احتمالا مردانی که دچار واریکوسل شده اند از این موضوع آگاهی دارند که برای درمان نمودن بیماری واریکوسل باید در طول زندگی خود از دو چیز مراقبت نمایند. ابتدا شیوه زندگی است به طوری که در افزایش و فراگیر شدن بیماری واریکوسل نقشی نداشته باشد و دوم خلاص شدن از دست رادیکال های آزاد است که این رهایی سبب می شود دریچه ها به درستی کار کنند. این در حالیست که فرد زمانی که متوجه می شود به واریکوسل مبتلا شده است باید سریعا آن را معالجه کند تا عوارض واریکوسل گریبان گیر وی نشود.
رگ ها مسئول ارسال کل خون به قلب هستند اما برای حرکت به سمت قلب، خون باید از منطقه اسکروتوم به طرف بالا حرکت کند. حرکت خون در جهت بالا از طریق رگ های دارای دریچه یک طرفه اتفاق می افتد. در حال حاضر، شیوه زندگی مدرن سبب ایجاد سمیت بسیار زیادی در سلول ها می شود که منجر به عدم تعادل PH آن می شوند. این تغییرات pH و وجود سموم باعث ایجاد رادیکال های آزاد شده که در اطراف این شریان ها تجمع پیدا می کنند. این تجمع رادیکال های آزاد و سموم منجر به عملکرد نامناسب و انسداد جریان خون صاف می شود. به همین دلیل، خون در رگ ها تجمع می یابد و در نهایت واریکوسل را تشکیل می دهد. هنگامی که به موقع برای مداوای واریکوسل اقدام نشود با عوارضی همراه خواهد بود که می تواند تأثیرات قابل توجهی از خود برجای گذارد.

آیا می دانید عوارض واریکوسل چیست؟

درد و ناراحتی

اگر واریکوسل به مدت طولانی درمان نشده باقی بماند، دردی که در مراحل ابتدایی بیماری احساس می شود، بدتر خواهد شد و بیمار حس کشیده شدن در ناحیه کشاله ران را دارد. درد معمولا صبح کم است، اما در طول روز بیشتر شده و موجب اختلال در زندگی روزمره می شود. بیمار به طور مداوم از درد آگاه است و این می تواند برای او استرس زا باشد.

تغییرات سطح تستوسترون

واریكوسل طولانی مدت همچنین منجر به كاهش میزان هورمون جنسی تستوسترون می شود. کاهش سطح تستوسترون موجب کمبود آندروژن در بدن، تأثیر بر شخصیت های ثانویه جنسی مرد مانند رشد مو در بدن و کاهش میل جنسی وی شود.

آتروفی بیضه

به این دلیل که در واریکوسل دریچه ها آسیب دیده اند، خون در رگ ها جمع می شود که این امر باعث افزایش فشار در ورید ها خواهد شد. در این ورید ها سموم زیادی وجود دارد. این سموم در بافت اطراف منتشر می شوند و بر بافت بیضه تاثیر می گذارند و در نهایت منجر به آسیب بیضه ها و کاهش اندازه عادی آن ها می شود.

کاهش تولید اسپرم

به طور معمول، دما در کیسه بیضه باید کمتر از دمای بدن تا 20 درجه سانتیگراد باشد تا تولید اسپرم انجام شود. به همین دلیل است که بیضه ها در خارج از بدن قرار دارند تا دمای آن ها تنظیم باشد. واریکوسل باعث افزایش درجه حرارت در لوله های بیضه تشکیل دهنده اسپرم شده و بنابراین تولید اسپرم آهسته یا متوقف می شود. کاهش تولید اسپرم نیز به عنوان azoospermia شناخته شده است که در نهایت سبب ناباروری می شود.

تغییرات زیبایی در ناحیه تناسلی

واریکوسل به مثابه یک کیسه پر از کرم توصیف شده است. واریکوسل منجر به تغییرات زیبایی ظاهر خارجی بیضه می شود که این ممکن است موجب خجالت و ناراحتی بیمار در برقراری ارتباط جنسی شود و علاقه  او را به داشتن این روابط کم کند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها