برای درمان بواسیر ابتدا باید توسط پزشک تشخیص انجام گردد. بیماری بواسیر شامل دو نوع خارجی و داخلی می باشد. پزشک شما ممکن است بواسیر خارجی را ببیند. تشخیص بواسیر داخلی ممکن است به وسیله معاینه کانال مقعد و روده شما انجام گیرد. در این معاینه پزشک شما پس از پوشیدن دستکش، یک انگشت را از راه مقعد به داخل روده شما وارد می کند.

انواع روش درمان بواسیر ( خانگی و پزشکی )

برای درمان بواسیر انواع روش خانگی و پزشکی ذکر شده است.هر کسی بنا بر میزان رشد و پیشرفت بیماری بواسیر و طبق مشاوره با پزشکان طب سنتی و تخصصی بهترین روش درمان بواسیر با توجه به وضعیت خود را پیگیری و عمل می کند.

برای درمان بواسیر ابتدا باید توسط پزشک تشخیص انجام گردد. بیماری بواسیر شامل دو نوع خارجی و داخلی می باشد. پزشک شما ممکن است بواسیر خارجی را ببیند. تشخیص بواسیر داخلی ممکن است به وسیله معاینه کانال مقعد و روده شما انجام گیرد. در این معاینه پزشک شما پس از پوشیدن دستکش، یک انگشت را از راه مقعد به داخل روده شما وارد می کند.
در صورت وجود بواسیر داخلی ممکن است که هر چیز غیر عادی، مانند یک توده را احساس کند. از آنجا که بواسیر داخلی اغلب بسیار نرم است در طی معاینه رکتوم احساس می شود. اما پزشک شما ممکن است قسمتی از آن را از طریق روده بزرگ و روده بزرگ و به وسیله دستگاه های آنوسکوپ، پروکتوسکوپ یا سیگموئیدوسکوپ معاینه کند.

در مراحل بعد، پزشک ممکن است بخواهد کل روده شما را با استفاده از کولونوسکوپی معاینه کند. این در حالی است که علائم و نشانه ها نشان می دهد که شما ممکن است بیماری دستگاه گوارش دیگری داشته باشید. مانند اینکه شما عوامل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ دارید و یا اینکه شما میانسال هستید و کولونوسکوپی اخیر نداشته اید.

سایت دکتر دانش پژوه به عنوان یک مرجع تخصصی و علمی برای مطالعه در مورد انواع بیمهاری ها از جمله هموروئید ، کیست مویی و بواسیر و ... در اختیارتان می باشد. در ادامه برای درمان بیماری های فوق با موثرترین روش ها از جمله لیزر هموروئید ، درمان بواسیر به روش تخصصی جراحی یا روش های طب سنتی می توان اشاره کرد.
 

روش درمان بواسیر با روش های خانگی

 

شما اغلب با روش درمان بواسیر با راهکارهای خانگی می توانید درد بواسیر را خفیف کرده و تورم و التهاب را تسکین دهید.
 

روش های زیر از جمله موثرترین روش درمان بواسیر در منزل است:

 

• غذا های پر فیبر بخورید. همچنین سعی کنید که بیشتر میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورید. انجام این کار باعث می شود مدفوع نرم شود و حجم آن افزایش یابد. این به شما کمک می کند تا از تنگ شدن مقعد که می تواند علائم بواسیر موجود را بدتر کند جلوگیری کنید. فیبر را به آرامی به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از بروز مشکل نفخ شکم نیز جلوگیری کنید.
• از روش درمان بواسیر به صورت موضعی استفاده کنید. از کرم های مخصوص هموروئید بدون نسخه و یا شیاف حاوی هیدروکورتیزون استفاده کنید و یا از پدهای ماده بی حس کننده استفاده کنید.
• مرتباً از حمام آب گرم یا وان استفاده برای نرم کردن ناحیه مقعد خود استفاده کنید. بدین ترتیب که ناحیه مقعد خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه دو تا سه بار در روز در آب گرم گرم خیس کنید.
• از دارو های تسکین دهنده درد استفاده کنید. می توانید از استامینوفن (تیلنول ، دیگران) ، آسپیرین یا ایبوپروفن به طور موقت استفاده کنید تا به رفع ناراحتی خود کمک کنید.

با این روش های درمانی ، علائم بواسیر اغلب طی یک هفته از بین می روند. در صورت عدم تسکین درد شدید یا ایجاد خونریزی ، در طی یک هفته به پزشک خود مراجعه کنید.
 

روش درمان بواسیر با دارو ها

 

اگر بیماری بواسیر شما فقط ناراحتی خفیف ایجاد می کند، پزشک ممکن است کرم های بدون نسخه، پماد ها، شیاف ها یا لنت ها را به شما پیشنهاد دهد. این محصولات حاوی موادی مانند بی حس کننده یا هیدروکورتیزون و لیدوکائین هستند که می توانند به طور موقت درد و خارش را تسکین دهند.

