پرولاپس رکتال چیست؟ اصطلاح رکتوم به پایین ترین (12 تا 15 سانتی متر انتهایی) قسمت روده بزرگ اشاره دارد. راست روده دقیقا در بالای کانال مقعد واقع شده است (اتصال به ناحیه آنورکتال نامیده می شود). به طور معمول، رکتوم به خوبی توسط رباط ها و عضلاتی که در جای خود قرار دارد، به لگن وصل می شود. هنگامی که این رباط ها و عضلات تضعیف می شوند، رکتوم می تواند دچار افتادگی شود یا پرولاپس به وجود آید. بیماری هموروئید و پرولاپس رکتوم در برخی از نشانه هایی که بروز می دهند با هم تشابه دارند اما در اصل متفاوت از هم هستند. در واقع هموروئید در نزدیک مقعد مشاهده می شود در حالیکه پرولاپس در نواحی بالاتر روده بزرگ دیده خواهد شد.

آیا پرولاپس مقعدی یک بیماری شایع است؟

پرولاپس راست روده ای یک بیماری غیر معمول است و در درجه اول بر روی سالمندان تاثیر می گذارد. این بیماری در میان کودکان بسیار نادر است. کودکان آسیب دیده معمولا کمتر از 3 سال سن دارند. مردان شرایط این بیماری را بسیار کمتر از زنان دارا می باشند.

آیا هموروئید باعث ایجاد پرولاپس رکتوم می شود؟

در مراحل اولیه پرولاپس جزئی است، به این معنی که تنها پوشش داخلی درون رکتوم (مخاطی رکتوم) از عصب بیرون زده می شود. این اتفاق زمانی می افتد که بافت های همجنس در داخل مخاط شل، سست و کشیده می شوند و اجازه می دهند که بافت از طریق مقعد خارج شود. هنگامی که بیماری های هموروئیدی بلند مدت علت است، این حالت معمولا طوری پیش نمی رود که پرولاپس کامل شود. تعیین اینکه آیا مشکل هموروئید است یا پرولاپس مقعدی، مهم است. هموروئید معمولا اتفاق می افتد، اما به ندرت باعث ایجاد این بیماری می شود.
زمانی که روده بیشتر دچار افتادگی می شود، رباط ها و عضلات ممکن است در نقطه ای که بخش بزرگی از رکتوم از بدن در میان مقعد خارج شده است، ضعیف شوند. این مرحله پرولاپس کامل یا پرولاپس رکتال کامل ضخیم خوانده می شود و شایع ترین مرحله این بیماری شناخته می شود. در ابتدا، مقعد ممکن است بسته به حرکات و فعالیت های فرد، برون دهی داشته باشد یا واکنش نشان دهد. با این حال، اگر بیماری درمان نشود، رکتوم ممکن است بیشتر بیرون بزند یا حتی به طور دائمی بروز کند.
پرولاپس راست روده شبیه، اما نه دقیقا مشابه، یک رکتوسل، یک بیماری رایج در زنان، جایی که راست روده به سمت دیواره عقب (یا خلفی) مهبل (واژن) به سمت جلو حرکت می کند، باعث ایجاد یک توده در داخل مهبل (واژن) می شود.
یکی دیگر از شرایطی که معمولا به عنوان یک نوع رکتوم پرولاپس در نظر گرفته می شود، گرفتگی عضلات داخلی نامیده می شود. اثرات آن بر روی رکتوم شبیه پرولاپس های مخاطی یا پرولاپس کامل مجاری رکتال است. با این حال، در گرفتگی عضلات داخلی، رکتوم نه از بدن بیرون می آید و نه به کانال مقعد وارد می شود.

چگونه تشخیص دهیم که به پرولاپس رکتوم دچار شده ایم یا هموروئید؟

با معاینات فیزیکی پزشک می تواند به این موضوع پی ببرد که فرد دچار هموروئید شده است یا خیر و آیا درمان آن نیازمند راهکار های ابتداییست یا به لیزر هموروئید نیاز دارد. برای تایید حضور رکتوم پرولاپس، پزشک متخصص جراحی دستگاه گوارش ممکن است از فرد بخواهد که در توالت و فشار قرار گیرد. اگر رکتوم بیرون نرود، پزشک ممکن است یک فسفات انما را برای تایید تشخیص تجویز کند. در نتیجه بیماران می توانند با تشخیص یک جراح عمومی باتجربه از درمان هایی مناسب بهره مند شوند و به سلامت و بهبودی کامل دست یابند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *