همانند ویژگی های فیزیکی مانند مو و رنگ چشم، بیماری ها و اختلالات نیز می توانند از نسلی به نسل دیگر منتقل شوند. ژن ها، واحد های انتقال دهنده مواد ارثی هستند که حاوی دستورالعمل های کد شده بوده و به عنوان یک طرح برای توسعه سلول ها و سیستم های بدن عمل می کنند. آن ها همچنین می توانند بیماری های خاصی را که به ارث برده می شوند را حمل کنند. مدت های طولانیست که محققان به این واقعیت پی برده اند که بیماری هایی مانند آلزایمر، افسردگی، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت، پوکی استخوان و سرطان های پستان، تخمدان، روده بزرگ، پروستات و پوست نیز ارثی هستند. آنچه اغلب مردم را شگفت زده می کند این واقعیت است که هموروئید نیز ممکن است به دلایل ناشی از وراثت به وجود آید و فرد به هموروئید ارثی مبتلا شود.

هموروئید ها ناشی از تورم عروق خونی در مقعد می باشند و می توانند به علل مختلفی مانند پیری، یبوست، اسهال، بارداری، چاقی، رژیم غذایی نامناسب و عادات و شیوه های غیرصحیح زندگی پدیدار شوند. تمام این شرایط باعث ایجاد تنش و فشار روی ناحیه مقعد می شود و موجب ایجاد تنش و استرس در رگ های آن  خواهد شد.
وراثت، در حالی که به طور مستقیم باعث ایجاد هموروئید نمی شود، می تواند عاملی کمک کننده باشد. رگ های ضعیف می توانند ژنتیکی باشند و امکان بروز هموروئید را بیشتر کنند. رگ های ضعیف می توانند به راحتی آسیب دیده و یا گسترده تر شوند، در نتیجه منجر به هموروئید ارثی می شوند.
در حالی که هیچ چیز در مورد جلوگیری از وراثت وجود ندارد، گام هایی هستند که می توانید از بروز هموروئید پیشگیری کنید در صورتی که شما می دانید که از لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری هموروئید می باشید. حفظ سلامت روده و شکم یکی از بزرگترین اقداماتی است که می توانید در جهت جلوگیری از هموروئید انجام دهید و راه هایی برای انجام آن وجود دارد که در ادامه ذکر خواهد شد.

داشتن رژیم غذایی حاوی فیبر برای سلامت روده بسیار مهم است

زیرا از یبوست و اسهال جلوگیری می کند (دو اختلال گوارشی که باعث ایجاد هموروئید می شوند).مصرف فیبر مدفوع را نرم می کند و موجب می شود حرکات روده ای را به طور مرتب تر و راحت تر انجام شود. دانه ها و میوه ها و سبزیجات تازه همه منابع خوب فیبر هستند. شما همچنین می توانید از خوردن غذا های تند جلوگیری کنید زیرا ممکن است سیستم گوارش شما را ناراحت کنند. مصرف 6 تا 8 لیوان آب در روز به شما کمک می کند بدن خود را هیدراته کنید و از بروز یبوست جلوگیری کنید.
ورزش مکرر نیز باعث حفظ سلامت روده ها می شود. اگر شغلی دارید که برای مدت طولانی نیاز به نشستن طولانی مدت دارید، سعی کنید هر ساعت یک بار بلند شوید و حداقل دو دقیقه طول بکشد تا جریان خونتان در اندام تحتانی شما جریان یابد. ورزش نقش بسیار مؤثری در پیشگیری از هموروئید ارثی دارد.
یکی دیگر از روش های ساده ای که می تواند برای جلوگیری از هموروئید به کار رود این است که منطقه مقعد همیشه تمیز و خشک باشد. تحریک در ناحیه مقعد می تواند به رشد هموروئید کمک کرده و آن را تشدید نماید. از دستمال توالت یا دستمال مرطوب استفاده کنید تا تمیز کردن منطقه به آسانی و بدون سایش و یا تحریک انجام شود.
اگر هموروئید در خانواده تان وجود دارد، دلسرد نشوید. وراثث، هموروئید را ایجاد نمی کند بلکه این تنها باعث می شود که شما به این شرایط حساس تر باشید. اگر به هموروئید دچار شدید، به جای ترسیدن، از دانش و علم روز استفاده کنید. خوشبختانه پزشکان متخصص جراحی دستگاه گوارش امروزه با روش های پیشرفته و عالی هموروئید را درمان می کنند. لیزر هموروئید بهترین درمانیست که تاکنون برای درمان قطعی هموروئید به کار گرفته شده است. به یاد داشته باشید زمانی که شیوه زندگی سالم را در روند اجراییات روزانه خود انطباق دهید، نه تنها به جلوگیری از بروز هموروئید ها کمک می کنید، بلکه باعث بهبود سلامت و رفاه عمومی خودتان خواهید شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *