کیست های مویی اغلب در نواحی اطراف پشت کمر ایجاد می شوند و تصور بر این است که این کیست ها بدلیل نفوذ عمیق مو در پوست ایجاد می شوند. این کیست ها اغلب عفونی می شوند در برخی موارد برای مدیریت بهتر این کیست ها نیاز به عمل جراحی داریم. برخی از افراد مبتلا به کیست مویی ممکن است هیچ علایمی نداشته باشند در حالیکه در برخی از دیگر افراد ممکن است این کیست ها با درد، قرمزی و سوزش همراه باشند.

مهمترین علل ابتلا به کیست مویی

یک کیست پیلونیدال یک توده غیر عادی در پوست است که معمولا حاوی مو و پوست می باشد. این کیست همیشه نزدیک به انتهای مقعد ایجاد می گردد. مردان جوان بیشتر در معرض ابتلا به این کیست قرار دارند افرادی که مدت های طولانی می نشینند مثل رانندگان ماشین های سنگین بیشتر در معرض ابتلا به این کیست قرار دارند همچنین پوشیدن لباس های تنگو دوچرخه سواری ممکن است باعث نفوذ مو به پوست شده و این کیست را ایجاد کنند در واکنش بدن به مو به عنوان یک شی خارجی بدن در اطراف مو کیست ایجاد می کند. در مواردی بسیار نادر این کیست در بخش های دیگر بدن ایجاد می شوند بطور مثال در آرایشگرها، مراقب های سگ و دامداران این کیست ممکن است در بین انگشتانشان ایجاد شود.

دلایل ابتلا به کیست های مویی

اگرچه برای دلایل ایجاد کیست مویی چندین فرضیه وجود دارد اکثر محققین امروزه اعتقاد دارند که این کیست بدلیل نفوذ مو در بافت های بدن ایجاد می شوند در واکنش به این اختلال و مواد خارجی دریافت شده، بدن از خود واکنشی تورمی نشان می دهد و باعث ایجاد کیست در اطراف موی به دام افتاده می شود. فشار زیاد و ایجاد زخم های مکرر در ناحیه مورد نظر باعث ورود آسانتر مو به پوست می شود بنابراین افراد در معرض ابتلا به کیست مویی قرار می گیرند و یا ممکن است کیست مویی موجود دوباره تحریک شود.

علایم کیست های مویی و زمان مراجعه پزشک

وقتی کیست عفونی می شود یک توده ورم کرده را مشاهده خواهید کرد از مهمترین علایم و نشانه های کیست مویی عفونی می توان به درد، قرمزی پوست، خروج چرک یا خون از پوست و استشمام بوی بد از ناحیه ای که چرک از آن خارج شده اشاره کرد. بهتر است در اولین فرصتی که علایم و نشانه های کیست را مشاهده کردید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید زیرا او می تواند شرایط را با بررسی زخم تشخیص دهد.

عوامل تهدید کننده در ایجاد کیست های مویی

برخی از عوامل ممکن است شما را در معرض ابتلا به کیست مویی قرار دهند، مثل:
چاقی
شیوه زندگی غیر فعال
شغل هایی که نیاز به نشستن های طولانی مدت دارند
افزایش موی بدن
موهای زبر یا درشت

توصیه ها

اگر کیست مویی به موقع درمان نشود خطر ابتلا به نوعی سرطان را افزایش می دهد ناحیه در معرض خطر را تمیز نگاه دارید در صورت لزوم از وزن خود بکاهید. از نشستن های طولانی مدت خودداری کنید. اگر قبلا به این کیست مبتلا شده اید بهتر است بطور منظم موهای آن ناحیه را بزنید تا خطر بروز دوباره مشکل را کاهش دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *