آپاندیس لوله ای نازک (چند اینچی) می باشد که به قسمت اول روده متصل می شود. معمولا در ربع پایینی و در قسمت راست حفره شکم جای گرفته است. آپاندیس یک باکتری تولید می کند که پروتئین هایی به نام ایمونوگلوبولین را در بدن که به مبارزه با عفونت کمک می کنند، از بین می برد. افرادی که آپاندکتومی دارند، خطر بیشتری نسبت به سایرین برای عفونت ندارند چراکه سایر اندام های بدن پس از خارج شدن آن توسط جراحی لاپاروسکوپی آپاندیس این وظیفه را برعهده می گیرند. آپاندیسیت یکی از شایعترین مشکلات جراحی است. یک نفر از هر 2000 نفر گاهی اوقات یک آپاندکتومی در طول عمر خود دارد. واژه های «لاپاروسکوپی» و «باز» آپاندکتومی تکنیک هایی را توصیف می کنند که یک جراح برای دسترسی به جراحی داخلی استفاده می کند. درمان نیاز به عمل برای حذف آپاندیس عفونی دارد.

آپاندکتومی لاپاروسکوپی چیست؟

به طور سنتی، آپاندیس از طریق برش در دیواره سمت راست پایین شکم حذف می شود. بیشتر آپاندکتومی های لاپاروسکوپی همانند هم شروع می شوند. در اکثر آپاندکتومی های لاپاروسکوپی، جراحان از طریق 3 برش کوچک در حال مشاهده یک تصویر بزرگ از اندام های داخلی بیمار در یک مانیتور تلویزیونی این فرآیند را انجام می دهد.
درواقع جراح عمومی با استفاده از یک کانول جراح وارد شکم شده و به دنبال آن لاپاراسکوپ از طریق کانول وارد و برای جراح یک نمای بزرگ از ارگان ها را به تصویر می آورد. چندین کانول دیگر وارد شده تا به جراح اجازه دهند آپاندیس را حذف کند.

مزایای آپاندکتومی لاپاروسکوپی

نتایج ممکن است بسته به نوع روش و شرایط کلی فرد بیمار متفاوت باشد. مزایای مشترک عبارتند از:
درد کمتر پس از عمل
ماندن کوتاه مدت در بیمارستان
ممکن است منجر به بازگشت سریعتر عملکرد روده شود
بیمار سریعتر به فعالیت عادی بازمی گردد
نتایج بهتر از لحاظ زیبایی قابل مشاهده در ناحیه مورد عمل
اگرچه آپاندکتومی لاپاراسکوپی مزایای بسیاری دارد، ممکن است برای برخی از بیماران مناسب نباشد. آپاندکتومی لاپاروسکوپی اگر عفونت پیشرفته یا آپاندیس پاره شده باشد، سختتر است. در این بیماران ممکن است یک روش سنتی باز با استفاده از یک برش بزرگتر مورد نیاز باشد تا بصورتی ایمن آپاندیس آلوده خارج شود.

چه عوارضی می تواند رخ دهد؟

همانطور که با هر عملی، خطراتی وجود دارد. با این حال، خطر لاپاروسکوپی بالاتر از جراحی با روش باز نیست.
خون ریزی
درد شدید شکم
تب و لرز
عفونت
تراوش در لبه کولون که در آن آپاندیس برداشته شده است.
آسیب به اندام های مجاور مانند روده کوچک، حالب یا مثانه
لخته شدن خون رگ های عمیق در پاهای شما است که ممکن است به ریه های شما منتقل شود.

بعد از جراحی لاپاروسکوپی آپاندیس

پس از عمل باید دستورالعمل های دکتر خود را به دقت انجام دهید. اگر چه بسیاری از افراد تنها طی چند روز احساس بهبودی می کنند اما بدن نیاز به زمان دارد تا کاملا خوب شود.
شما تشویق می شوید که روز بعد از جراحی از تخت خود خارج شوید و راه بروید. این امر کمک می کند تا خطر لخته شدن خون در پاها و درد در ماهیچه های شما کاهش یابد.
احتمالا می توانید در طول یک تا دو هفته به فعالیت های عادی خود بازگردید.
اگر دچار درد شدید هستید و داروهای ضد درد برایتان تجویز نشده، باید پزشک معالج را مطلع سازید.
بهتر است یک جلسه پیگیری برای حدود 1-2 هفته پس از عمل خود تنظیم کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *