواهد با شما تماس بگیرد.

  • دردی که به تدریج و پس از گذشت سه روز تسکین پیدا نکند
  • افزایش درد چند روز پس از درمان
  • تورم در ناحیه مقعد
  • تب و لرز
  • مشکل در ادرار
  • یبوست
  • اسهال
  • افزایش خونریزی
  • سه تا چهار بار دفع مدفوع خونی در سه ساعت
  • ترشح چرک از مقعد

اگر هر یک از این نشانه ها و علایم را پس از درمان هموروئید داخلی مشاهده کردید حتما با پزشک متخصص بیماریهای نشیمنگاه تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *