یک نوع فیستول واژن نیز باعث ایجاد ارتباطی غیر عادی بین مثانه و واژن می شود. در این نوع فیستول ادرار به طور مستقیم وارد واژن می شود و ادرار از طریق واژن دفع می شود. افراد مبتلا به این اختلال با بی اختیاری ادراری مواجه می شوند. خانمی که به این اختلال مبتلا شده باشد و به بی اختیاری ادراری مبتلا شده باشد لباس زیر او همیشه خیس است. فیستول واژن( وزیکوواژینال) آزاردهنده می باشد و از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. این اختلال بر زندگی خصوصی بیمار تاثیر گذاشته و باعث ایجاد اضطراب شدید می شود. از آن جا که این بیماران به بی اختیاری ادراری مبتلا می باشند همواره بوی ادرار می دهند.

پس از لیزر فیستول واژن چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

لیزر فیستول واژن( وزیکوواژینال)

یکی از دشوارترین جراحی ها، جراحی فیستول واژن نوع( وزیکوواژینال) می باشد. از آنجا که این جراحی ممکن است بارها با شکست مواجه شود بیمار باید چندین بار تحت عمل جراحی قرار گیرد. این جراحی باید توسط جراح متخصص بیماریهای نشیمنگاه که در انجام این گونه عمل جراحی تجربه کافی دارد انجام گیرد. انتخاب زمان مناسب عمل جراحی نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. اگر خانمی عمل برداشتن رحم را داشته است ابتدا باید منتظر بماند تا بافت لگن ترمیم شود. اگر دلیل ایجاد فیستول واژن پرتو درمانی ناحیه لگن باشد برای لیزر فیستول واژن باید یک سال منتظر ماند. در خانم هایی که در دوران یائسگی قرار دارند باید یک دوره کرم های واژینال استروژن را مصرف کنند. در فاصله انتظار برای جراحی فیستول ادرار باید اسیدی باشد. برای اسیدی شدن ادرار باید ویتامین C مصرف کنید.

نکات مراقبتی پس از لیزر فیستول واژن

از تخلیه کافی مثانه بوسیله سوند مثانه اطمینان حاصل کنید. پس از پایان عمل جراحی داخل مثانه یک سوند کار گذاشته می شود تا ادرار از مثانه خارج شود. در هنگام کار گذاشتن سوند بیمار باید بسیار دقت کند تا سوند بسته نشود و تخلیه مثانه با مشکلی مواجه نشود.
برای کاهش دادن احتمال عفونت، ادرار باید اسیدی باشد و برای این امر باید ویتامین C سه بار در روز مصرف شود.
خانمها در دوران یائسه از استروژن مناسب باید استفاده کنند.
از انجام کارهایی که بر داخل شکم نیرو وارد می کنند خودداری کنید.
باید از ابتلا به یبوست خودداری کنید و مدفوع شما شل باشد.
بعد از عمل جراحی تا شش هفته از داشتن نزدیکی خودداری کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.