توجه شود که بیش از یک هفته از کرم ضد استروئیدی بدون نسخه استفاده نکنید مگر اینکه توسط پزشکتان توصیه شده باشد زیرا این امر می تواند پوست شما را نازک و حساس کند.
 

روش درمان بواسیر در هنگام بروز ترومبکتومی بواسیر خارجی

 

اگر لخته خون دردناک یا همان ترومبوز در بواسیر خارجی ایجاد شده باشد ، پزشک شما می تواند به سرعت خونریزی بواسیر را برطرف کند. این روش که تحت بی حسی موضعی انجام می شود ، اگر در طی 72 ساعت پس از ایجاد لخته انجام شود ، مؤثر است.
 

روش های حداقل تهاجمی برای روش درمان بواسیر

 

برای روش درمان بواسیر در هنگام بروز خونریزی مداوم و یا بواسیر دردناک ، پزشک ممکن است یکی از روش های حداقل تهاجمی را به کار گیرد. این معالجه می تواند در مطب پزشک به صورت سرپایی انجام شود و معمولاً نیازی به بستری شدن و بیهوشی نیست.
 

سه روش زیر از جمله روش های حداقل تهاجمی برای درمان بواسیر است:

 
  1. روش درمان بواسیر به کمک بستن باند لاستیکی: در روش بستن باند لاستیکی، پزشک شما یک یا دو باند لاستیکی کوچک را در اطراف زخم بواسیر داخلی قرار می دهد تا گردش خون را قطع کند. در این روش بواسیر در مدت یک هفته درمان و افت می کند. بانداژ بواسیر می تواند ناراحت کننده باشد و باعث خونریزی شود ، که ممکن است دو تا چهار روز بعد از عمل جراجی شروع شود. اما این خونریزی به ندرت شدید است. گاهی اوقات ، عوارض جدی تر نیز می تواند رخ دهد.
  2.  روش درمان بواسیر با تزریق یا اسکلروتراپی: یکی دیگر از انواع روش درمان بواسیر ، تزریق است. پزشک شما برای کوچک کردن محل بواسیر ، محلول شیمیایی را در بافت بواسیر تزریق می کند. این در حالی است که تزریق ممکن است باعث ایجاد درد نا چیز شده و یا بدون درد باشد. این روش ممکن است از بستن باند لاستیکی تاثیر کمتری داشته باشد.
  3. روش درمان بواسیر با انعقاد به کمک اشعه های مادون قرمز ، لیزر یا دو قطبی: در تکنیک های انعقادی از لیزر یا نور مادون قرمز یا گرما استفاده می شود. این اشعه ها باعث سفت شدن و کوچک شدن بواسیر داخلی و قطع خونریزی داخلی می شوند. روش درمان بواسیر با روش انعقادی عوارض جانبی کمی دارد و معمولاً ناراحتی کمی ایجاد می کند.

روش درمان بواسیر با جراحی

 

فقط درصد کمی از مبتلایان به بواسیر نیاز به عمل جراحی دارند. اما اگر روش های دیگر موفقیت آمیز نبوده یا بواسیر بزرگ شده باشد ، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را توصیه کند:

  • برداشتن بواسیر: با انتخاب یکی از تکنیک های مختلف در عمل جراحی ، جراح شما برای درمان بواسیر، بافت اضافی که باعث خونریزی می شود را از بین می برد. این عمل جراحی را می توان با بی حسی موضعی همراه با آرام بخش ، بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. این روش مؤثرترین و کاملترین روش درمان بواسیر شدید یا عود کننده است. عوارض آن می تواند شامل مشکل موقتی در تخلیه مثانه باشد که می تواند منجر به عفونت ادراری شود. این عارضه عمدتاً پس از استفاده از بی حسی نخاعی رخ می دهد. همچنین اکثر افراد بعد از عمل درد دارند که دارو های مسکن می توانند در از بین رفتن درد کمک کننده باشند. نرم کردن مقعد در حمام گرم نیز ممکن است کمک کننده باشد.
  • انسداد ناحیه بواسیر: این روش که به آن هموروئیدوپسی گفته می شود، جریان خون به بافت بواسیر را مسدود می کنند. از این روش معمولاً فقط برای روش درمان بواسیر داخلی استفاده می شود. این روش به طور کلی عوارض و درد کمتری نسبت به هموروئیدکتومی یا جراحی برداشتن بواسیر دارد. پس از آن امکان بازگشت زود هنگام به فعالیت های روزمره وجود دارد. با این حال ، در مقایسه با هموروئیدکتومی ، این روش با خطر بیشتری از عود مجدد رکتوم همراه است. و ممکن است در آن بخشی از روده از طریق مقعد بیرون زند. از جمله عوارض آن می تواند شامل خونریزی ، احتباس ادرار و درد و همچنین به ندرت یک عفونت خونی خطرناک برای شخص باشد. در صورت ایجاد چنین عوارضی بهترین گزینه برای شما مشورت با پزشک معالجتان است.