لیزر یکی از بهترین راهکار های درمانی شقاق است که تأثیر شگرفی در کاهش عوارض برجای مانده پس از معالجه آن دارد. طبیعتا همه انسان ها از درد کشیدن و تحمل دوران نقاهت بلند مدت فراری هستند. هنگامی که علم پزشکی در زمینه ارائه متد های درمانی جدید و نوین قدم برداشته و از روش هایی رونمایی می کند که سبب کاهش عارضه های بعدی می شود، مسلما به سرعت در سراسر کشور های جهان توسط بیماران و پزشکان از آن ها استقبال خواهد شد. اما بد نیست بدانیم این تنها نیمی از راه است و مابقی آن به مراقبت ها و رعایت نکات لازم پس از انجام این شیوه های درمانی بستگی دارد. مراقبت های بعد از لیزر شقاق به بیمار کمک می کند تا مدت زمان کمتری صرف کند تا بهبود کامل را بدست آورد و دیگر دچار فیشر آنال نشود.

رژیم غذایی سالم و سرشار از مایعات

برای دست یابی سریع تر به بهبود کامل شقاق مقعد پس از لیزر درمانی فرد باید توجه کند که به هیچ عنوان زمینه یبوست و خشکی مزاج را ایجاد نکند. در واقع کوچکترین فشار و زور زدن در هنگام دفع می تواند ناحیه را حساس تر کند و برای فرد بسیار سخت و آزار دهنده باشد. مصرف نمودن مایعات نیز نقش قابل توجهی در نرم شدن محتویات روده و آسان شدن دفع دارد. بهتر است سعی کند از غذا های کباب شده و بدون چربی استفاده نماید و یک رژیم سالم را دنبال کند.

نشستن در آب گرم

ریلکس کردن و نشستن در وان آب گرم حدود  دقیقه دو الی سه مرتبه در طول روز به عضلات ناحیه کف لگن کمک می کند تا تقویت شوند. اگر بعد از هر بار اجابت مزاج بیمار این کار را تکرار کند هم به پاکسازی مقعد کمک می کند و هم از درد و آزردگی های احتمالی مقعد می کاهد.

خشک کردن بدن با دستمال نرم

خشک و تمیز کردن بدن پس از هر بار دستشویی رفتن در رعایت بهداشت ناحیه مقعد و جلوگیری از بروز هرگونه عفونت احتمالی یا تجمع میکروب نقش دارد. تنها فرد باید دقت کند که از دستمال نرم و مرطوب برای این کار استفاده نماید.

پیاده روی

حتما از این موضوع آگاهی دارید که پیاده روی در درمان بسیاری از بیماری ها نقش مهمی را ایفا می کند. پس از انجام لیزر شقاق پیاده روی می تواند سبب افزایش میزان جریان گردش خون شده و با بالا رفتن روند خون رسانی در ناحیه مقعد و لگن و پیشگیری از یبوست در زودتر خوب شدن شقاق به طور مثبت عمل می کند.

اجتناب از شوینده های عطری

در هنگام شستشوی مقعد نباید اصلا از صابون ها و لوسیون های عطری استفاده نمود چرا که تأثیر مستقیمی بر تحریک پذیری این ناحیه دارد.

تنظیم زمان خواب و استراحت کافی

خوابیدن به اندازه کافی و در زمان مناسب یعنی ابتدای شب موجب می شود تا فرد در طول شب خواب عمیق و آرامش بخشی داشته باشد. هر چه استراحت فرد بیشتر و باکیفیت تر باشد روند بهبودی او بهتر پیش خواهد رفت.

داروی مسکن

روش لیزر درمانی فیشر آنال به گونه ای است که احساس درد پس از آن بسیار کم و جزیی خواهد بود و زخمی در این ناحیه ایجاد نخواهد شد. اما در برخی از موارد بیمارانی که نسبت به درد حساسیت دارند با توجه به نظر متخصص جراحی دستگاه گوارش و دارو های مسکن که برایشان تجویز می کند، می توانند بر درد یا سوزش های قابل احساس غلبه کنند.

2 دیدگاه ‌ها

  • من لیزر شقاق انجام دادم، آلان ۸روز میگذره ولی اصلن دردم موقع دسشویی رفتن کم که نشده هیچی خیلی خیلی بیشتر شده انقدر که از درد فشارم میاد پایین?درصورتی که من اصلن یبوست ندارم، این درد طبیعیه بعد از لیزر؟

    • با سلام و احترام. لطفا جهت دریافت راهنمایی کامل با این شماره 021-22685436 تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *