آندومتریوز (سندرم تخمدان پلی کیستیک) خفیف اغلب در زنان نابارور تشخیص داده می شود. این اغلب با برداشتن یا دفع ضایعات درمان می شود، اما این که آیا این باروری را بهبود می بخشد یا خیر هنوز به صورت یک موضوع صد در صد قطعی تأیید نشده است. دانشمندان یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده برای تعیین اینکه آیا عمل جراحی لاپاروسکوپی در زنان نابارور با آندومتریوز خفیف سبب افزایش باروری می شود یا خیر را انجام دادند.

آندومتریوز

آندومتریوز 2.5 تا 3.3 درصد از زنان سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد و در 20 تا 68 درصد از زنان مورد مطالعه برای ناباروری تشخیص داده شده است. ویژگی های قابل ملاحظه مراحل اندومتریوز حداقل و خفیف شامل ایمپلنت های آندومتریوزی تخمدان و چسبندگی های لوله های فالوپی یا تخمدان هاست. ارتباط علت بین این ضایعات و ناباروری بسیار مورد بحث قرار گرفته است.
جراحی لاپاراسکوپی در زنان برای آندومتریوز شامل تخلیه الکتروکوتری یا لیزری ایمپلنت های آندومتریوزی و چسبندگی آن ها است. داده های جمع آوری شده  از یک مطالعه شبه تصادفی و مطالعات کوهورت نشان می دهد که عمل جراحی لاپاروسکوپی نسبت به درمان با دانازول بهتر است.

روش

341  زن نابارور 20 تا 39 ساله با اندومتریوز خفیف مورد مطالعه قرار گرفتند. در طول این روند برخی از زنان به طور تصادفی برای قطع یا برش آندومتریوز قابل مشاهده انتخاب شدند. آن ها تا بعد از 36 هفته پس از لاپاروسکوپی یا برای افرادی که در طول این دوره باردار شدند (به مدت 20 هفته بارداری) پیگیری شدند.

پیگیری

هر هشت هفته با هر زن یک تماس تلفنی گرفته می شود تا پیگیری شود که آیا او باردار است یا خیر و آزمایشات حاملگی را در صورت لزوم انجام دهد، تاریخ آخرین دوره قاعدگی خود را ثبت کند و مطمئن شود که هنوز آرزو دارد باردار شود؟ زنان در یک دفتر تاریخ دوره های قاعدگی و مقاربت جنسی را گزارش کردند. در طول دوره پیگیری، زنان و پزشکان آنها خواسته شدند از هرگونه درمان پزشکی یا جراحی برای ناباروری یا آندومتریوز اجتناب کنند. با این وجود، نوع و تاریخ هر گونه دخالت در هر مورد در هر تماس پیگیری و مستند شد.

نتایج

نتيجه اولين رخداد در 36 هفته اول پس از لاپاراسكوپي حاملگی داخل رحمی بود كه پس از 20 هفته انجام شد. پیگیری به مدت 20 هفته به پایان رسیده است زیرا پس از آن زمان تلفات جنین ناچیز است و قرار گرفتن در معرض گروه درمان احتمالا بر نتایج بعدی بارداری اثر نخواهد گذاشت.

همه زنان باردار دارای سونوگرافی بودند. سن حاملگی بر مبنای تاریخ آخرین دوره قاعدگی بود که این تاریخ سازگار بود (اختلاف مطلق، <10 روز) با مراجعه به سونوگرافی یا سونوگرافی در زمانی که دو روش نتایج غیرواقعی داشت. وضعیت حیاتی جنین پس از 20 هفته حاملگی به وسیله قلب جنین یا سونوگرافی تایید شد.
لاپاراسکوپی عملیاتی می تواند در همان زمان به عنوان لاپاراسکوپی تشخیصی انجام شود. این موضوع لاپاروسکوپی را تنها چند دقیقه طولانی تر می کند، خطرات کمی را شامل می شود و می تواند به صورت سرپایی انجام شود. بنابراین توصیه می کنیم که اندومتریوز کم و یا ضعیف در طی لاپاراسکوپی برای ناباروری در آن زمان برداشته شود. در نتیجه، عمل جراحی لاپاروسکوپی در زنان نابارور با آندومتریوز کم یا خفیف در افزایش باروری آن ها با حداقل خطر ابتلا به این بیماری موثر است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *