جراح بواسیر -بواسیر داخلی- درکتر دانش پژوه
فهرست مطالب

پادکست هموروئید یا بواسیر چیست را حتما گوش دهید :

بواسیر داخلی یا خارجی، رگهای ورم کرده ای است که در مقعد یا روده بزرگ تشکیل می شود. البته این طبیعی است که رگها در ناحیه مقعد و هنگام مدفوع کمی متورم شوند اما برخلاف رگهای طبیعی، بواسیر بطور دائمی گشاد می شود. بروز بواسیر هم به صورت خارجی ( در زیر پوست مقعد) و هم  داخلی ( داخل مقعد ) می باشد. تقریبا از هر 2 نفر بزرگسال بالای 50 سال، 1 نفر دچار بواسیر است. گاهی بواسیر به قدری شدید می شود که نیاز به مراجعه به جراح بواسیر برای مشاوره تخصصی و انتخاب راه صحیح درمان ( لیزر هموروئید و یا عمل آن ) الزام پیدا می کند.

بواسیر داخلی - دکتر دانش پژوه
بواسیر داخلی - دکتر دانش پژوه
ارتباط با پزشک

دلایل بروز بواسیر یا هموروئید چیست؟

بواسیر یا هموروئید، فشار مداوم یا مکرر و طولانی مدت روی رگهای مقعد است. در واقع یبوست، بارداری و تحلیل بافت عظلات با افزایش سن، علل اصلی بواسیر هستند. همچنین مشکلات کبدی و برخی از حساسیت های غذایی نیز می تواند فشار روی رگ های مقعد را افزایش دهد. معمولاً علائم بواسیر در زنان باردار، بعد از زایمان از بین می رود.
در اکثر موارد علائم بواسیر به راحتی قابل تشخیص است و علایمی چون خارش در نزدیکی مقعد (مشاهده علت خارش مقعدی)، ناراحتی هنگام نشستن و خونریزی هنگام اجابت مجاز را به همراه دارد. معمولاً حمله بواسیر چند روز ادامه می یابد و سپس علائم آن فروکش می کند.

بواسیر داخلی - دکتر دانش پژوه

تفاوت بواسیر داخلی و خارجی

حال با توجه به مطالب بیان ‌شده پرسش مهم مطرح‌ شده این است که تفاوت بواسیر داخلی و خارجی چیست. در بیشتر موارد، پاسخ آن چیزی است که ممکن است حدس بزنید. بواسیر خارجی در قسمت بیرونی مقعد قراردارد، درحالی که بواسیر داخلی در داخل کانال مقعد قراردارد.

در کل بواسیر خارجی آشکارتر است. زیرا اغلب به صورت رگ‌های خونی متورم یا توده‌های سخت دردناک یا خارش دار ظاهر می‌شوند.  بواسیر خارجی در ناحیه حساس مقعد ایجاد می‌شود و اغلب با اجابت مزاج باعث درد و خونریزی می‌شود. این نوع از بواسیرها در معرض اصطکاک خارجی قراردارند.همچنین می‌توانند با کارهای معمولی و روزمره مانند نشستن یا راه رفتن و خارش دادن، تحریک شده و دردناک شوند.

درحالی که بواسیر داخلی در داخل راست روده قرار دارد. بنابراین این احتمال وجود دارد که شما حتی از وجود آنها بی‌خبر باشید. بیماران معمولاً با دیدن خون در اطراف مدفوع و یا رشد بواسیر در خارج از مقعد متوجه می‌شوند که بواسیر داخلی دارند. پس بواسیر داخلی می‌تواند باعث خونریزی شود. گاهی اوقات فشار بیش از حد می‎‌تواند بواسیر داخلی را به خارج از دهانه مقعد فشاردهد. این زور زدن می‌تواند درحین اجابت مزاج رخ دهد. اما ممکن است مربوط به زایمان، بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت های ورزشی خاص باشد. هنگامی که بواسیر داخلی در خارج از مقعد بیفتد می‌تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و ممکن است مکرراً خونریزی کند.

بواسیر داخلی - درکتر دانش پژوه

چه کسانی بیشتر در معرض بواسیر هستند؟

 1. افرادی که یکی از خیشاوندان نزدیکشان مبتلا شده است؛
 2. زنان باردار؛
 3. زنانی که زایمان واژینال داشته اند؛
 4. مبتلایان به سیروز کبدی ؛

بواسیر داخلی در کودکان

از آنجایی که کودکان نمی‌توانند به شما بگویند که دقیقا چه چیزی آنها را آزارمی‌دهد، مهم است که مراقب بروز علائم خاص باشید. در این صورت است که مشخص می‌شود که آیا کودک شما بواسیر داخلی دارد یا خیر. اگرچه این امر بسیار نادر است، اما اگر توده‌های متورم و تحریک‌شده در اطراف مقعد کودک خود مشاهده کردید، می‌تواند نشانه‌ای از بواسیر باشد. درکل علائم رایجی برای بواسیر بزرگسالان و گاهی اوقات کودکان و نوجوانان وجود دارد. در یک کودک بواسیر داخلی احتمالاً ناشی از شرایط دیگری مانند یبوست یا شقاق مقعد است. اما علائم بواسیر داخلی در کودکان عبارتند از:

 • دیده شدن اثراتی از خون قرمز روشن در مدفوع
 • ترشح مخاط از مقعد
 • گریه در حین اجابت مزاج
 • مدفوع سفت و خشک

 

اگر تصور می‌کنید کودکان بواسیر داخلی دارد، باید با پزشک اطفال مشورت کنید تا تشخیص کامل داده‌ شود. زیرا عارضه ممکن است به بیماری دیگری اشاره داشته‌ باشد. در برخی موارد شدید، علائم خون در مدفوع ممکن است نشان دهنده وضعیت جدی تری باشد. هنگامی که پزشک شما تشخیص داد، روش‌های مختلفی برای درمان درد بی‌قراری کودک وجود دارد.

ارتباط با پزشک

عوامل خطر و یا فاکتورهای ریسک بواسیر کدامند؟

 1. افرادی که به طور مرتب یبوست یا اسهال داشته باشند؛
 2. افرادی که از چاقی رنج می برند؛
 3. افرادی که برای مدت طولانی روی صندلی توالت می نشینند؛
 4. افرادی که مرتبا اجسام سنگین را بلند می کنید.
بواسیر داخلی - درکتر دانش پژوه

برای جلوگیری از بواسیر، چه غذاهایی مفیدند؟

برای جلوگیری از بواسیر، قبل از هر چیز لازم است مانع از یبوست شوید. بنابراین به منظور بهبود وضعیت و روانتر شدن مدفوع، که اغلب علت اصلی بواسیر است، مصرف غذاهای سرشار از فیبر توصیه می شود. مانند حبوبات، انواع جو (دو سر پرک)، لوبیا، نخود، تخم کتان، هویج، انواع سیب، انواع توت. مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر از بروز یبوست جلوگیری می کند؛ این امر به نوبه خود از بروز بواسیر پیشگیری کرده و در صورت ابتلا به بواسیر، مانع از تشدید آن خواهد شد.

در مقابل  سعی کنید از مصرف مواد غذایی که سبب تشدید بیماری بواسیر یا هموروئید می‌شوند خودداری نمایید، مانند غذاهای بسیار تند، مرکبات، قهوه و گوجه‌فرنگی.

به طور کل برای جلوگیری از بواسیر توصیه می شود:

 1. به میزان کافی آب بنوشید: حداقل یک و نیم لیتر آب در روز؛
 2. از مصرف ادویه های بسیار تند مثل فلفل سیاه ، فلفل قرمز پرهیز و به جای آن مصرف گیاهان معطر مانند آویشن، برگ خلیج، گیاهان جنوبی، را مصرف نمایید؛
 3. از مصرف بیرویه قهوه پرهیز کنید؛
 4. از مصرف بیرویه الکل پرهیز کنید؛
 5. از مصرف  بیش از حد چربی بپرهیزید؛
 6. از مصرف وعده های غذایی سنگین خودداری کنید؛
جراح بواسیر - دکتر دانش پژوه

جراحی بواسیر چگونه است؟

جراحی برای برداشتن بواسیر، هموروئیدکتومی نامیده می شود. جراح بواسیر برش های کوچکی در اطراف مقعد ایجاد می کند تا آنها را برش دهد. ممکن است بی‌حسی موضعی (ناحیه‌ای که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد بی‌حس است) یا بی‌هوشی عمومی دریافت کنید. جراحی بواسیر اغلب یک روش سرپایی است و معمولا می توانید همان روز به خانه بروید. از طرفی به دلیل اینکه در نزدیکی بریدگی ها بسیار حساس می باشد و ممکن است به بخیه نیاز داشته باشید. در این حالت احساس درد طبیعی خواهد بود.

بهبودی اغلب حدود 2 هفته زمان می برد. اما ممکن است 3 تا 6 هفته طول بکشد تا احساس کنید که به حالت عادی بازگشته اید. آنچه که در مورد بواسیر یا هموروئید وجود دارد این است که این عارضه انواع مختلفی دارد. معمولا جراح بواسیر با توجه به نوع آن و تشخیص از درمان های مختلف استفاده می‌ کند.

