واریکوسل غربالگری و انحراف غیر طبیعی ورید های اسپرمی درونی و پلاکت های pampiniform است که بیضه ها را تخلیه می کند. به عبارت دیگر می توان واریکوسل را یک انقباض پلاسمایی pampiniform دانست که علتی شناخته شده برای کاهش عملکرد بیضه ها می باشد و در حدود پانزده تا بیست درصد از کل مردان و در چهل درصد از مردان نابارور اتفاق می افتد. شناخت اهمیت این اختلالات آناتومیک و یا بطور صریح تر علائم واریکوسل در مردان بخصوص بیماران نابارور بسیار مهم است و نیاز به بررسی علل، پس زمینه و مفاهیم فعلی آناتومی عملکردی و همچنین روش ها و نتایج حاصل از جراحی آن دارد.
از آنجا که واریکوسل به ندرت علائمی را تولید می کند، غیر معمول نیست که یک مرد فورا و یا در مدت زمان کمی از وجود آن آگاه نشود، مگر اینکه باعث بروز مشکلات در باروری شود و یا در طی یک معاینه جسمانی معمولی متوجه این قضیه شود. بروز واریکوسل مانند بسیاری از بیماری های دیگر با نشان دادن علائمی همراه است که در طول روز به ویژه در هوای گرم و یا بعد از فعالیت های سنگین جسمی حتی می تواند بدتر شود. رگ های منقبض شده در اثر واریکوسل اغلب می توانند با لمس کردن احساس شوند و یا در موارد حاد و به وضوح دیده شوند.

علائم و نشانه های بروز واریکوسل

  • بد نیست این نکته را بدانید که واریکوسل در بسیاری از موارد با نشان دادن یک علامت یا نشانه ای خاص برای فرد هویدا نبوده است و بسیاری از کیس ها و بیماران مبتلا به طور اتفاقی هنگام یک معاینه ساده از این موضوع مطلع شده اند.
  • به طور طبیعی فردی که به واریکوسل دچار شده است حس سنگینی در بیضه ها و یا کشیده شدن کیسه بیضه ها را پس از مدتی تجربه خواهد کرد.
  • در برخی مواقع بخصوص در مواردی که واریکوسل پیشرفت کرده است پیچیدگی ها و التهاب رگ های این ناحیه را می توان لمس نمود و با چشم مشاهده کرد.
  • مشخص ترین علامتی که واریکوسل از خود بروز می دهد تغییر سایز بیضه هاست که معمولا بیضه درگیر واریکوسل کوچک تر از بیضه سالم خواهد بود.
  • درد های مربوط به واریکوسل در همه مردان یکسان نیست و طبق شرح حالی که از بیماران مختلف گرفته شده است برخی از آن ها درد های تیز و مداوم مانند تیر کشیدن را تجربه کرده اند و برخی دیگر درد های نامفهوم پراکنده و یا دائمی را احساس کرده اند. توجه داشته باشید که درد های بیضه در واریکوسل می تواند با توجه به پوزیشن های مختلف و فعالیت هایی که فرد در طول روز دارد افزایش یابد.
  • در اغلب موارد بیضه ای که واریکوسل دارد حسی همانند وجود یک غده یا توده درون آن را به فرد انتقال می دهد.
  • زوج هایی که قصد بارداری دارند راحت تر می توانند متوجه بروز واریکوسل شوند چرا که این موضوع یکی از علل ناباروری و یا اختلال در باروری محسوب می شود که بر روی کیفیت اسپرم تولید شده اثرگذار خواهد بود. تغییر سطح کیفی اسپرم ها به دلیل افزایش دمای به وجود آمده در این ناحیه می باشد. البته این موضوع را مد نظر داشته باشید که واریکوسل از دلایل اصلی و قطعی ناباروری نیست و لزوما هر مردی که واریکوسل دارد نابارور نخواهد شد.
  • برجسته شدن کیسه بیضه و ورم کردن آن نیز از دیگر نشانه های واریکوسل است.
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها