داخل مقعد تعدادی غده کوچک وجود دارد. اگر یکی از این غده ها مسدود شود، ممکن است یک دمل ایجاد شود. حدود پنجاه درصد این دمل ها به فیستو تبدیل می شوند. فیستول یک کانال کوچکی است که غده عفونتی داخل مقعد را به یک شکاف روی پوست اطراف مقعد متصل می کند. علایم فیستول شامل درد و تورم اطراف مقعد می باشند یکی دیگر از علایم درد هنگام دفع مدفوع می باشد. برترین روش درمانی فیستول عمل جراحی می باشد.

مهمترین علایم و دلایل ایجاد فیستول مقعدی

مقعد حفره بیرونی می باشد که مدفوع از طریق آن از بدن خارج می شود. اکثر فیستول ها از یک دمل در مقعد ایجاد می شوند. تعداد کمی از فیستول ها ممکن است بدلیل دیگر فرآیندها مثل اختلال انتقال یافته از طریق سکس، سرطان، زخم و بیماری سل ایجاد شوند.

علایم فیستول مقعدی

علایم و نشانه های فیستول مقعدی ممکن است موارد زیر باشند:
بازگشت دمل مقعدی
درد و تورم اطراف مقعد
درد هنگام اجابت مزاج
خونریزی
چرک خونی یا بدبو خارج شده از حفره ای در اطراف مقعد پس از تخلیه چرک فیستول ممکن است درد کاهش یابد.
سوزش پوست اطراف مقعد بدلیل تخلیه مداوم
تب و لرز و احساس خستگی
اگر متوجه هر یک از این علایم شدید به نزد پزشک متخصص بیماریهای نشیمنگاه بروید.

دلایل فیستول

داخل مقعد شما چندین غده وجود دارند که مایع تولید می کنند. گاهی اوقات آن ها مسدود می شوند. وقتی این اتفاق می افتد یک میکروب می تواند توده متورمی از بافت و مایع عفونتی ایجاد کند. دکترها این توده را دمل می نامند. اگر دمل درمان نشود، رشد خواهد کرد. در نهایت، روشی برای بیرون آمدن ایجاد می کند و روی پوست جایی نزدیک به مقعد حفره ای بوجود می آورد بنابراین چرک داخل آن می تواند تخلیه شود. فیستول تونلی می باشد که غده را به یک حفره متصل می کند. اکثر اوقات این دمل ها فیستول را ایجاد می کنند و در موارد نادر فیستول ممکن است بدلیل اختلال انتقال یافته از طریق رابطه جنسی یا اختلالی که بر عمل دفع مدفوع تاثیر می گذارد ایجاد شود.

چگونه یک فیستول مقعدی ایجاد می شود؟

اگر دکتر فکر کند که شما به فیستول مقعد مبتلا شده اید در رابطه با سوابق پزشکی شما سوالاتی می پرسد و روی شما آزمایش انجام می دهد. برخی فیستول ها به راحتی قابل تشخیص هستند و برخی دیگر به راحتی تشخیص داده نمی شوند. پزشک شما علایم خروج مایع یا خونریزی را مشاهده خواهد کرد و احتمالا شما را به نزد متخصص اختلالات معده و مقعد برای آزمایشات بیشتر یا تصویربرداری مثل اشعه ایکس یا سی تی اسکن بفرستد. برای انجام این آزمون، جراح عمومی یک لوله را با یک دوربین در انتهای مقعد شما قرار می دهد تا داخل شکم شما را نگاه کند. و همچنین اگر پزشک تشخیص داد که فیستول شما به یک فیستول حاد تبدیل شده است ممکن است عمل لیزر فیستول را به شما پیشنهاد دهد که از آنجا که این عمل جراحی از خیلی جهات موثر می باشد بهترین گزینه درمانی خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.