ارتباط با پزشک

جراح بواسیر

جراح بواسیر با معاینه شما تشخیص می‌دهد که هموروئید یا بواسیر نیاز به چه نوع درمانی دارد. خوشبختانه، امروزه روش های درمانی مختلفی برای بهبود بواسیر در دسترس قرار دارند. بسیاری از افراد با درمان های خانگی و تغییر شیوه زندگی و استفاده از دارو تسکین می یابند. اما، برای برخی افراد، رژیم غذایی سالم و شیوه زندگی و داروهای بدون نسخه برای درمان هموروئید کافی نیست. در نهایت ناچار به جراحی و برداشتن بواسیر هستند.
برای این کار روش هایی وجود دارد که آنها را کوچک یا حذف می‌کند، مانند استفاده از لیزر، که می تواند در مطب پزشک انجام شود. اگرچه ممکن است این موارد کمتر درد داشته باشند و عوارض کمتری داشته باشند، جراحی ممکن است انتخاب بهتری باشد، به خصوص اگر هموروئید یا بواسیر شما بزرگ و بسیار دردناک باشد یا خونریزی داشته باشد. توجه داشته باشید که جراحی هموروئید یا بواسیر در بیشتر مواقع ایمن و موثر است. اما همچنان باید یک رژیم غذایی با فیبر بالا داشته باشید تا از یبوست و عود کردن آن جلوگیری کنید.

دکتر محمد مهدی دانش پژوه

دکتر محمد مهدی دانش پژوه

بورد تخصصی جراحی فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی سال ۱۳۶۹
فارغ التحصیلی بورد تخصصی جراحی از دانشگاه‌علوم پزشکی ایران
عضو  هیئت علمی دانشگاه تهران از سال ۱۳۷۴
گذراندن دوره لاپاروسکوپی پیشرفته از دانشگاه تهران جهت جراحی های‌ دستگاه گوارش
گواهی نامه تخصصی آموزش جراحی های دستگاه گوارش، تومورها و سرطان ها با استاپلر
جراح بیمارستا‌ن های دانشگاه تهران ایرانشهر ،پارس ،آزادی، یاس

آیا شما یکی از مبتلایان بیماری های نشیمنگاه هموروئید، شقاق، فیستول و یا کیست مویی هستید؟

لازم است خدمت شما عزیزان عرض کنم بسیاری از افرادی که مبتلا به بیماریهای مقعد می شوندتا مدتها از این بیماری به خاطر خجالت در بیان آن رنج می برند، در صورتی که مراجعه نکردن افراد مبتلابه بیماریهای نشیمنگاه به خاطر ترس و خجالت به پزشک فقط روند درمانی آنها را سخت تر و پیچیده ترمی کند، در صورتی که امروزه با پیشرفت چشم گیر علم و تکنولوژی و درمان بیماریهای ناحیه مقعد به راحتی در کمتر از یک ساعت به صورت سر پایی و بدون بی هوشی با بی حسی موضعی با روشهای جدید از جمله لیزر که امروزه در تمامی دنیا رایج شده است قابل درمان است و شما به راحتی می توانید بعد از عمل به محل کار خود ویا امور زندگی خود برگردید.

جراح بواسیر - دکتر دانش پژوه

هزینه جراحی بواسیر

هزینه جراحی یکی از دغدغه های اصلی کسانی است که به دنبال درمان هموروئید یا بواسیر هستند. وجود برخی عوامل موجب می شود تا هزینه جراحی بواسیر متفاوت باشد و نتوان قیمت دقیقی برای آن بیان کرد. برخی از این عوامل شامل:

 • هزینه مشاوره پزشک
 • هزینه تست تشخیصی
 • نوع جراحی توصیه شده
 • انتخاب بیمارستان
 • بستری، ترخیص، هزینه تخت
 • خطر جراحی و عوارض احتمالی
 • تهیه دارو های قبل از جراحی و بعد از آن

به خاطر داشته باشید که هزینه ها بسته به ارائه دهنده مراقبت روزانه متفاوت است. به هر حال، همه این عوامل ممکن است هزینه جراحی هموروئید را بیش از حد انتظار شما افزایش دهند. بنابراین، انتخاب جراح بواسیر متخصص و مشاوره با آن می تواند مشخص کند که هزینه های کلی درمان هموروئید شما به چه شکل خواهد شد.

