بیماری بواسیر در اثر التهاب و ایجاد ورم در مویرگ های ناحیه ی خروجی دستگاه گوارش (مقعد) اتفاق می افتد. رگ های بالشتکی ناحیه ی چهار سانتی انتهای روده که مقعد نامیده می شود، دیواره هایی حساس دارند.

جدیدترین راهکار درمان بواسیر در سال 2019⭐️

پیشگیری و درمان بواسیر با پیشرفت علم پزشکی در روزگار حاضر راه کارهای گوناگون و کارآمدی دارد. بسیاری تصور می کنند این بیماری به افرادی که به سنین پیری رسیده اند، مربوط می شود در صورتی که بسیاری از افراد امروزه حتی از سنین جوانی یا پایین تر دچار این عارضه یا عوارض مشابه آن می شوند و حتی روند دچار شدن به آن در زمان پیری، از سنین جوانی آغاز شده است. این است که روش های درمان بواسیر این روزها بیش از پیش حائز اهمیت شده است.

در این میان می توانید از پزشکان جراح و متخصص از جمله دکتر دانش پژوه که دارای بورد تخصصی جراحی می باشد مشورت بگیرید و در امر درمان مخصوصا با جدیدترین روش ها و دستگاه های موجود در علم پزشکی به ایشان و تیم پزشکی ایشان اعتماد کنید. امید است که خواندن مقاله زیر در مورد درمان بواسیر ، راه های پیشگیری و روش درمان شما را در انتخاب بهترین روش و محل برای درمان این بیماری یاری نماید. با ما همراه باشید.

در مان بواسیر و رهایی از آن - دکتر دانش پژوه

 بواسیر چیست؟

 

بیماری بواسیر در اثر التهاب و ایجاد ورم در مویرگ های ناحیه خروجی دستگاه گوارش (مقعد) اتفاق می افتد. رگ های بالشتکی ناحیه چهار سانتی انتهای روده که مقعد نامیده می شود، دیواره هایی حساس دارند.

مویرگ های بخش انتهایی که موظف هستند از کانال مقعد محافظت نمایند، چنانچه در هنگام دفع با سختی و خشکی مواجه شوند، دچار کشش و التهاب می گردند. این کشیدگی که با کم شدن توان انقباضی همراه است، مانع از پمپاژ و برگشت خون به قلب می شود و در نتیجه سیاهرگ ها دچار فشار، گشاد شدن و پیچش می شوند که در اصطلاح به این وضعیت بواسیر یا هموروئید گفته می شود. درمان بواسیر به میزان وخامت آن بستگی دارد.

در گذشته بیشتر این باور وجود داشت که افراد بیشتر در دوران پیری به دنبال درمان بواسیر هستند. در واقع این بیماری پنجاه درصد از افرادی که سنشان بیش از پنجاه سال است، وجود دارد هرچند ممکن است همه آنان علائم این بیماری را در خود ندیده باشند.
 

دکتر دانش پژوه - درمان واسیر - بواسیر چیست؟


این که بروز این بیماری در افراد مسن شایع است، ابدا به این معنا نیست که جوان تر ها دچار آن نمی شوند. افرادی که دچار چاقی هستند، بانوانی که دوران بارداری را طی می نمایند یا ورزشکارانی که اجسام سنگین بلند می کنند بیشتر در معرض این بیماری هستند و برای در امان بودن سایر افراد نیز ضمانتی وجود ندارد.

برای پیشگیری و درمان بواسیر باید ابتدا عوامل ایجاد آن را بشناسیم. آنچه بواسیر را ایجاد می کند به طور قطع روشن نیست اما تأثیر چند عامل بر آن آشکار شده است. همه عواملی که سبب ایجاد خشکی مزاج و یبوست می شوند، در بواسیر نقش دارند. از جمله کم آبی بدن و مصرف کم میوه جات و سبزیجات از اصلی ترین عوامل ایجاد یبوست هستند. بنابراین افزایش استفاده از این موارد در درمان بواسیر موثر است.

کم تحرکی و شغل های کارمندی نشسته یا بالعکس شغل هایی که نیازمند سرپا ایستادن زیاد است، در زندگی امروز نیز یکی از عوامل ایجاد فشار بر مقعد و بروز مشکل در آن است. البته ورزش های سنگین و نادرست نیز در این امر بسیار موثر است.

سبک زندگی نادرست با مصرف مواد مخدر یا الکل، ابتلا به یبوست یا اسهال مزمن، ناراحتی های روحی و روانی نظیر افسردگی و رابطه جنسی مقعدی می توانند عوامل مهمی در ایجاد بواسیر باشند. به همین دلیل توصیه می شود افراد برای درمان بواسیر به اصلاح سبک زندگی بپردازند.
 

دکتر دانش پژوه و درمان بواسیر

بهترین و امن ترین راهکارهای درمان بواسیر


بواسیر یا هموروئید در واقع رگ های متورم در قسمت تحتانی مقعد و رکتوم است. هنگامی که دیواره های این رگ ها کشیده می شوند، آن ها تحریک گشته و متورم می گردند. اگرچه بواسیر می تواند ناخوشایند و دردناک باشد، اما به راحتی قابل درمان و بسیار قابل پیشگیری است.یکی از مهمترین سوالات در درمان بواسیر که اکثرا از سمت کاربران پرسیده می شود ، این است که برای درمان هموروئید به کدام پزشک باید مراجعه کرد؟


 

جلوگیری از وخیم تر شدن بواسیر (رژیم درمانی و تغذیه درمانی)


باید دانست که با رعایت چند نکته می توان از وخیم تر شدن بواسیر پیش گیری کرد.

نخستین توصیه که در همه ی انواع طبابت ها اعم از مدرن و سنتی برای پیشگیری و درمان بواسیر توصیه می شود، افزایش مصرف فیبر است. فیبر، مدفوع را نرم می کند و باعث می شود راحت تر در روده حرکت نماید. مقادیر بالای فیبر را می توان از راه مصرف لوبیا، نان ها و غلات سبوس دار و همچنین میوه ها و سبزیجات تازه دریافت نمود. همچنین می توان از انواع مکمل های غذایی حاوی فیبر استفاده کرد. فیبر را باید به آرامی به برنامه ی غذایی اضافه کرد تا از ایجاد گاز و نفخ جلوگیری شود.

توصیه دیگر در روند درمان بواسیر و پیشگیری از آن، نوشیدن مایعات بیشتر است. آب بهترین گزینه در میان مایعات است. در طول روز باید مقدار زیادی آب نوشید. همچنین آب آلبالو یک ملین طبیعی است و می تواند در دفع مدفوع و بهبود عملکرد روده ها تاثیر گذار باشد. بنابراین نوشیدن گاه به گاه آن نیز توصیه می گردد.

مصرف سیر نیز در درمان بواسیر بسیار مفید است. مصرف سیر همراه با شیر باعث افزایش ظرفیت گوارشی و از بین بردن هر نوع التهاب موجود در کانال غذایی می شود. همچنین می تواند به عنوان شیاف در ناحیه رکتال استفاده شود. این کار به کاهش التهابات ناشی از بواسیر در ناحیه رکتوم کمک می کند.

تاثیر ورزش در درمان بواسیر

یکی از مهم ترین راهکارها برای درمان بواسیر ورزش کردن به طور منظم است. بهتر است اگر هدف اصلی از ورزش کردن، درمان بواسیر است، از ورزش های سنگین اجتناب شود، زیرا بعضا این ورزش ها مشکل را تشدید می نمایند. ورزش هایی مانند یوگا، آب درمانی و همه ی ورزش هایی که در آن ها امکان کاهش استرس و تمدد اعصاب وجود دارد، برای درمان بواسیر کاربردی هستند. حتی پیاده روی به صورت سریع تنها برای  20-30 دقیقه به طور روزانه می تواند به شما در جلوگیری از کاهش عملکرد روده، یبوست و بواسیر کمک کند.

تنفس عمیق در هنگام حرکات و فعالیت های سخت به شدت برای پیشگیری و درمان بواسیر توصیه می شود. هنگام کارهای سخت و پر فشار، هوا را عمیقا به داخل و خارج به جریان درآورید. این طور معمول است که هنگام فعالیت هایی چون فشار دادن، کشیدن یا هر تلاش دیگر افراد نفس خود را (البته معمولا به طور ناخودآگاه) نگه می دارند و این می تواند منجر به درد و خونریزی بواسیر شود.


روش های درمان بواسیر

 

بسیاری از افراد به دلیل مزمن بودن بیماری برای درمان بواسیر از روش های درمان خانگی استفاده می کنند. برخی نیز روش های درمان بواسیر در طب سنتی را به کار می گیرند. البته کارآمدی این روش ها در درمان بواسیر قابل انکار نیست اما بهتر است از آن ها بیشتر در پیشگیری از بیماری استفاده شود.

برخی از این روش ها مثل افزایش تحرک، پرهیز از نشستن یا ایستادن زیاد، افزایش مصرف فیبر، استفاده از پمادهای گیاهی، حمام آب گرم و استفاده از یخ بر روی موضع برای تسکین خارش در درمان بواسیر موثر شناخته شده اند.

ممکن است لازم باشد فرد برای درمان بواسیر یک روز به طور کامل دراز بکشد تا از فشار بر ناحیه ی مقعد کم شود.

در درمان های پزشکی جدید نیز از روش های قدم به قدم با هدف کاهش علائم و پیش گیری از حاد تر شدن بیماری استفاده می شود. نوع درمان بواسیر به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. این درمان ها در اکثر موارد به صورت قرص، شیاف یا پماد موضعی برای افراد مبتلا تجویز می شوند. در موارد حاد تر درمان بواسیر به رو جراحی انجام می شود.

 


دکتر دانش پژوه - درمان واسیر - انواع روش درمان بواسیر


جدید ترین روش ها و متد های درمان بواسیر

 

تاکنون در درمان بواسیر از نوع حاد و وخیم، از روش جراحی و برداشتن توده بواسیری استفاده شده است. اما این جراحی نیز عوارض و پیامدهایی دارد. پس از این کار بیمار معمولا درد و ناراحتی زیادی را متحمل می شود.

 

یکی دیگر از روش ها درمان بواسیر به روش سرخرگ زدایی هموروئیدی است که با کمک یک داپلر فراصوتی انجام می شود. با استفاده از این داپلر محل ریزش درونی خون شناسایی شده، سررخرگ ها به هم متصل می گردند و پس از بخیه بافت پرولابه شده به حالت عادی باز می گردد.
 

روش دیگر برای درمان بواسیر، هموروئیدکتومی است. در این روش برای درمان بواسیر بافت عمده بواسیری برش دادده می شود و باقیمانده آن به حالت قبل باز می گردد. این روش برای درمان بواسیر درد کمتری دارد اما احتمال بازگشت پس از درمان بواسیر زیاد است.


 

اما درمان با لیزر از جمله روش های نسبتا جدیدتر درمان بواسیر است که به دلیل پرهیز مردم از تیغ جراحی بیشتر مورد استقبال مبتلایان قرار می گیرد. این روش نسبت به روش های دیگر درمان بواسیر درد و عوارض کمتری دارد و بیماران کمتر نسبت به آن احساس ترس و اضطراب می کنند. درمان بواسیر با لیزر از جمله روش های هموروئیدکتومی است. در این روش با استفاده از اشعه مادون قرمز در یک ثانیه مانع از خونرسانی به هموروئید می شوند. حرارتی که از اشعه مادون قرمز حاصل می شود، باعث خشک شدن ناحیه مربوط می گردد.

درمان بواسیر با اشعه مادون قرمز به ویژه برای انواع کوچک و متوسط هموروئید و بواسیر داخلی موثر است. از سوی دیگر این روش نیازی به بستری شدن بیمار ندارد.
 

دکتر دانش پژوه - درمان واسیر - جدیدترین روش درمان بواسیر


مواردی که در درمان بواسیر می بایست قبل از عمل رعایت شود

 

در روش های معمول جراحی یا حتی کولونوسکوپی برای مشاهده و تشخیص، بیمار لازم است به تخلیه کامل روده و دستگاه گوارش خود بپردازد. در این روند معمولا بیمار از دست کم بیست و چهار ساعت قبل هیچ غذای سفتی نمی خورد و تنها به خوردن آب گوشت یا آب میوه اکتفا می کند. این در حالی است که در همان زمان با مصرف قرص های ملین شدید و حجم زیادی سرم خوراکی به این شست و شوی کامل روده و دستگاه گوارش کمک می کند. طبیعی است که تحمل چنین شرایطی بسیار دشوار است اما از آنجا که تحت نظر پزشک انجام می شود، خطرناک نخواهد بود.

اما روش درمان بواسیر با لیزر نیازی به طی این مرحله نیز ندارد و اقدامات قبل از عمل خاصی برای آن مورد نیاز نیست. کل زمان اصلی عمل با لیزر ممکن است ده دقیقه باشد البته ممکن است نیاز به تکرار مجدد عمل پیش بیاید.
 

مراقبت های بعد از عمل درمان بواسیر

 

به منظور این که احتمال تأثیر عمل جراحی افزایش یابد، لازم است مراقبت هایی بعد از عمل برای درمان بواسیر صورت گیرد.

نخستین مورد مصرف صحیح و به موقع داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده بعد از درمان بواسیر برای پیشگیری از عفونت کردن زخم حاصل از جراحی و مصرف مسکن برای کاهش درد و التهاب است.

مصرف دارو ها ممکن است تا چند وقت فرد را دچار احساس گیجی و خواب آلودگی کند؛ به همین دلیل خوب است فرد بیمار حتما همراه داشته باشد تا به او در برخاستن و حرکت کردن کمک کند.

مصرف داروهای ملین تجویز شده توسط پزشک متخصص برای پیشگیری از یبوست و رعایت توصیه های غذایی در این خصوص نیز لازم است پس از درمان بواسیر حتما مورد توجه قرار گیرد.

همچنین لازم است پس از جراحی و درمان بواسیر تا مدتی از پمادهای موضعی استفاده شود. نوع، مقدار و زمان بندی این داروها نیز توسط پزشک تجویز می شود.

حمام آب گرم برای سه تا چهار نوبت در روز و هر بار به مدت ده الی پانزده دقیقه همراه با استفاده از کمپرس یخ به صورت دائمی در موضع توصیه می گردد.

درمان بواسیر پس از انجام عمل رها نمی شود و لازم است بیمار در موعد تعیین شده توسط پزشک متخصص خود برای پیگیری درمان بواسیر مراجعه نماید.

چنانچه در دوره نقاهت پس از عمل، فرد علائمی چون خونریزی شدید مقعد، تب، درد شدید در ناحیه مقعد و مشکل در دفع ادرار یا کاهش حجم آن را مشاهده کند، باید بداند که این ها علائمی خطرناک شناخته می شوند و فرد لازم است به مرکز درمانی مراجعه نماید.
 

بواسیر و درمان بواسیر - دکتر دانش پژوه


هزینه های درمان بواسیر

 

تعیین هزینه های درمان بواسیر پیش از بررسی میزان وخامت و تعیین گرید بیماری امکان پذیر نخواهد بود. برای این منظور لازم است همه معاینات و آزمایشات تشخیص انجام شود تا پزشک متخصص بتواند نوع درمان یا عمل برای درمان را تعیین نماید. پس از این که نوع درمان تعیین شد، هزینه ها با توجه به بهای داروهای مصرفی و خدمات و امکانات قابل ارائه برای درمان بیمار برآورد می گردد.

در صورتی که بیماری چندان وخیم نباشد، با تجویز دارو می توان از حاد شدن آن پیشگیری کرد و با رعایت روش های پیشگیری چون افزایش تحرک و مصرف فیبر می توان برای بهبود آن تلاش کرد.

درمان بواسیر با روش لیزر معمولا آسان تر و نسبت به سایر جراحی ها نیز کم هزینه تر است. البته باید به اطلاع شما عزیزان رساند که این روش درمان به دلیل سرپایی بودن مشمول بیمه نخواهد بود اما هزینه انجام آن به صورت کلی به دلیل عدم نیاز به بستری کمتر خواهد شد.
 

سوالاتی که هنگام مراجعه به پزشک برای روش درمان بواسیر وجود دارد؟

 

اگر علائم و علائم بواسیر دارید، ابتدا با پزشک عمومی خود ملاقات کنید. در صورت لزوم، پزشک ممکن است شما را برای ارزیابی و درمان بیشتر به یک یا چند متخصص، از جمله پزشک متخصص در دستگاه گوارش و یا جراح روده معرفی کند. در این صورت می بایست اطلاعاتی نظیر اینکه علائم شما چیست و چه مدت متوجه آنها شده اید.

همچنین اطلاعات كليدي شخصي، از جمله عادات معمول مربوط به عملکرد روده و رژيم غذايي به ويژه دريافت فيبر و نیز تمام دارو ها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید به همراه دوز مصرفی را به پزشک ارائه دهید.
 

سؤالاتی که برای درمان بواسیر باید از پزشک خود بپرسید، شامل موارد زیر است:

 

علت احتمالی علائم من چیست؟
آیا شرایط من موقت است یا دائم؟
آیا من در معرض خطر عوارض مربوط به این بیماری هستم؟
چه روش درمانی را پیشنهاد می کنید؟
آیا من کاندید عمل جراحی هستم؟ چرا بله و چرا نه؟
آیا مراحل مراقبت از خود برای من قبل از درمان وجود دارد؟
من مشکلات پزشکی دیگری دارم. چگونه می توانم اینها را همراه با بواسیر کنترل کنم؟

دکتر دانش پژوه - درمان واسیر - سوالات درمان بواسیر

مهمترین سوالاتی که پزشک برای درمان بواسیر ممکن است از شما بپرسد نیز شامل موراد زیر است:

 

علائم شما چقدر ناراحت کننده است؟
عادات و عملکرد روده شما به طور معمول چگونه است؟
رژیم غذایی شما چقدر فیبر دارد؟
چه مواردی به نظر می رسد علائم شما را بهبود می بخشد؟
چه مواردی به نظر می رسد علائم شما را خراب تر می کند؟
آیا کسی در خانواده شما بواسیر یا سرطان روده بزرگ، روده کوچک یا مقعد دارد؟
آیا در عادات روده خود تغییری ایجاد کرده اید؟
آیا حین دفع روده، متوجه شده اید که روی کاغذ توالت، داخل سنگ توالت و یا داخل مدفوع خود خون وجود دارد؟


برای هرگونه مشاوره در مورد انواع درمان ها از جمله لیزر هموروئید و همچنین درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر می توانید با مشاورین دکتر دانش پژوه در تماس باشید.