جراح بواسیر - دکتر دانش پژوه

بهترین جراح بواسیر در تهران

اغلب افراد هموروئید را یک مشکل جزئی می‌دانند، اما این عارضه می‌تواند دردناک و دردسر ساز شود. تشخیص به موقع و انجام روش درمانی مناسب به شما کمک می‌کند تا از شر این مشکل رهایی پیدا کنید. اما آنچه بسیار مهم است؛ پیدا کردن بهترین جراح بواسیر در تهران است. با توجه به برخی موارد می‌توانید بهترین جراح بواسیر را پیدا کنید.

 • به میزان مراجعات پزشک توجه کنید. مسلما تعداد زیاد مراجعات نشان دهنده مجرب بودن آن است.
 • در مورد میزان تحصیلات و تخصص جراح بواسیر بپرسید و نگرانی خود را در این باره کمتر کنید.
 • از مراجعین سوالاتی درباره روش های درمانی و میزان رضایت آنها بپرسید.
 • درباره کلینیک و بیمارستان و همچنین کیفیت وسایل مورد استفاده برای درمان نیز اطلاعات کسب کنید.

دکتر دانش پژوه دارای بورد تخصصی جراحی دانشگاه شهید بهشتی تهران هستند. ایشان در کنار تخصص، تجربه طولانی در زمینه درمان بیماری های نشیمنگاه دارند. دکتر دانش پژوه به عنوان جراح بیمارستا‌ن های دانشگاه تهران ایرانشهر، پارس، آزادی، یاس مشغول به فعالیت هستند؛ شما می توانید با مراجعه به این بیمارستان ها و یا کلینیک ایشان بهترین روش را برای درمان این بیماری انتخاب نمایید. با داشتن تخصص و تجربه، دکتر دانش پژوه بهترین نوع مشاوره و درمان را به شما ارائه خواهد کرد.

ارتباط با پزشک

آدرس جراح بواسیر در تهران

با توجه به این هموروئید برای اغلب افراد دردناک است. پیدا کردن جراح بواسیر متخصص و مجرب نیز از چالش هایی است که این افراد با آن مواجه خواهند شد. اینکه پزشک از تجربه کافی برخوردار باشد و بهترین راه درمان را به شما پیشنهاد دهد از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. خوشبختانه امروزه به راحتی می‌توانید آدرس جراح بواسیر در تهران را پیدا کنید. کافی است یک سر به اینترنت بزنید. یکی از این پزشک های مجرب با تخصص بالا، دکتر دانش پژوه هستند. ایشان با داشتن بورد تخصصی جراحی از دانشگاه‌ علوم پزشکی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران از سال ۱۳۷۴ به عنوان یکی از متخصصین متبحر و با تجربه در این زمینه شناخته می شوند. شما برای اطمینان می توانید به سایت دکتر دانش پژوه مراجعه کرده و با مشاورین ایشان در تماس باشید.

آدرس مطب دکتر دانش پژوه

خیابان شریعتی- پل رومی – بالاتر از مترو قیطریه – کوچه سلمان – پلاک 35 – ساختمان نگین پل رومی – واحد 4،  کلینیک دکتر محمد مهدی دانش پژوه می باشد.

سوالات متداول جراح بواسیر

بواسیر یا هموروئید ، رگهای ورم کرده ای است که در مقعد یا روده بزرگ تشکیل می شود. البته این طبیعی است که رگها در ناحیه مقعد و هنگام مدفوع کمی متورم شوند اما برخلاف رگهای طبیعی، بواسیر بطور دائمی گشاد می شود. بروز بواسیر هم  به صورت خارجی ( در زیر پوست مقعد) و هم  داخلی ( داخل مقعد ) می باشد. تقریبا از هر 2 نفر بزرگسال بالای 50 سال، 1 نفر دچار بواسیر است.    

در واقع یبوست، بارداری و تحلیل بافت عضلات با افزایش سن، علل اصلی بواسیر هستند. همچنین مشکلات کبدی و برخی از حساسیت های غذایی نیز می تواند فشار روی رگ های مقعد را افزایش دهدمعمولاً علائم بواسیر در زنان باردار، بعد از زایمان از بین می روددر اکثر موارد علائم بواسیر به راحتی قابل تشخیص است و علایمی چون خارش در نزدیکی مقعد، ناراحتی هنگام نشستن و خونریزی هنگام اجابت مجاز را به همراه دارد. معمولاً حمله بواسیر چند روز ادامه می یابد و سپس علائم آن فروکش می کند.

4 دیدگاه ‌ها

 • سلام کارشون خیلی عالیه

 • مرسی از مقاله خوبتون

 • ممنون از اطلاعات جامع و کاملتون

 • ممنون از راهکارهایی که برای درمان بواسیر در اختیار مخاطب قرار دادید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *